Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
NYX Department of Political Science
EENIGMAA

NYX Department of Political Science

[ HOME ] politologove na Nyxu, odkazy, knihy a dalsi materialy a informacni servery
Zpravy a diskuze: [ Domácí zprávy a komentáře - co se stalo, co se děje a co bude dál ] | [ Zahraničněpolitické události ] | [ Evropská unie ] | [ Debaty k news ]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
THORGRIM --- 13:21:39 31.5.2008
PSEUDOINTELLO: jj, s tím, že kombinace přednáška a seminář, kde se nějak bavíte o textech, je ideální kombinace můžu jenom souhlasit. I když na druhou stranu ten seminář maximálně závisí na to cvičícím, jak a jestli vůbec se tu diskuzi snaží nějak usměrňovat:o/
PSEUDOINTELLO --- 12:51:14 31.5.2008
EENIGMAA: já studuju politický vědy na IEP ve francii a taky mě ten přístup, že už máme vlastně všechno znát před prvákem, občas štve. je sice hezký, že rozvíjejí naše argumentační schopnosti a, jak se říká tady, l'esprit critique, ale dost diskuzí v hodinách stojí na vodě a je to na nich poznat. občas je to až vtipný: já jsem teď stále v rámci své almy mater došla do čtvrťáku na master, studuju politickou sociologii, a to prosím bez toho, abych životě měla základní kurs sociologie. tím pádem si neumím dát věci do souvislostí a dost tápu, ale zdá se, že si toho nikdo nevšímá. prostě stačí pokládat argumenty metodou "teze - antiteze" se závěrem, že budoucnost ukáže, a všichni moudří mužové souhlasně kývají hlavou.

loni jsem byla na erasma v německu a tam mi ten systém naprosto vyhovoval: maj normální přednášky, ke kterejm je jedna nebo dvě doporučený učebnice, k tomu profesoři skenují důležité texty, které studenti opravdu (!) na každou přednášku čtou a pak rozebírají. k přednášce je seminář, který se zaměřuje právě na argumentaci a nějaké analytické myšlení, v něm na konci roku odevzdáváš seminárku, zatímco z přednášky máš zkoušku, ve který dokazuješ, jak ses nadrtila informace a že jsi schopná dát rychle dohromady stránku essay-frage. přišlo mi to jako dokonalá kombinace.
AAHHWISEGUY --- 9:43:48 31.5.2008
mozna mi to nekdo tady vyvrati, ale myslim si ze data input u nas na FF UK prevazujici.
Mame tu rozsahlou serii prednasek venovanou ceske politice (resp. rakouske politice) od 19. stoleti do poloviny 20. stoleti. to stoji na memorovani neuveritelnyho kvanta informaci a detailu, ktere jsou nepodstatne a nedulezite. Cteni autoru jako je Fric, Palacky a do nekonecna se vrtat v tom co chteli rict, memorovani si informaci o fasistech o kterych clovek nema ani potuchy (Scheinost).
Priserna je i histroie od roku 1945 do r. 1968, za kterou vam prednasejici historik postoupi maximalne tak do r. 1950 a v podstate vam nerekne nic jineho nez to kdo byli cleny narodnesocialistické strany etc..
Naopak historie od normalizace do soucasnosti je brana sice v rychlosti, ale je probirana v souvislostech, neoperuje se s nejakymi historickymi konstrukty (vzhledem k tomu, ze ty vyzkumy teprve probihaji) a popravde jsem byl prekvapen oborem oralni historie.

politicka filozofie postihuje vsechny vyznamne autory od recka az po soucasnost, v dalsich kurzech se pak probira hinduisticka politicka filozofie a dalsi veci.
komparativni olitologie je tu tak malo zastoupena ze o ni nebudu ani mluvit a mezinarodni vztahy tu jakztakz jsou, ale za to stoji snad jedina prednaska. Nakonec to skonci u prednasky o EU, kde vam nejaky smoula cte z papiru o tom jaky ma EU instituce etc etc ect, priserna nuda.

Nejtvurci je asi ta politicka filozofie, kde se kazdou chvili musi odevzdavat konspekty textu co se cetly, ale zbytek prednasek vyzaduje jen odevzdani seminarni prace s rozsahem od 5-15 stran nemluve o tom, ze studium se tu zaklada z casti na psani pisemnych praci, ktere maji overit do jake miry je student sam schopen zpracovavat nejake tema (ceska politika, mez. vztahy, pol. fil. politcka veda, legislativni proces).

takze jo clovek bude zbehly v ceske historii a bude vedet kdy se masaryk projel na koni a kde, ale to je asi tak vsechno co si odsud mam pocit odnesu...
EENIGMAA --- 2:54:14 31.5.2008
THORGRIM: aha...tak to bude rozdil asi dost velikej...ovsem otazka je, kterej pristup je lepsi. Tady nas nutej uz od prvaku mit na vsechno rukav plnej argumentu, mit usporadadny svoje onto-epistemo pohledy a vedet, co ses vlastne zac - nebo to aspon umet v tech esejich hrat :) z hlediska filo to zmaknuty mame, ale historicky a prakticky sem asi celkem nepouzitelna... mozna je teda data input do bakalare jakozto zaklad lepsi
THORGRIM --- 2:32:17 31.5.2008
EENIGMAA: hehe, jak u koho. Pokud má někdo delší zkušenost odněkud zvenku, tak to je jak píšeš ty. Pokud je to někdo, kdo byl hlavně tady, tak je to frontální výklad:) V hlavních povinných předmětech je to ale spíše jak ty píšeš historicky a data input. Co se týče názoru, tak někteří ho bohužel cpou celkem silně, jiní se snaží míň:)
EENIGMAA --- 23:43:22 30.5.2008
AAHHWISEGUY: normalne... docela me zaujala ta anketa, ze vetsina by sla do ciziny, doma je to na draka. Zajimalo me, kolik lidi vlastne v cizine studuje :) Jinak ale s ceskou skolou to porovnat vazne neumim, pze neznam. Myslim, ale ze tady je to celkem v pohode. Rovnou se teda zeptam. Tady nedelame nic nez pisem uvahy a eseje. Nikdy nam nikdo nerekne svuj nazor, furt akorat musime obhajovat svoje revolucni a "originalni" teorie. Je to na ceskejch skolach taky tak? Je to taky takova filozofie?!?!??? nebo vas to ucej vic historicky, data input
AAHHWISEGUY --- 21:43:51 30.5.2008
EENIGMAA: university of Birmingham jo? v ramci Erasmu, anebo normalne? poreferuj :D
TSCHIKO --- 14:50:51 30.5.2008
ja na Politologie a mezinarodni vztahy na FSV, 4. rocnik bakalar (a za 14 dni statnice a pak doufam magistr :)
EENIGMAA --- 14:17:22 30.5.2008
Tak uz se to hlasi, parada!
SANTUS: kde presne atd?
SANTUS --- 12:21:01 30.5.2008
Santus taky politologie