Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
college drop-outs (+práce při studiu, samouci, kolikrát jste nedokončili vysokou? jaký je rekord ? jaký to mělo důvod?)
XCHAOS
If you want to get laid, go to college. If you want an education, go to the library -Frank Zappa
Matematika k fyzice se má jako masturbace k sexu -Richard Feynman
Myslím že diferenciální rovnice můžou spustit schizofrenii se stejnou pravděpodobností jako kouření marihuany." -Fronema

Tahle diskuze je určena všem, kteří se nepovažují za středoškoláky, ale nejsou ani tak docela vysokoškoláci: tzn. logicky skončili "někde mezi". Loseři všech oborů a prokrastinátoři celého Internetu - spojte se! Kolikrát jste studium (ne)dokončili ? Proč jste studium vysoké školy ukončili ? (nebo byli ukončeni ?) Mrzí vás to ? Snížilo vám to sebevědomí? Chcete ještě někdy zkusit nějakou vysokou školu dokončit ? Stejnou, jinou ? Přemýšlíte, jestli má někdo podobné problémy jako vy? Ve vašem oboru, v jiném...? Jaká vysoká škola připadá v úvahu pro někoho, kdo je levý jak na cizí jazyky, tak i na matematiku, nechce být doktor, a na práva ani ekonomii nemá žaludek? Existuje vůbec nějaká?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 14:17:49 15.5.2011
ISTEVE: ne... já jen řekl, že ve skutečnosti, lidi pracují s databázemi, když vědí ještě méně. a prodávají výsledky své práce jiným :-)

a s tím nadhledem máš jistě pravdu u univerzitního vzdělání - ale ne u inženýrského. já sám jsem spíš inženýrsky zaměřený člověk, nakonec... pohybuju se spíš v prostředí, kde z obchodních důvodů lidi chtějí něco rychle ubastlit (a pokud se vyskytne problém, řeší ho investicí do výkonnějšího hardware, protože ten je nakonec levnější, než kvalifikovaná pracovní síla). A podle mě... inženýrské vzdělání a kariéra v průmyslu/produkčním prostředí (na rozdíl od univerzitního vzdělání a akademické kariéry) by se měla dotýkat schopností řešit problémy v produkčním prostředí.

Možná je to dnes už jinak - ale nemůžu si pomoct, v 90. letech se informatika učila divně. V prváku nám určitě měli předvést SQL. Ne prudit s matematickou analýzou.
ISTEVE --- 14:12:49 15.5.2011
XCHAOS: Kdy ses co dozvedel, nebo z jakejch aplikaci je slozenej internet, je mi celkem jedno -- vyjadruju se, celkem jednoznacne, k tomu tvymu citovanymu tvrzeni. Mne nedeprimuje, ze se o to zajimas. Mne deprimuje, ze tu odvazne verejne tvrdis, ze to pro praci s databazi neni zapotrebi vedet.
XCHAOS --- 14:08:23 15.5.2011
MTHU: s tak obecným tvrzením lze stěží nějak polemizovat, ale stejně: obecně vzato, nejsem úplně toho názoru, že VŠ by měla být nějaký "certifikátem nadhledu" - protože VŠ je samozřejmě pořád bránou ke kariéře - a přitom v rámci většiny profesí jsou potřeba i jiné věci než nadhled, na který kladeš důraz ty. (Představ si, že by např. na nějaké lékařské fakultě vedli lékaře především k "nadhledu" - jaký by si z toho jako pacient měl pocit ?)

Podle mě "nadhled" by měl být spíše výsledkem kariéry v nějakém oboru - pokud ho chceš dát někomu už absolvováním VŠ, tak vlastně chceš eliminovat celou tu kariéru, kterou by VŠ měla naopak odstartovat (podle mě)

ISTEVE: mysli si co chceš... dnes každopádně databáze píší lidé, kteří o samotné existenci klíčů mají mlhavé tušeníl. A paradoxně - já se spíš dozvěděl něco dílčích algoritmech (různými cestami, pravda... na VŠ moc ne), než abych se včas dozvěděl o návrhu databází (ano, přiznávám, že tohle je možná moje osobní chyba...)

Nevím, proč tě deprimuje, že mě zajímá, jak to funguje uvnitř, zatímco většinu lidí ne... a ani si nemyslím, že je fakt tak důležité, aby se víc lidí zajímalo o implementaci klíčů: spíše tu chybí nějaká "nárazníková skupina" mezi experty a lamami: tedy lidi, co by dokázali navrhnout rozumně efektivní strukturu databází, aniž by sami byli experti. (Navíc spousta lidí ve firmách nasazuju tuny ubastlených open source webových nástrojů, které můžou a nemusí být v tomhle ohledu navržené rozumně... ale argumentace, že je to k dispozici zadarmo a hned, vždycky převáží...)

Internet je tvořen dnes z největší části tvořen aplikacemi nad databázemi, které mají typicky jen tisíce až statisíce záznamů: jenže těchto aplikací běží v "cloudech" u internetových poskytovatelů celé desetitisíce... a řada je (i podle informací jiných lidí) dost ubastlená.
ISTEVE --- 13:57:51 15.5.2011
XCHAOS: "stačí ti vědět, jestli nad sloupcem tabulky je nebo není klíč. ak je to ten klíč implementovaný mě, [...] ale ve skutečnosti, databázového profesionála to může zajímat asi stejně, jako virtuózního hráče na syntezátor letování nebo křemík..."

No, to je takova pitomost, ze ani nemuzu uverit, zes to fakt vypustil do sveta. Opravdu je velice zajimave vedet, jestli ten index je implementovan jako hash, bitmapa, nebo jestli je to strom. Pokud strom, nezridka te taky zajima, jakej strom. Muze te zajimat vlastnost ty hashovaci funkce. Proc? Ponevadz v milionech zaznamu je to skoro jedno, ve stovkach milionu uz je to horsi. Nebo ponevadz ruzny stromy maj jiny charakteristiky na ruzny operace, ktery nad datama provozujes. Atd., atd...

Ze si *ty* myslis, ze to nikoho nemusi zajimat (a navic jeste vyzdvihujes ze i presto to tebe zajima), je dost deprimujici. Vsimni si ostatne, ze hafo RDBMS (Ora, Postgres,...) ti naprosto otevrene nabizi, jakej index tam vlastne chces...
MTHU --- 13:48:27 15.5.2011
XCHAOS: Proto jsem psal, že to není až tak esenciální pro databázistu, ale je to fundamentální pro IT obor globálně. VŠ má z tebe udělat inženýra s nadhledem, ne dělníka v manufaktuře. Od toho jsou tu soukromé školy, případně "školy" nebo kurzy ...
??? --- 13:34:39 15.5.2011
XCHAOS: Ono smyslem toho loadbalancingu je mimojine i urcita flexibilita pri planovani udrzby. Zkus si na 5 hodin v pracovni dobe odstavit jeden svuj hostingovej server a nechat zapnutej telefon ;)
DAVIDOWITCH --- 8:38:35 15.5.2011
XCHAOS: Pokud nechas delat databaze nekoho kdo je nestudoval, dobre ti tak. Kdyz nebudes ucit ten zbytek, tak ti ani cluster nepomuze, bo nikdo nebude vedet jak veci paralelizovat a singlethreaded programy budou neunosne pomaly.
XCHAOS --- 15:12:21 14.5.2011
MTHU: k tomu tvému bodu 2: ve skutečnosti, na databázích je krásné, že o těch datových strukturách nemusíš vědět skoro nic :-) stačí ti vědět, jestli nad sloupcem tabulky je nebo není klíč. Jak je to ten klíč implementovaný mě, to zajímá možná mě, protože jsem hračička a coder - ale ve skutečnosti, databázového profesionála to může zajímat asi stejně, jako virtuózního hráče na syntezátor letování nebo křemík...

jinak to, že výuka IT není o databázích, to pak vede k tomu, že obchodníci s hardwarem dělají skvělé kšefty - protože "IT profesionálové" si pak klidně koupí celý cluster serverů a udělají nad nimi load balancing, místo aby troch zoptimalizovali svoje tabulky a dotazy do nich.... to je už skoro ekologické téma, toto :-)
XCHAOS --- 15:08:48 14.5.2011
Nikola Tesla - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Nicola_Tesla
jj, byl to můj člověk: Tesla went on to study electrical engineering at the Austrian Polytechnic in Graz (1875). While there, he studied the uses of alternating current. Some sources say he received Baccalaureate degrees from the university at Graz. However, the university says that he did not receive a degree and did not continue beyond the first semester of his third year, during which he stopped attending lectures :-)
MTHU --- 22:10:05 15.3.2011
MTHU: Nebo spíš bych to opravil na:
K tomu, aby škola vyplivla člověka, u kterého je menší šance, že bude psát SQL balast ...