Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
college drop-outs (+práce při studiu, samouci, kolikrát jste nedokončili vysokou? jaký je rekord ? jaký to mělo důvod?)
XCHAOS
If you want to get laid, go to college. If you want an education, go to the library -Frank Zappa
Matematika k fyzice se má jako masturbace k sexu -Richard Feynman
Myslím že diferenciální rovnice můžou spustit schizofrenii se stejnou pravděpodobností jako kouření marihuany." -Fronema

Tahle diskuze je určena všem, kteří se nepovažují za středoškoláky, ale nejsou ani tak docela vysokoškoláci: tzn. logicky skončili "někde mezi". Loseři všech oborů a prokrastinátoři celého Internetu - spojte se! Kolikrát jste studium (ne)dokončili ? Proč jste studium vysoké školy ukončili ? (nebo byli ukončeni ?) Mrzí vás to ? Snížilo vám to sebevědomí? Chcete ještě někdy zkusit nějakou vysokou školu dokončit ? Stejnou, jinou ? Přemýšlíte, jestli má někdo podobné problémy jako vy? Ve vašem oboru, v jiném...? Jaká vysoká škola připadá v úvahu pro někoho, kdo je levý jak na cizí jazyky, tak i na matematiku, nechce být doktor, a na práva ani ekonomii nemá žaludek? Existuje vůbec nějaká?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MTHU --- 22:10:05 15.3.2011
MTHU: Nebo spíš bych to opravil na:
K tomu, aby škola vyplivla člověka, u kterého je menší šance, že bude psát SQL balast ...
MTHU --- 21:40:11 15.3.2011
XCHAOS: Tyhle požadavky jsou všechny krásné, ale:
K tomu, aby škola vyplivla člověka, co nebude psát SQL balast, je podle mě (a zřejmě i podle jiných - páč tak se to dělá třeba u nás) potřeba 3 kurzů:
1. základní kurz databází - je potřeba naučit ty lidi relačně myslet. Ačkoliv se to může zdát jako snadná záležitost, není (moje červená propiska je mi svědkem). Sem se optimalizace tabulek hodí jen částečně. Např. redundance se tu záměrně tají, protože chceme, aby plodili "krásná" schémata.
2. kurz o datových strukturách. Asi je fajn jim říct, že pro rychlé hledání jsou nějaké ty stromy nebo hashmapy. Ano, můžeme jim zatajit, jak to funguje a říct, že join bude trvat asi tolik a tolik, a tím nutnost tohoto kurzu odpadne. Ale jelikož je to fundamentální základ, tak ten kurz prostě je.
3. konečně něco o databázích - exekuční plány, ceny dotazů, kolik mě stojí tyhle 3 joiny nad miliónovou tabulkou se selekcí nad jednou z nich.
No, bohužel výuka IT není jen o DB (i hardwaráři maj ty svoje hračky), tak se ten 3., nejdůležitější předmět přirozeně koná až na mgr. studiu a jen na jednou oboru. Diferenciace na úrovni bakalářů sice existuje, ale stojí dost peněz (hodně předmětů pro málo lidí), takže je lepší mít hromadu "všeobecně prospěšných" předmětů.

Regexpy nejsou nic složitého, jsou to jen 3 operace, zbytek jsou zkratky. Složité je na nich akorát to, že se někteří prostě snaží je napasovat na jakýkoliv problém :-) Nemyslím si, že tohle se má nějak učit na VŠ.
U nás jsme se věnovali teďko regexpům "prakticky" v jedné přednášce. Nicméně důležité je pochopit sílu regexpů, to že kromě těch 3 operací jsou zbytek jen zkratky se pak dá vysvětlit velmi rychle.
XCHAOS --- 15:25:14 14.3.2011
DAVIDOWITCH: mno dobrá, ale to už se dostáváme do hrozných argumentačních smyček :-) možná bychom měli naší diskuzi zakreslit spíše jako orientovaný graf ;-)
DAVIDOWITCH --- 14:54:34 14.3.2011
XCHAOS: Err.. tobe neprijde druha veta jako "delani potizi"?
XCHAOS --- 14:31:25 14.3.2011
DAVIDOWITCH: nevím proč škatulkuješ zrovna ty, kdo dělají potíže, jako "pitomce". co se vzdělání týče, tak největší pitomci jsou podle mě ti, co si myslí, že oni jsou ti lepší, co tomu perfektně rozumí, a všichni by měli všechno dělat podle nich.
DAVIDOWITCH --- 13:58:51 14.3.2011
XCHAOS: Tak ty se vesmes delej na tri skupiny. Ty co tomu rozumi a delaj to dobre. Ty co tomu nerozumi, vedi to a bud si najmou nekoho ze skupiny 1, nebo si neco nactou a sami se do ni preradi. A pitomce, ktery budou delat potize no matter what.
XCHAOS --- 13:38:34 14.3.2011
DAVIDOWITCH: a právě ty lidi, co vědí, že SQL existuje, ale už nic moc dalšího, dnes tvoří obrovské množství problémů :-) ale takhle to je asi ve všech oborech (taková psychiatrie a antidepresiva budou asi také asi mít spolu zajímavý vztah...)
DAVIDOWITCH --- 9:35:07 14.3.2011
XCHAOS: Ale ja ti to verim. Videl sem jak kluci od nas predvadeli spatnej vs. dobrej dotaz. A taky znam dost lidi co vubec netusi ze jsou nejaky indexy.
Ale na zaklade toho ze to lidi od webu (kterejch je hodne) potrebujou to navrhovat jako obecnej zaklad mi proste prijde prasteny. Kazdej potrebuje nejakej zaklad databazi (aby zjistil co jsou indexy a ze to jde napsat dobre a spatne), ale jak to optimalizovat pro danej stroj, to uz je spis advanced specializace vec. All I meant.
XCHAOS --- 9:25:08 14.3.2011
DAVIDOWITCH: dost možná, že nemám co mluvit do toho, co by se mělo nebo nemělo učit na kterém ročníku které vysoké - já to kritizuju tak nějak v obecné rovině (můžu srovnávat max. které znalosti pumpovali do hlavy mě, které mě v té době zajímaly a jaké jsem nakonec doopravdy potřeboval)

ale věř tomu, že fakt jsem asi ten správný člověk, který může konstatovat, že kolem webu se dnes motá čím dál tím víc lidí, a webové aplikace jsou stále složitější... a jejich filosofie přitom pořád částečně odpovídá době, kdy šlo v podstatě o skripty s průměrnou návštěvností 1 člověk za hodinu.

dosud se zvyšoval spíš objem přenesených dat - původní stránky doplňovaly obrázky ve vyšším rozlišení, flashe, videa, apod. - ale s rozšířením mobilního připojení půjde o něco jiného: především, i u webů, kde návštěvnost zůstává stejná, se během let začíná hromadit opravdu velké množství balastu v různých tabulkách - a pokud pak interaktivní skript sáhne do nezoptimalizované nebo špatně zoptimalizované tabulky, tak to může být průser.

víceméně si představ, že kdyby to místo programátorů byli stavaři, tak to co dnes dělají, je stavba domů z nepálené hlíny - které se po 2-3 letech prostě rozmočí v dešti.
DAVIDOWITCH --- 9:17:14 14.3.2011
XCHAOS: To ze se zrovna ty motas kolem webu jeste neznamena, ze kazdej navrhuje databaze (a z tech co jo asi ne vsichni SQLkovy databaze)