Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Saunování - [ sauny, parní, suché, infra...saunujete taky? ]
VASUCEKSprávné saunování je věda


Tento klub by měl sloužit k získání různých informací, rad a tipů. Na nástěnce můžete najít pár odkazů věnovaných této proceduře. Cennější však mnohdy budou názory a rady jednotlivců tady v diskuzi. Saunu známe hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění. Dále se sauna využívá jako prostředek k postupnému otužování i jako prostředek ke zvyšování kondice.

Byl bych rád, kdyby alespoň něco z toho posloužilo byť jen jedinému člověku, a na základě tohodle auditka by se rozhodl saunu zkusit. Zjistil jsem totiž, že je v mém okolí mnoho lidí, kteří nemají ani ponětí o tom, jak blahodárné účinky sauna má.

Napadlo mě, že by nebylo od věci, kdybyste sem linkovali sauny, které navštěvujete, nebo ve kterých jste alespoň jednou byli a napsali, zda jste byli spokojeni, či ne (rozlišit, jestli se jedná o spokojenost s obsluhou, s prostředím nebo cenama, samozřejmě i negativní zkušenosti) časem bych to nějak vimplantoval na nástěnku aby v tom byl pro případné zájemce v daných lokalitách přehled. Časem by mohla vziknout nějaká tabulka, kde by byl výběr saun v určitém městě doplněný referencema spokojených/nespokojených uživatelů.

Nevím však, jestli bych měl na to, to nějak přehledně a jednoduše udělat. Kdyby byl proto nějaký zájem o spolusprávcovství a případnou pomoc s tímhletím, ozvěte se mi pls do pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CULI --- 18:00:24 19.12.2011
JOSEPHINO: med se svymi ucinky na kuzi je znamy, proc ne, ale v saunovani si ho prakticky neumim predstavit :)
PSYCHOPATICK --- 19:34:51 16.12.2011
MOYYO: to nám teď týpek udělal v sauně já ležela úplně nahoře a myslela jsem, že asi dostanu infarkt, ano zeptat by ses měl myslím si, že je to i povinnost! né každý to může snést víš...
SCHIFFI --- 14:27:12 16.12.2011
JOSEPHINO: díky
LISTIKUS --- 12:13:01 16.12.2011
JOSEPHINO: ta sul je docela zajímavá, ted přemyšlím jak to udělat ve veřejné saune
ROMMIE --- 10:44:45 16.12.2011
MOYYO: v aquapalace jsou tyhle ceremonialy provadeny pravidelne
MOYYO --- 10:31:09 16.12.2011
to jsme slyseli idealni pripad :) tak doplnim dve lokalni varianty:
- proste tam vyklopite kyblik vody najednou (neprovozuju, ale obcas to nekdo udela)
- pomalu polevate kamna vodou naberackou (a ne celej kyblik)
zadny rucnik (to dela malokdo) nebo med. oproti nize uvedenemu to zni smutne, co
JOSEPHINO --- 10:14:40 16.12.2011
SCHIFFI: v podstate se jedna o proces politi kamen vodou ve finskych saunach, napr. takhle:
Saunové ceremoniály

Pokud tento pojem ještě neznáte, přiblížíme vám jejich průběh. Zaručeně si tento obřad oblíbíte. Saunový ceremoniál ve finských saunách trvá zhruba deset minut. Již začátek je velmi příjemný. Saunér polije horké kameny směsí vody s aromatickou esencí, čímž místnost provoní, ale také o pár stupňů ohřeje a zvýší relativní vzdušnou vlhkost. Pak sevře v ruce ručník a teplou páru od saunovacích kamen rozvíří po celém prostoru prohřívárny. Celý proces se opakuje dvakrát až třikrát. Na závěr saunér sevře v rukách ručník a prudkým mávnutím od stropu nažene horký vzduch z horní části a vytvoří tím takzvaný parní náraz, který tělo ještě více prohřeje. Nejoblíbenějším ceremoniálem ve finských saunách je medový, při němž si celé tělo potíráte rozehřátým medem. Kůže je pak krásně hebká a vláčná. I v parní lázni lze aplikovat saunový ceremoniál - tentokrát solný peeling. Do pokožky vetřete sůl a následně ji necháte působit společně s teplou párou. Promasírujete a prokrvíte tím tělo, a když se sůl rozpustí a vpije do kůže, perfektně vám ji vydezinfikuje. Kůže je pak hladká a vláčná.
SCHIFFI --- 22:13:54 15.12.2011
MOYYO: můžu se jako nesaunící zeptat, co to znamená parní náraz pls? Začínám až od zítřka a jsem moc unavená na to hledat...
OVECKA_MJ --- 19:01:48 15.12.2011
MOYYO: Rozhodně by se měl zeptat a rozhodně to není dobrý..ani rozumný... Max jako test odolnosti a vůle
MOYYO --- 16:26:50 15.12.2011
btw: myslite si, ze je slusny nabehnout do sauny plny lidi a vylejt celej kyblik parniho narazu najednou do kamen? nemel by se slusnej clovek predtim zeptat, jestli to nekomu nevadi?