Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Demokracie
KLIP

Zde se diskutuje demokracie a vše s ní spojené

Co je demokracie? Které státy jsou nejdemokratičtější. Žijeme v demokracii?
Je demokracie zatím ta nejlepší forma vlády, kterou známe? To zatím nám napovídá, že demokracie má i stinné stránky. Jaké?

Můžeme začít třeba heslem na wikipedii: Demokracie. Neutralita článku je zpochybněna. Co takhle ten článek opravit? Co je v článku pochybné?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HANZSS --- 2:07:54 7.3.2009
VOID: Takze vlastne trh normalne je a funguje, ne ?? Takze se neni o cem bavit :) ne je pravda ze sem tuhle debatu moc neprocital a palim tak nejak do vetru, mozna se oba hadame za stejnou vec :)) S panovnikem nesouhlasim. Nas ucitel vzdycky rikal " Demaokracie je nejhorsi zpusob vlady, ale jeste nebyl vynalezen lepsi " S tim plne souhlasim.
LYKANTROP --- 18:01:10 6.3.2009
RAGNAROK: Opravdu? Naposled kdyz jsem mel v lete jakousi konferenci v Praglu, tak jsem si relaxaci ve Vrtbovske zahrade uzil docela dobre. A dvacka za vstup byla dobrou zarukou toho, ze me tam pri odpocinku nebudou prudit nejaci urvani usmrkanci :)
VOID --- 17:41:50 6.3.2009
HANZSS: bez trhu nebudou zadne dalnice, zadne parky... ;)
RAGNAROK --- 17:52:19 5.3.2009
ABS:
Soukromeho parku si taky mnoho neuzijes. Teda pokud se nechces jen divat skrz plot.
ABS --- 7:44:47 5.3.2009
HANZSS: zrovna zde to jde
dalnice: vzhledm k tomu, ze spojuji spise vzdalena mista a exitu na nich neni prilis, neni problem s vyberem mytneho (tedy nebyl) . v dnesni dobe moznosti vyberu bez lidi jeste mnohem ucinejsi.

parky: zde musim upozornit, ze opravdu udrzovane jsou celkem vyhradne soukrome parky. v historii se o sve parky starali slechtici a dnes bohati lide. kdo se nekdy byl projit v parku verejnem, vi, ze pohledu na krasy zelene si moc neuzije. preci jen je lepe koukat kam slape.
HANZSS --- 4:56:12 5.3.2009
VOID: By me zajimalo jak trh bude financovat treba opravu dalnic, nebo udrzbu parku ci jinych verejnych mist :))
VOID --- 12:04:55 1.2.2009
osviceny panovnik nikdy nebude schopny hajit zajmy ani 10 % obcanu statu, protoze:

1) je stejne omylny jako kterykoliv jiny clovek
2) ikdyby byl neomylny, nema dostupne informace
3) vzdy vladne na zaklade minulosti, nikoliv toho, co se deje ted nebo co se bude dit (co se deje ted se jeste k panovnikovi nedostalo, co se bude dit se ani dostat nemuze)
4) neexistuje algoritmus, ktery by maximalizoval uzitek
5) ikdyby existoval, neexistuje moznost, jak ve svete omylnych bytosti tento algoritmus aplikovat
6) lide se zbavi moci ve prospech sice osviceneho panovnika, ktereho ale muze vystridat mene osviceny totalitni

ja si myslim, ze nejlepsim vladcem by bylo ciste trzni prostredi

1) trh je prirodni jev (podobne jako gravitace), proto je neomylny - proste do trhu nasypes vstupy a dostanes vystupy
2) trh ma k dispozici vsechny informace o ucastnicich trhu (vcetne i jen psychickych pohnutek, jako ze si clovek koupi neco o den dva pozdeji - na trhu se to projevi, kdezto osviceny panovnik nema sanci v hlave nosit kdy jaky poddany si koupil nove ponozky)
3) trh je tvoren tim, co je ted (je to stavajici status quo vsech svych ucastniku)
4) kazdy ucastnik na trhu sam pro sebe a sve nejblizsi maximalizuje uzitek. mnoho ekonomu ukazalo, ze kdyz v trznim prostredi vsichni maximalizuji svuj uzitek, je to prospesne pro vsechny.
5) trh netrpi lidskymi chybami, neni zkorupovatelny, nema totalitni sklony, vzdy verne a poctive reflektuje vstupy a dava odpovidajici vystupy.
6) trh nejde nicim nahradit (zadnou totalitou) a navic je vzdy tvoren svymi ucastniky - tedy vsemi lidmi
CATCHER --- 23:12:53 31.1.2009
Nabizi se otazka, zda je demokracie pripustna za cenu moralniho a hodnotoveho upadku, jaky momentalne probiha?

Ja tvrdim ze nikoliv! Vlada osviceneho panovnika nebo strany je podle meho nazoru idealnim resenim!
- neprodluzuje se prijimani potrebnych zakonu
- neni prostor pro korupci
- moc je v rukou lidu, avsak korigovana tak, aby lid nevymyslel hlouposti
XCHAOS --- 18:45:30 30.11.2008
na tom je vtipný, že spousta ex-ČSSD lidí, co po roce 1948 nesouhlasili se sloučením s KSČ, byla v 50. letech klidně perzekuována i víc, než ta "šedá vrstva" ze 70. a 80. let, což je okruh rodin, ze kterých se rekrutují dnešní ODS rodiny, ať už v první nebo v druhé generaci (a nebo museli emigrovat).

nejvíce fascinující jsou lidé, kteří si dokáží svoje korýtko obhájit za _jakéhokoliv_ režimu, pod jakoukoliv vlajkou... a vždy zůstanou šedí a nenápadní.

kde máme nějakou osobnost typu dánského krále, který když nacisté chtěli v Dánsku začít perzekuovat Židy, tak jim pohrozil, že tu nášivku ze žlutou hvězdou začne nosit jako první ? (nebo tak nějak to prý bylo ?). Klaus dokáže být akorát disidentem vůči Evropské Unii - což je jedno z nejtolerantnějších, nejdemokratičtějších a nejlidštějších politických zřízení v historii vůbec (námatkou třeba: trest smrti - USA a Čína: ano, EU: ne, SW patenty: v USA stále hrozí, v EU: neprošly, propagace nacismu: USA zaručena jako součást svobodu, v EU: potlačována, ale přijatelnými prostředky; nahota na obrazovce: v USA formálně zakázána, ale ve skutečnosti jsou největší vývozce pornografie - v EU: není s tím problém, atd., měkké drogy: v USA perzekuce, v EU: většinou jsou řešeny spíše na úrovni přestupku, i když existují lokální excesy, atd.)

Pokud jsou nějaké pozitivní pravicové hodnoty (a já věřím že jsou ... tu něco z konzervativismu, tu něco z liberalismu... určité sympatické myšlenky tam jsou... ), tak je ODS spolehlivě zabije svým dementním euroskepticismem a fangličkářským nacionalismem. A co nestihne nedorazit ODS, to se vší pompou pohřbí (někde na jihomoravském venkovském hřbitově :-) xenofobní a sociálně-zaprděný Čunek.

Na druhou stranu - i pokud by náhodou byly i nějaké zajímavé levicové hodnoty, tak je spolehlivě zazdí pan vrchní restauratér Paroubek a ten typ voličů na který se ČSSD převážně orientuje. Takže ono to vyjde fakt fifty:fifty ...

Jediný způsob jak bych si mohl obnovit důvěru v demokracii by snad bylo, kdybych se začal identifikovat spíše s tou částí populace, která vůbec nechodí k volbám....