Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Demokracie
KLIP

Zde se diskutuje demokracie a vše s ní spojené

Co je demokracie? Které státy jsou nejdemokratičtější. Žijeme v demokracii?
Je demokracie zatím ta nejlepší forma vlády, kterou známe? To zatím nám napovídá, že demokracie má i stinné stránky. Jaké?

Můžeme začít třeba heslem na wikipedii: Demokracie. Neutralita článku je zpochybněna. Co takhle ten článek opravit? Co je v článku pochybné?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
POMOTRON --- 13:52:20 19.5.2010
Před časem mi začala hlavou vrtat otázka, proč se v žádných volbách (přinejmenším v žádných, co jsem si vědom) nezohledňuje volební účast, respektive NEvolení. Představoval bych si to tak, že například sněmovních mandátů se obsadí jen tolik, kolik byla volební účast, a zbytek křesel zůstane volných. Reprezentativnost zvolených poslanců zůstane stejná, ale přibude stabilizující prvek od těch, co si například nepřejí zásadní změny.
Například by tak nemohlo docházet ke změnám ústavy, jestliže by se do sněmovny dostalo málo lidí (omezení by se nadále vypočítávala z celkového počtu křesel). Naopak, pokud by byla evidentně potřebná nějaká razantní změna ve směřování státu, tak se dá předpokládat, že se zvýší volební účast a tím i síla zvolené sněmovny. To mi přijde daleko lépe reprezentující přání "lidu", než současný model, kde sebemenší volební účast znamená absolutní moc pro vítěze.
Samozřejmě mi mou ideu hatí to, že nikde nikdo nikdy takový systém nezavedl (nebo jsem se o něm nedozvěděl). Zajímalo by mě tedy, jestli v tom je nějaká očividná bota, kvůli které je to zcela nepoužitelný mechanismus, nebo jestli jenom nebyla vůle ho použít.
Jaký je názor místního pléna?
XCHAOS --- 11:23:08 8.5.2010
Současná demokracie — cesta k totalitě? « Devian.cz – Pravá volba
http://devian.cz/2010/soucasna-demokracie-cesta-k-totalite/
PAULMUADDIB --- 12:03:41 10.3.2010
Zvyšme platy politiků - nejméně desetinásobně. Blog - Radim Valenčík (blog.iDNES.cz)
http://valencik.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=127719
??? --- 18:01:49 28.9.2009
Pod stálým dohledem / Surveillance (2006)

Všichni jsme sledováni, každý den, každou hodinu. Na ulici, v metru, na letišti, v obchodním domě a často i v soukromí. Neviditelné oči bezpečnostních kamer a dalších technologií pátrají po pachatelích trestných činů a teroristech. Pomáhají řídit dopravu a monitorují situaci v určitém územním celku nebo objektu. Tato praxe přináší jednoznačná pozitiva, ale vyvolává také otázky, kde končí práva jedince na ochranu osobnosti, a co je a co není důstojné člověka. České znění.
http://sm3.blog.cz/0909/pod-stalym-dohledem-surveillance-2006
ABS --- 15:47:12 28.9.2009
http://img.ihned.cz/attachment.php/230/22432230/tqoDfPHEnQNc7jlxB5IrSViwGpeTg4MW/graf_oblibenost_instituci.jpg
nejduveryhodnejsi jsou instituce, ktere nemuzeme ovlivnit :)
cim mene o jejich praci lide vi, tim duveryhodnejsi se lidem zdaji. kolik lidi asi vi co dela CSU se puldruhou miliardou rocne? ci AV s nekolika miliardami?
PIZI --- 23:28:16 22.8.2009
Nevim jak je stat definovan, vim ze temer kazdou oblast meho zivota v tomto state upravuji nejake zakony. A to v takovem mnozstvi, ze jako laik nejsem schopen nabyt jistoty, ze zadny zakon neporusuji.
XCHAOS --- 23:14:57 22.8.2009
ABS:
PIZI: současné státy jsou ale čím dál tím více vymezené negativně - tedy jsou definované v podstatě výčtem kompetencí,kterých se zříkají (listina základních práv a svobod, apod.)

pokud studujete např. představy anarchistů 19.století, tak si myslím, že třeba pojetí územní obrany Kostariky, vězeňství a politiky vůči drogám a prostituci v Nizozemí, svoboda projevu v USA nebo sociální systém ve Švédsku blíží i těm nejodvážnějším vizím přerodu státu v nějakou sociální občanskou síť...
ABS --- 14:36:52 12.8.2009
PIZI: mala anedokonala ilustrace by mohlo byt ruseni statnich celku v prubehu sjednocovani nemecka ci italie (obe jeste v 18. stoleti zame rozdrobene na desitky mikrostatecku). zruseni techto hranic, byt pravda pouze jaksi vnitrostatnich, prineslo obema zemim nebyvaly rozkvet. ten souvisel prave s odbouravanim hranic a zjednodusovani predpisu pro obchod a pohyb lidi, byt jen na vetsim regionu. o necopodobneho se pokousi i eu, ale vysledek je takovy jaky je.
nicmene je pravda ze jde porad jen o slucovani statu a ne o jejich ruseni, coz bych take preferoval.
PIZI --- 9:57:51 12.8.2009
KAILASH: Nevim o zadnem. Neda se to udelat izolovane.