Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
NYX Department of Political Science
EENIGMAA

NYX Department of Political Science

[ HOME ] politologove na Nyxu, odkazy, knihy a dalsi materialy a informacni servery
Zpravy a diskuze: [ Domácí zprávy a komentáře - co se stalo, co se děje a co bude dál ] | [ Zahraničněpolitické události ] | [ Evropská unie ] | [ Debaty k news ]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NETCAT --- 20:38:57 6.6.2008
TSCHIKO: Jaderny fyzik se odporoucel, neuveritelny ;) Je fakt, ze zkousku z FZPM jsem vazne nepochopila...
TSCHIKO --- 19:19:04 3.6.2008
NETCAT: nezmenilo... :) ale planuje se zmenit..Guru Havlicek odesel a kvuli slicim protestum stran filozofie uz od letoska ubrali jeden povinnej predmet (zbytecny FZPM)
NETCAT --- 18:00:45 3.6.2008
THORGRIM: na FSV jsem mela spoustu filosofie a pokud te nezajima, tak se musis smirit s tim, ze semestr probiras pouze Platona a Aristotela, dalsi semestr Augustina a Akvinského, atd...segra mela o dost mladsi prednasejici a mozna kvuli tomu tam mela super atmosferu....Ja fakt nevim, treba se to vsechno zmenilo, uz je to hodne let...
SANTUS --- 14:12:34 2.6.2008
EENIGMAA: FF UHK - Hradec Králové - Bc. statnice v zari pak snad ty dve moznosti :) Včas bych pověděl
THORGRIM --- 11:33:22 1.6.2008
NETCAT: A v čem konkrétně? By mě to celkem dost zajímalo ohledně toho, kam se vydat na magistra:)
NETCAT --- 3:14:37 1.6.2008
Studovala jsem na FSV UK politologii a sestra na FSS MU v Brne a kdyz jsme to porovnavaly, tak z toho vysla FSS jako jednoznacny vitez..,
THORGRIM --- 13:25:25 31.5.2008
EENIGMAA: Ono jestli jsem tu koncepci u nás pochopil správně, tak na bakaláři by do tebe měli nalít co nejvíce dat a základy teorií, a na magistrovi se potom spíše soustředit na teorie.
A teda že by si u nás někdo (až na čestné výjimky a jeden volitelný předmět) moc lámal hlavu s ontologií nebo epistemologií, to teda fakt ne.
THORGRIM --- 13:21:39 31.5.2008
PSEUDOINTELLO: jj, s tím, že kombinace přednáška a seminář, kde se nějak bavíte o textech, je ideální kombinace můžu jenom souhlasit. I když na druhou stranu ten seminář maximálně závisí na to cvičícím, jak a jestli vůbec se tu diskuzi snaží nějak usměrňovat:o/
PSEUDOINTELLO --- 12:51:14 31.5.2008
EENIGMAA: já studuju politický vědy na IEP ve francii a taky mě ten přístup, že už máme vlastně všechno znát před prvákem, občas štve. je sice hezký, že rozvíjejí naše argumentační schopnosti a, jak se říká tady, l'esprit critique, ale dost diskuzí v hodinách stojí na vodě a je to na nich poznat. občas je to až vtipný: já jsem teď stále v rámci své almy mater došla do čtvrťáku na master, studuju politickou sociologii, a to prosím bez toho, abych životě měla základní kurs sociologie. tím pádem si neumím dát věci do souvislostí a dost tápu, ale zdá se, že si toho nikdo nevšímá. prostě stačí pokládat argumenty metodou "teze - antiteze" se závěrem, že budoucnost ukáže, a všichni moudří mužové souhlasně kývají hlavou.

loni jsem byla na erasma v německu a tam mi ten systém naprosto vyhovoval: maj normální přednášky, ke kterejm je jedna nebo dvě doporučený učebnice, k tomu profesoři skenují důležité texty, které studenti opravdu (!) na každou přednášku čtou a pak rozebírají. k přednášce je seminář, který se zaměřuje právě na argumentaci a nějaké analytické myšlení, v něm na konci roku odevzdáváš seminárku, zatímco z přednášky máš zkoušku, ve který dokazuješ, jak ses nadrtila informace a že jsi schopná dát rychle dohromady stránku essay-frage. přišlo mi to jako dokonalá kombinace.
AAHHWISEGUY --- 9:43:48 31.5.2008
mozna mi to nekdo tady vyvrati, ale myslim si ze data input u nas na FF UK prevazujici.
Mame tu rozsahlou serii prednasek venovanou ceske politice (resp. rakouske politice) od 19. stoleti do poloviny 20. stoleti. to stoji na memorovani neuveritelnyho kvanta informaci a detailu, ktere jsou nepodstatne a nedulezite. Cteni autoru jako je Fric, Palacky a do nekonecna se vrtat v tom co chteli rict, memorovani si informaci o fasistech o kterych clovek nema ani potuchy (Scheinost).
Priserna je i histroie od roku 1945 do r. 1968, za kterou vam prednasejici historik postoupi maximalne tak do r. 1950 a v podstate vam nerekne nic jineho nez to kdo byli cleny narodnesocialistické strany etc..
Naopak historie od normalizace do soucasnosti je brana sice v rychlosti, ale je probirana v souvislostech, neoperuje se s nejakymi historickymi konstrukty (vzhledem k tomu, ze ty vyzkumy teprve probihaji) a popravde jsem byl prekvapen oborem oralni historie.

politicka filozofie postihuje vsechny vyznamne autory od recka az po soucasnost, v dalsich kurzech se pak probira hinduisticka politicka filozofie a dalsi veci.
komparativni olitologie je tu tak malo zastoupena ze o ni nebudu ani mluvit a mezinarodni vztahy tu jakztakz jsou, ale za to stoji snad jedina prednaska. Nakonec to skonci u prednasky o EU, kde vam nejaky smoula cte z papiru o tom jaky ma EU instituce etc etc ect, priserna nuda.

Nejtvurci je asi ta politicka filozofie, kde se kazdou chvili musi odevzdavat konspekty textu co se cetly, ale zbytek prednasek vyzaduje jen odevzdani seminarni prace s rozsahem od 5-15 stran nemluve o tom, ze studium se tu zaklada z casti na psani pisemnych praci, ktere maji overit do jake miry je student sam schopen zpracovavat nejake tema (ceska politika, mez. vztahy, pol. fil. politcka veda, legislativni proces).

takze jo clovek bude zbehly v ceske historii a bude vedet kdy se masaryk projel na koni a kde, ale to je asi tak vsechno co si odsud mam pocit odnesu...