Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
college drop-outs (+práce při studiu, samouci, kolikrát jste nedokončili vysokou? jaký je rekord ? jaký to mělo důvod?)
XCHAOS
If you want to get laid, go to college. If you want an education, go to the library -Frank Zappa
Matematika k fyzice se má jako masturbace k sexu -Richard Feynman
Myslím že diferenciální rovnice můžou spustit schizofrenii se stejnou pravděpodobností jako kouření marihuany." -Fronema

Tahle diskuze je určena všem, kteří se nepovažují za středoškoláky, ale nejsou ani tak docela vysokoškoláci: tzn. logicky skončili "někde mezi". Loseři všech oborů a prokrastinátoři celého Internetu - spojte se! Kolikrát jste studium (ne)dokončili ? Proč jste studium vysoké školy ukončili ? (nebo byli ukončeni ?) Mrzí vás to ? Snížilo vám to sebevědomí? Chcete ještě někdy zkusit nějakou vysokou školu dokončit ? Stejnou, jinou ? Přemýšlíte, jestli má někdo podobné problémy jako vy? Ve vašem oboru, v jiném...? Jaká vysoká škola připadá v úvahu pro někoho, kdo je levý jak na cizí jazyky, tak i na matematiku, nechce být doktor, a na práva ani ekonomii nemá žaludek? Existuje vůbec nějaká?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 22:39:44 18.5.2011
ALMAD: mohl bych argumentovat, že zase na globálním netu je větší konkurence - takže to, čím se u nás v českém prostředí zabývají 1-2 weby se světově tříští mezi desítky a stovky těch v angličtině, které si vzájemně konkurují :-)

ale v podstatě je to nepodstatné - české i globální databáze je "trochu" potřeba optimalizovat. první počiny umatlané v době na přelomu tisíciletí prostě budou v nových podmínkách a pod nánose dat shromážděných za ta léta asi brzo podobně neaktuální, jako 20 let staré aplikace pro MS-DOS.

(myslím, že jsme už offtopic... určitě jsem to zmínil jako obecný příklad něčeho, a ne jako téma, kam by se to tady mělo stočit nadlouho...)
ALMAD --- 16:37:25 18.5.2011
XCHAOS: "hele, je to můj odhad. praxe webhostera, hostujeme pár stovek databází, odhaduju."

Mno, jak velky je to vzorek?

A predevsim, kolik tech databazi je pro anglofonni svet, tj. s celosvetovou navstevnosti?
XCHAOS --- 11:48:24 18.5.2011
(jo a ten Nikola Tesla [ XCHAOS @ college drop-outs (kolikrát jste nedokončili vysokou školu ? jaký je rekord ?) ] snad byl drop-out jen kvůli nedostatku prostředků na studium....)
XCHAOS --- 11:47:50 18.5.2011
ALMAD: hele, je to můj odhad. praxe webhostera, hostujeme pár stovek databází, odhaduju.

jinak větší firmy, když mají třeba statisíce záznamů a k tomu nějakou návštěvnost, tak už to musí docela řešit, aby měli dostupnost. ale je fakt, že já pro větší firmy tolik nedělám.

(BTW tohle nemá být klub kde se bude debatovat výhradně o tom, jak velké optimalizace SQL se mají na jaké škole učit, a jestli na vejšce nebo na gymplu.. bylo to námatkové téma...)
ALMAD --- 23:22:12 17.5.2011
XCHAOS: "Internet je tvořen dnes z největší části tvořen aplikacemi nad databázemi, které mají typicky jen tisíce až statisíce záznamů" -- v Cechach nebo mimo ne?
XCHAOS --- 23:32:18 15.5.2011
DAVIDOWITCH: hele, ne tak docela... vlastně ani nevíš, co já přesně chci - uvedl jsem to myslím jen jako příklad. a myšlenka, že VŠ vzdělání má připravovat na psání her je zábavná - já po gymplu byl poměrně pevně přesvědčen, že se budu živit psaním počítačových her... ale tak nějak jsem sklouzl nejdřív k shareware a pak k free software... nějak mě bylo divný sám hry pirátit a chtít za ně současně peníze, a nakonec mě přestaly bavit úplně.

co si pamatuju hry jako aplikace, tak především mají takovou zvláštnost, že většinou "víš, kolik čeho bude" - a můžeš se taky stoprocentně spolehnout na to, "jakého typu to bude" - prostě nepracuješ s daty třetích stran. Ano, algoritmicky je to jistě nesrovnatelně složitější, než všemožné CRM a CMS systémy - ale současně, izolace od "problémů reálného světa" ti taky umožňuje nějaké problémy jednoduše ignorovat. Což já vidím přesně jako rozdíl v té "akademičnosti" vs. "inženýrském přístupu" - autor počítačových her je umělec, pracuje v "chráněném prostředí" a vybírá si, od které múzy se nechá políbit - zatímco autor webových aplikací je spíš něco jako inženýr navrhující čističku odpadních vod (vhodné i pokud přihlédneme k Freudově metafoře peněz coby výkalů :-)

(jinak celá staletí byla např. za univerzitní vzdělání pokládána hlavně teologie... přírodní vědy bojovaly o svoje uznání poměrně dlouho.... informatika je specifický obor hlavně rychlým vývojem)
DAVIDOWITCH --- 17:03:36 15.5.2011
XCHAOS: Bez matalyzy bych si ve svym oboru (pocitacova grafika, vis jak, hry & stuff) ani neprdl. Mozna mohli lip uvest kde se to v IT hodi, ale to co chces ty je 6-12 mesicni kurz spravneho psani webovych aplikaci, ne univerzitni vzdelani. (A rozlisovanim mezi univerzitnim a inzenyrskym vzdelanim mne nesere, jednak to VS zakon nijak vazne nebere, a druhak jsou inzenyri ekonomie, 'nuff said).
XCHAOS --- 14:17:49 15.5.2011
ISTEVE: ne... já jen řekl, že ve skutečnosti, lidi pracují s databázemi, když vědí ještě méně. a prodávají výsledky své práce jiným :-)

a s tím nadhledem máš jistě pravdu u univerzitního vzdělání - ale ne u inženýrského. já sám jsem spíš inženýrsky zaměřený člověk, nakonec... pohybuju se spíš v prostředí, kde z obchodních důvodů lidi chtějí něco rychle ubastlit (a pokud se vyskytne problém, řeší ho investicí do výkonnějšího hardware, protože ten je nakonec levnější, než kvalifikovaná pracovní síla). A podle mě... inženýrské vzdělání a kariéra v průmyslu/produkčním prostředí (na rozdíl od univerzitního vzdělání a akademické kariéry) by se měla dotýkat schopností řešit problémy v produkčním prostředí.

Možná je to dnes už jinak - ale nemůžu si pomoct, v 90. letech se informatika učila divně. V prváku nám určitě měli předvést SQL. Ne prudit s matematickou analýzou.
ISTEVE --- 14:12:49 15.5.2011
XCHAOS: Kdy ses co dozvedel, nebo z jakejch aplikaci je slozenej internet, je mi celkem jedno -- vyjadruju se, celkem jednoznacne, k tomu tvymu citovanymu tvrzeni. Mne nedeprimuje, ze se o to zajimas. Mne deprimuje, ze tu odvazne verejne tvrdis, ze to pro praci s databazi neni zapotrebi vedet.
XCHAOS --- 14:08:23 15.5.2011
MTHU: s tak obecným tvrzením lze stěží nějak polemizovat, ale stejně: obecně vzato, nejsem úplně toho názoru, že VŠ by měla být nějaký "certifikátem nadhledu" - protože VŠ je samozřejmě pořád bránou ke kariéře - a přitom v rámci většiny profesí jsou potřeba i jiné věci než nadhled, na který kladeš důraz ty. (Představ si, že by např. na nějaké lékařské fakultě vedli lékaře především k "nadhledu" - jaký by si z toho jako pacient měl pocit ?)

Podle mě "nadhled" by měl být spíše výsledkem kariéry v nějakém oboru - pokud ho chceš dát někomu už absolvováním VŠ, tak vlastně chceš eliminovat celou tu kariéru, kterou by VŠ měla naopak odstartovat (podle mě)

ISTEVE: mysli si co chceš... dnes každopádně databáze píší lidé, kteří o samotné existenci klíčů mají mlhavé tušeníl. A paradoxně - já se spíš dozvěděl něco dílčích algoritmech (různými cestami, pravda... na VŠ moc ne), než abych se včas dozvěděl o návrhu databází (ano, přiznávám, že tohle je možná moje osobní chyba...)

Nevím, proč tě deprimuje, že mě zajímá, jak to funguje uvnitř, zatímco většinu lidí ne... a ani si nemyslím, že je fakt tak důležité, aby se víc lidí zajímalo o implementaci klíčů: spíše tu chybí nějaká "nárazníková skupina" mezi experty a lamami: tedy lidi, co by dokázali navrhnout rozumně efektivní strukturu databází, aniž by sami byli experti. (Navíc spousta lidí ve firmách nasazuju tuny ubastlených open source webových nástrojů, které můžou a nemusí být v tomhle ohledu navržené rozumně... ale argumentace, že je to k dispozici zadarmo a hned, vždycky převáží...)

Internet je tvořen dnes z největší části tvořen aplikacemi nad databázemi, které mají typicky jen tisíce až statisíce záznamů: jenže těchto aplikací běží v "cloudech" u internetových poskytovatelů celé desetitisíce... a řada je (i podle informací jiných lidí) dost ubastlená.