Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
JAPANESE+DESIGN+ART+ARCHITECTURE
ANDRE3000
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MASO --- 22:23:28 30.12.2013
JA83「House NA」藤本壮介建築設計事務所 - YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=YQa9qVdrefM
MAGGINA --- 0:10:00 1.10.2013
Could This Be Japan's Smallest Ever Apartment? | So Bad So Good
http://sobadsogood.com/2013/09/30/noritaka-minami-nakagin-capsule-tower-1972-photography/
PETRA_INSOMNIAC --- 10:33:45 10.4.2013
MIMA_A: bohužel nemám tušení, .. :/ o nikom nevím.
MIMA_A --- 10:16:40 9.4.2013
PETRA_INSOMNIAC: nepojede nekdo po prednasce do prahy autem?
PETRA_INSOMNIAC --- 19:53:21 30.3.2013
PETRA_INSOMNIAC: http://www.c-budejovice.cz/cz/turistika-a-volny-cas/ducb/vystavy/stranky/takeshi-hosaka-architects-ku-u-so-u.aspx

V rámci architektonických výstav představuje českobudějovický Dům umění, jako letošní první projekt, autora z Japonska – Takeshi Hosaka.

Japonsko je zemí s velice bohatým kulturním dědictvím a historií, jež se také velice silně projevuje v architektuře. Nejedná se však pouze o architekturu z pohledu daleké historie, ať už v podobě obyčejných lidových domů, vyznačujících se především jednoduchostí, strohostí či dokonalým řemeslným zpracováním, ale rovněž se jedná o architekturu moderní, která vešla ve známost zvláště v šedesátých létech.

Japonsko se tehdy stalo centrem světové architektury. Začaly zde v této době vznikat realizace tzv. metabolistů, jejichž hlavními představiteli byli Kiyonori Kikutake a Kisho Kurokawa. Důležitou roli hráli však i autoři klasičtější, jako například Kenzo Tange.

Není snadné v pár větách představit třeba jen krátce vývoj moderní japonské architektury, není však také možné v této souvislosti nezmínit alespoň další nástupce zmiňovaných tvůrců. Od Fumihiko Maki, Arata Isozaki, Tadao Ando, Terunobu Fujimori, až po Toyo Ito, atelier SANAA, Kengo Kuma a nejrespektovanější mladé autory Sou Fujimoto, Junya Ishigami, Bow – Wow Atelier nebo právě Takeshi Hosaka.

Současná japonská architektura nenese pouze historické stopy, kdy z důvodů stálého sužování nebezpečím zemětřesení byly de facto vylučovány stavby z kamene a cihel, kdy stavitelství, snoubící se s vrozeným citem pro začlenění do přírody a používání přírodních netransformovaných materiálů, dává vyniknout unikátnímu stylu, spojujícím estetiku s pohodlím, tradici s moderností. Potkáváme se také s architekturou stojící na odvaze a používání nejnovějších technologií, tvarovém novátorství a neobvyklých konstrukčních řešení.

V tvorbě Takeshi Hosaka máme možnost vystopovat řadu rysů, které odhalí nejen respekt k tradici, kdy mezi exteriérem a interiérem je jen velmi volně definovaná hranice, rozmanitost pravoúhlých ploch je řazena harmonicky za sebou a kdy posuvné stěny otevírají pohled do zahrady. Setkáme se však rovněž s prvky typickými pro dnešní dobu, využívajících současných technologií s patrným citem k souhře přírodních forem s formami geometrickými. V neposlední řadě je nutné zmínit i další velice důležitý a frekventovaný fenomén, což je transparentnost a práce se světlem. Světlo je nejen symbol země vycházejícího slunce, ale také v souvislosti vztahu světla a stínu typický prvek tradičních i moderních staveb, což se v poměrně velké míře týká i práce Takeshi Hosaka.

Takeshi Hosaka / 1975 / absolvoval v roce 2001 studium architektury na Yokohama National University, kde od loňského roku také sám pedagogicky působí.
Již v roce 1999 založil svoji první kancelář Speed Studio, v roce 2004 působil na Kokushikan Universty a v roce 2010 na Hosei University. Od roku 2004 vede vlastní kancelář Takeshi Hosaka Architects v Yokohama.

Na naše poměry je pozoruhodné, kolik realizací má Hosaka studio již za sebou a kolik významných mezinárodních ocenění za tyto stavby získalo.
Jedná se jak o soukromé domy, kancelářské budovy, tak třeba i školky, školy či restaurace. Do jisté míry se věnují také interiérovému designu, především návrhům stolů a židlí.

Z nejznámějších realizací Takeshi Hosaka lze připomenout například Chigasaki House, Acrylic House, Love House, Garden House, školy v Tokyama a v Hongodai , stejně jako nesmírně populární stavbu restaurace Hoto Fudo v Yamanashi, Daylight House v Yokohama, ve kterém obyvatelé žijí v přirozeném osvětlení z nebe, neboť světlo přichází do domu „pouze“ 29 střešními světlíky nebo dům pro sluchově hendikepované osoby Room Room v Tokyu - dvoupodlažní stavba uprostřed chaotické obytné zástavby slouží neslyšícímu manželskému páru se dvěma malými chlapci, což je důležitý detail pro pochopení celého projektu. Rozmístění řady malých čtvercových oken (200x200mm) v různých výškách (i v podlahách a stropech) slouží k lepšímu dorozumívání mezi rodiči a dětmi, kteří mezi sebou komunikují prostřednictvím znakové řeči. Mohou tak spolu mluvit i přes zdi či stropy.

Českobudějovická výstava je první autorova evropská aktivita. Hosaka se zde představuje projektem, který nazval podle koncepce „Ku u so u“ / fantazie /.
Jedná se o specifickou instalaci, kterou lze vnímat jako krajinu uvnitř jeho mysli.
Divák má možnost se procházet mezi skicami přibližující autorovu představivost či se může posadit do jedné z jeho skládacích židlí a plně prožít svět fantazie „Ku u so u“.

Takeshi Hosaka k tomuto projektu dodává:
„Když vytvářím architektonický návrh, vždy si dělám skici, ze kterých se ovšem 99 % nepovede. Ve zbývajícím 1 % však objevuji úžasné věci. 99 % mých „Ku u so u“ jsou mé nezdařené pokusy, ale i tak jsem se rozhodl, že tyto skici nechám volně se vznášet. Jedná se o jistý otevřený náhled do mé reality architekta. Architektura je skutečností, neměli bychom ji však nazývat jen skutečností, neboť vytváří i něco, co skutečnost přesahuje. Snaží se o něco, co vyvolává „ Ku u so u“ / fantazii /. Bere to, co se zrodilo do imaginárního světa a přemisťuje to do hmatatelného světa architektury. Rád bych, aby všichni zažili onen mini svět mezi skutečností a architektonickým návrhem – svět fantazie.“

V rámci výstavy proběhne ve dnech 7. – 10. 4. pod vedením Takeshi Hosaka workshop s vybranými studenty fakulty architektury v Liberci, jehož výsledkem by měla být stavba – objekt pro prostory hlavního budějovického náměstí.


Generálním partnerem celého projektu je společnost Sika Group.

PROGRAM K VÝSTAVĚ TAKESHI HOSAKA

Zdravíme vás z Domu umění ČB a posíláme informace o programu k první výstavě /v Evropě/ japonského architekta Takeshi Hosaka

středa 3.4. od 15:30 hod. tiskovka s Takeshi s českým překladem !!!!!!!!

od 7.4. bude probíhat workshop se studenty architektury pod vedením Takeshi Hosaka a japonského mistra na práci se dřevem - tesaře Kajiwara, kdy vznikne objekt - dům...??? pro českobudějovické náměstí, který zde bude instalován ve středu 10.4. v dopoledních hodinách

středa 10.4. od 16:00 hod. NÁVRHY NOVÉ KUNSTHALLE výstava ideových návrhů, studentů architektury z Liberce a Brna ( Magistrát, vchod č. 3 - 1. a 2. poschodí )

středa 10.4. od 19:00 hod. přednáška Takeshi Hosaka v galerii DU s překladem do ČJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

sobota 13.4. od 19.30 hod. SUSANNA GARTMAYER (AT) + GEORGE CREMASCHI (US) + PETR VRBA (CZ)
koncert v DU společně s Ostinato festival v rámci výstavy

čtvrtek 18.4. od 18:00 hod. přednáška Marek Přikryl

sobota 27.4. od 19:30 hod. JUDY DUNAWAY (US) & PHAERENTZ (CZ) & ANTEZ (FR)
v rámci výstavy koncert ve spojení s Ostinato Festival


TAKESHI HOSAKA architects
http://www.hosakatakeshi.com/english/works-projects_en/Czech_en.html
www.ducb.cz

GENERÁLNÍ PARTNER PROJEKTU SIKA GROUP /www.sika.com/


PETRA_INSOMNIAC --- 19:47:16 30.3.2013
.. první evropská výstava japonského architekta TAKESHI HOSAKA - KU U SO U
ZAHÁJENÍ VE STŘEDU 3.4. OD 18.00 DŮM UMĚNÍ České Budějovice
POIROT --- 18:02:28 17.2.2013
Rád bych se dozvěděl něco o japonském nábytku. Obzvlášť mě zajímá takový ten variabilní "transformers", Co s ním zařizují ty úplně malinký byty. Myslím, že pro něj existuje zvláštní výraz. Stačil by mi jen ten název. Gůgl by si s tím pak snad poradil.
DRAGON --- 10:10:14 9.10.2012
Tokio: Skromný život ve velkém městě - dlouhé video online zdarma a dalších 2700 o inspiraci, vzdělání. Dokumenty o přírodě, technice a civilizaci. S českými titulky a popisem.
http://spotter.tv/926031-tokio-maly-zivot-ve-velkem-meste.htm