Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
PRASOLET --- 19:49:37 28.9.2012
Prave jsem natrefil na www.flaviar.com
Treba se nekomu zalibi koncept. Ja do toho asi pujdu.
??? --- 12:14:41 26.9.2012
???: Jestli mne má stará vlčí paměť neklame, kdysi jsi mi je všechny tři dával ochutnat v rámci whisky koštu u tebe a byla to pecka!

Jinak za delší nepřítomnost se omlouvám - vzhledem k charakteru mého zaměstnání tomu tak prostě čas od času bude. Takže je dobře, že jsem admin práva hodil také na bedra Machalika..
WILDENBURY_SQ --- 5:56:23 25.9.2012
Mir a whisku.
YOKY --- 23:55:41 24.9.2012
Rychla ano, elegantni bylo pouze ve vyhnuti se jakekoliv zodpovednosti a vedomi toho, ze na krizove reseni nelze aplikovat zadne obchodne pravni dovolani. Elegantni reseni bych si predstavoval ve stylu presne specifikace kde je realne, aby se vyskytoval methylalkohol nebo, na coz bych byl ochoten jako platce nemalych dani obetovat i dva dny, docasne pausalni prohibice (tim nemyslim 14 dni a vice).
Ale to je off topic...
Az tahle valka skonci pak jestli budem zit, sve skotske milenky a zeny budem chtit na nejaky cas v baru o 20% slevnit...a to ne jako slevomat na ukazku marzi, ale na to, ze potrebujeme cashflow, nasi hosti whisku a nasi dodavatele odbyt :)) Scots Wha Hae...
BRUKEV --- 16:49:07 21.9.2012
???: A tak to pardon :)

To, že prohibice zasáhne prodejce speciálních druhů alkoholů nebo majitele koktajl barů daleko víc, než majitele čtverkové hospody ze Zlámané Lhoty je samozřejmě smutné. Bohužel rozumnější nápad jak rychle reagovat na otrávený chlast v republice asi fakt nebyl.
??? --- 16:28:52 21.9.2012
BRUKEV: Yoky je majitel baru :)
BRUKEV --- 14:44:33 21.9.2012
YOKY: Tak já bych na Hegera zase nějak moc neřval. Současná prohibice byla rychlé a elegantní řešení a upřímně, nám tady v klubu může být fuk. Po dobu jejího trvání nám tady nikomu nijaká újma nevznikne.
YOKY --- 14:15:13 21.9.2012
Ten japonec zalozil v 50tych letech spolecnost Nikka, prodavac popisoval zrejme japonskou Nikku Yoichi. Co se týče této whisky, tak už základní verze Single Maltky, 10ti letá byla, alespoň pro mě, velkým překvapením. Ocenil jsem hlavně komplexnost, kterou bych u tak mladé whisky nečekal, a chuťové tóny, které u jiných single maltek neznám. 20letá verze je pak ještě dál. Doporučuji vyzkoušet, je to rozdíl oproti 15ce Glenlivet, předpokládám French Oak. Povedlo se to Japoncom :)

Zkusím doporučit:
Kilchoman 2010 Winter release
z Islay (farmářská palírna s objemem produkce 100tis. litrů - což je týdenní produkce největších palíren) je skvělá věc (nefiltrovaná, nebarvená, taková rodilá Islayka), kterou jsem objevil na doporučení do nabídky baru.

Bruichladdich X4+3
opět Islay, opět mladá 3 letá whiska. Je to verze, která umožňuje nazývat 4x destilovanou verzi whiskou a to právem. Taky velmi překvapivá chuť, v tomhle případě víc, než vůně.

O sv. Ondreji, pomoz nám...necht si Heger uvědomí nesmyslné spojování Single Maltek s pančovanými sračkami v ČR.
BRUKEV --- 10:22:19 20.9.2012
???: Já.
STQ --- 1:38:51 20.9.2012
GOSHEWAN: pozitek.cz - maj i kamennej obchod na brevnove se solidnim vyberem