Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MIKEX --- 1:14:48 10.8.2008
Se mi nedávno povedlo menší whiskey faux pas, kamarád mi daroval Bushmills 1608 - speciální edice vydaná k 400 letům palírny. Tak sem neváhal a rovnou jsme se do ní pustili po první ochutnávce jsme usoudili že je to jenom další v řadě irských míchanic jen zlehka jemnější a tak jsme vesle zanedlouho flašku dokončili většinou v cola mixech... Když jsem se pak ne moc pochvalně vyjadřoval kolegovi z práce tak me prozdradil že jich je jenom 1000 flašek a že to má být ultra-special blend těch nejlepších bushmills který palírna vyprodukovala :-))) Dle mě řádný podfuk na vaše peněženky...
[http://z.about.com/d/cocktails/1/0/n/7/-/-/bushmills1608.jpg]
??? --- 23:03:23 9.8.2008
MIKEX: doprcic, dala bych si Ardbeg.
usrkavam konzumniho jamesona a tesim se az jednou budu vydelavat poradny prachy a budu moct mit ve svem baru dobre kousky.

brzy mam nyxi narozeniny, nechcete se mi slozit na ten Ardbeg? :)
MIKEX --- 21:24:53 9.8.2008
???: já sem pil chvilku irskou a pak sem dostal Ardbeg a to sem si myslel že nedopiju ani první skleničku ale po flašce Bowmore a Taliskeru sem už zase v pořádku, občas si jenom přihodím kostku ledu a po ruce mám sklenici vody... :-)
??? --- 15:25:37 9.8.2008
Varit z litru whisky je beh na dlouhou trat, ale treba to vyuziju i tam. Posledne jsem varil z Label 5 a pak jsem ho radsi nekomu venoval. Navic ten Talisker neni irska, naopak je to docela skotska skotska, takze by obavam se z kazdyho jidla hrozne trcel. Ale diky za tip.
??? --- 13:10:36 9.8.2008
LUMP --- 13:09:21 9.8.2008
???: dekuji!
??? --- 13:02:56 9.8.2008
ted koukam ze maj jeste jeden kram v paladiu. tam ale nevim, jak je to s razenim. v ty tynsky sou v pohode.
??? --- 13:02:51 9.8.2008
Lump: Zjisti si, jestli ma radeji irsko nebo skotsko, urci si cenovou hladinu a pak uz ti poradi kdokoli.

Jinak jsem si koupil litrovku Taliskera 10 yo a bude to tvrdy boj, nejak na tenhle level uz nejsem zvyklej. Zkusim ho postupne vypit s Colou.
Nevyzna se tu nekdo v rumech nebo konacich?
??? --- 12:59:27 9.8.2008
http://www.kratochvilovci.cz/
v tynsky ulici
poradit umi.
LUMP --- 12:53:53 9.8.2008
Kam chodite v Praze nakupovat whisky? Existuje nejaky spesl kram, kde by mi byly schopni odborne poradit? Pripadne, jaka jsou vase doporuceni? (bohuzel nevim, zda dotycny radeji irskou nebo skotskou)