Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TACHIBANA_UKYO --- 0:06:12 1.6.2010
???: Nikka je skvela.Mel jsem tu cest ochutnat 3 druhy - zakladni blend,potom tusim 12y single malt a specialni coffey malt.chutnala mi nejvic ta michacka,ostatni ne ze by byly spatny,ale nijak mne nezaujaly.
Blend je dodavanej v krasnych pullitrocych lahvickach,me pripominaji flakon na vonavku.Uvnitr je dokonala a silna(sudova sila 51.4%) "skotska",ktera ovsem ma velice prijemnou jemnou chut.nemuzu nez doporucit ochutnat tem,co nemeli.
omlouvam se za takovyto strucny popis,nemam moc vycviceny degustacni profil v nose a na jazyku,mam to zkratka rozdeleny na "chutna"-"nechutna" a tahleta patri mezi chutna.
no a k tem ostatni dobrotam,co jsem vcera pil bych rekl asi jenom to,ze patri mezi moje oblibeny,hlavne ta Aberlourka - naprosto skvela cherry whiska.
[http://looka.gumbopages.com/wp-content/uploads//nikka1.jpg]
??? --- 2:57:21 31.5.2010
Jaká je ta Nikka? Resp. jaký byly všechny? Nějaký postřehy/poznámky?
TACHIBANA_UKYO --- 2:09:03 31.5.2010
Takze Nikka blend,Balvenie Doublewood 12,Arran 10,Caol Ila 1994,Aberlour A'Bunadh v nekolika podanich a zas jsem skoncil u Walkera s kolou,ptz tam,kam jsem se presunul po praci,nic lepsiho nemaj.achjo

jinak ty rizeny degustace jsou celkem obohacujici,pokud vas onen ridic te degustacue aspon trochu zna a vi,co znate.vzdycky pripravi neco,co neznate a kdyz se znate trochu dele,pripravi to,o cem se domniva,ze by vam mohlo chutnat a v tom je to kouzlo poznavani treba zatim nezamych.a zas tech vzorku nesmi bejt moc a hodne vody na proplachnuti trubek nezbytnosti:]
??? --- 6:50:07 23.5.2010
Až budeš mít volno na +1, dej vědět, rád přihodím tip dva, i když objednávka bude tou dobou mimo moje možnosti. Teď ve středu letím.
??? --- 20:24:43 22.5.2010
Jo, tak to já též, pročež tvůj způsob rozšiřování obzorů je mi rozhodně bližší. Teď už jen nashromáždit oněch pár flašek. Ale tak vzhledem k tomu, že hned s první naslepo to vyšlo, nemám z toho nějaký velký strach..
??? --- 18:49:50 21.5.2010
Vím jen tolik, že kámoš na jedné byl, zaplatí se snad pětibába nebo čtyři kila vlezný a pijou se tam pak nějaký čtyři modely, ze kterýho z každýho dostaneš pěknýho panáka, a můžeš si udělat představu. A pak se třeba otevře ještě flaška a všichni se na ni složí a chlastá se dál. Osobně bych to až tak nepotřeboval, nebo minimálně ne dneska už, přece jen už vím co a jak, a taky radši udělám ochutnávku zadarmo s nějakým kámošem, kterej má pět flašek a já taky pět, než platit za něco, co vybere kdoví kdo. V začátcích snad... ale já jsem spíš individualista.
??? --- 0:33:31 21.5.2010
???: Do prdele! Nicméně na webu mne zaujala zmínka o pravidelných řízených ochutnávkách whisk(e)y. Víš o tom něco?

???: Hm, dobrá s doutníkem. To by asi bavila kámoše..
??? --- 0:26:09 21.5.2010
Jo, třeba tuhle Dalmore jsem se myslím před dvěma týdnama díval, že tam borec má úplně stejně drahou, ergo se nevyplatí ji sem tahat ze zahraničí. A dost jsem o ní uvažoval.
??? --- 0:23:25 21.5.2010
Ten obchod už tam není, už jen na webu: http://www.thewhiskyshop.cz/cz/home.html. A zajímavý je to, že určitý věci má ten chlapík levnější než TheWhiskyExhange - viz jeho nabídka .pdf. Ale jen něco a jen ty levnější okolo litru. Sám od něj chci něco zkusit vzít ještě než odjedu.
V domě pánů z Lipé je akorát další zasraný nehtový studio.
??? --- 0:18:49 21.5.2010
???: Hm, asi máš recht: navíc tam jeden člověk v diskusi píše: not so good i agree with whisky exchange it would be better at a higher strength. Takže asi jo, pracky pryč.. i vzhledem k tomu, že teda vůbec není z nejlevnějších..

Ono to teď bude vůbec zajímavé a těžké rozhodování, kterou jako další do sbírky. Musím už konečně zavítat do toho obchodu v Domě pánů z Lipé. Třeba mi tam něco padne pod nos..