Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Peak Oil - zlom ropy
MESK
Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.
[http://newsvote.bbc.co.uk/nol/shared/fds/hi/business/market_data/chart?chart_primary_ticker=ICEEUR:BRN&chart_time_period=12_month&username=bbc&password=jihoj952&canvas_colour=000000&primary_chart_colour=cc0000&use_transparency=0&plot_colour=ffffff&margin_left=35&margin_bottom=20&margin_right=20&tiny_chart=1&tiny_month_view=1&logo_strength=light&y_axis_left=1&x_axis_plain=1&charting_freq=1_minute&co_dimension^width=629&co_dimension^height=190]
Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
www.energybulletin.net
Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
Cena ropy - www.petrol.cz
Cena ropy - www.oil-price.net
Oil market report - omrpublic.iea.org
Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TOMAN --- 14:20:29 10.3.2015
Ahoj vespolek, měl bych prosbu do pléna - napsal jsem článek o břidlicovém plynu (technologii těžby, zásobách, vlivu na ŽP apod.) a potřeboval bych někoho nejlépe s geologickým vzděláním, kdy by byl ochotnej se na něj podívat a napsat cca půlstránkovou recenzi. Případně bych se samozřejmě i nějak odměnil. Veškeré detaily do pošty.
XCHAOS --- 20:23:35 18.2.2015
Ropy a plynu se loni našlo nejméně za 20 let – Novinky.cz
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/361861-ropy-a-plynu-se-loni-naslo-nejmene-za-20-let.html
XCHAOS --- 11:53:35 11.2.2015
heh, stát žijící z těžby ropy nehodlá investovat do uhlí... no to příliš nepřekvapí. spíš překvapí, že do toho ty peníze v první řadě vůbec někdy šly...
World's biggest sovereign wealth fund dumps dozens of coal companies | Environment | The Guardian
http://www.theguardian.com/...05/worlds-biggest-sovereign-wealth-fund-dumps-dozens-of-coal-companies
MESK --- 17:13:12 21.1.2015
Těžební obr BHP v reakci na levnější ropu omezí její těžbu z břidlic | byznys.ihned.cz
http://byznys.ihned.cz/...14420-tezebni-obr-bhp-v-reakci-na-levnejsi-ropu-omezi-jeji-tezbu-z-bridlic
XCHAOS --- 22:04:59 13.1.2015
Oil near six-year low; Brent trades at par to U.S. crude| Reuters
http://www.reuters.com/article/2015/01/13/us-markets-oil-idUSKBN0KM0BT20150113
Brent LCOc1 settled down 84 cents at $46.59 a barrel, after falling to $45.19, its lowest since March 2009.
U.S. crude CLc1 closed down 18 cents at $45.89, after hitting an April 2009 low of $44.20.

Zdá se, že Peak oil nenastane tak, že cena ropy vystřelí nad všechny meze: naopak k němu dojde tak, že poptávka po ropě klesne natolik, že se jí prostě už nevyplatí těžit (kdo by taky lítal, když letadla mizí a jsou sestřelována, kdo by jezdil autem lyžovat na hory.... když není sníh a tak různě...)
XCHAOS --- 17:49:17 8.1.2015
???: myslím, že politická agenda GO je trochu jako daň na cigarety nebo alkohol (nebo spotřební daň na PHM) - cílem není spotřebu doopravdy omezit, ale využít jí k tomu, aby někdo někomu platil.

to nic nemění na tom, že si myslím, že to omezení spotřeby by z řady důvodu (GO i jiných) bylo dobře, obávám se ale, že k tomu hned tak nenastane.

i když, zlevnění ropy může být (paradoxně) něco jako pokles složitosti miningu Bitcoinu: vypadá to nelogicky, ale uvědom si, že do průzkumu investuješ energii, do otevírání těžby nových ložisek taky, do čerpání a přepravy taky... a to často i ve formě ropy.

s trochu nadsázky: pokud těžaři nevyšlou teréňáky hledat ropu a zkušebně vrtat, nenakoupí na to ropu a klesne poptávka po ropě. zakážeš embargem těžbu v Arktidě - nevyplujou těžní plošiny poháněné ropou. vyrobíš 2x tenčí xiaomeiphony - naložíš polovinu kontejnerů, vypluje polovina kontejnerových lodí... atd.
??? --- 11:13:49 8.1.2015
XCHAOS: Kazdopadne pokud se kvuli GO prestane pouzivat ropa, problemy typu peak oil nastanou.. Ale to se tezko realne stane.
??? --- 11:12:18 8.1.2015
XCHAOS: Ropa pro chemicky prumysl je zanedbatelna ve srovnani s palivem.. Navic neco je vedlejsi produkt - napr styren, ze ktereho se dela polystyren, takze o to bych strach nemel - druha vec je ze EU podle smernice reach zakazuje styren, ze je nebezpecny, karcinogeni apod, coz je sice pravda, ale realne problemy to nezpusobuje (polystyren je sam o sobe cajk).
XCHAOS --- 11:01:07 8.1.2015
???: jinak z ropy se dělá spousta klíčových věcí v chemickém průmyslu, které jinak prostě nezískáš (ano, vím, zrovna dusíkatá hnojiva lze dělat alternativně - ale věř tomu, že některé organické chemikálie jinak než z ropy fakt jednoduše a levně nejdou)

tedy pokud se bude ropa normálně rafinovat, a nespáleného objemu bude právě 30%, bude to akorát (připomínám, že existují zvěrstva, jako "ekologické" - díky úsporám z rozsahu - obří kontejnerové lodě, které jsou díky těm úsporám tak "šetrné", že si můžou dovolit pálit nerafinovanou ropu v obřích dieselmotorech... samozřejmě, šetrnost tohohle přístupu opravdu vychází jen v přepočtu na jeden kontejner... a navíc je otázka, kolik těch kontejnerů by se vůbec nepřepravovalo, kdyby ta přeprava byla díky menším úsporám z rozsahu dražší...)

já prostě nevím... myslím, že je tam někde nějaká zpětná vazba typu, že Číňanům se za obsah těch kontejnerů stejně de-facto platí ropou (platí se dolary, které jsou kryté ropou). pokud nemáme čím Číňanům zaplatit, tak naše poptávka klesne, ale v důsledku toho zlevňuje i ropa (nebo tak nějak). krátkodobě lze pokles ceny svést na cenovou válku břidličáků se Saúdy... ale dlouhodobě jde o víc, než jen o tohle (hlavně důvod, proč nás Čína spamuje výsledky své podhodnocené pracovní síly, prostě není ekonomicky racionální...)
XCHAOS --- 10:55:51 8.1.2015
co když je to "peak money" - peníze jsou ropa, když ropa dochází, dochází i peníze :-) jinými slovy, ropa zlevňuje, protože nikdo nemá čím by jí zaplatil...
Desetkrát o ropě: Všechno, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat | byznys.ihned.cz
http://byznys.ihned.cz/...8360-desetkrat-o-rope-vsechno-co-potrebujete-vedet-ale-bali-jste-se-zeptat