Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
college drop-outs (+práce při studiu, samouci, kolikrát jste nedokončili vysokou? jaký je rekord ? jaký to mělo důvod?)
XCHAOS
If you want to get laid, go to college. If you want an education, go to the library -Frank Zappa
Matematika k fyzice se má jako masturbace k sexu -Richard Feynman
Myslím že diferenciální rovnice můžou spustit schizofrenii se stejnou pravděpodobností jako kouření marihuany." -Fronema

Tahle diskuze je určena všem, kteří se nepovažují za středoškoláky, ale nejsou ani tak docela vysokoškoláci: tzn. logicky skončili "někde mezi". Loseři všech oborů a prokrastinátoři celého Internetu - spojte se! Kolikrát jste studium (ne)dokončili ? Proč jste studium vysoké školy ukončili ? (nebo byli ukončeni ?) Mrzí vás to ? Snížilo vám to sebevědomí? Chcete ještě někdy zkusit nějakou vysokou školu dokončit ? Stejnou, jinou ? Přemýšlíte, jestli má někdo podobné problémy jako vy? Ve vašem oboru, v jiném...? Jaká vysoká škola připadá v úvahu pro někoho, kdo je levý jak na cizí jazyky, tak i na matematiku, nechce být doktor, a na práva ani ekonomii nemá žaludek? Existuje vůbec nějaká?

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 8:51:49 19.3.2008
ALMAD:

1) já se nějak nikdy nedostal do fáze, že by bylo co konzultovat, asi.

2) někteří programátoři tehdejší doby projevili zjevnou genialitu (já to nebyl). samozřejmě, ty dovednosti, které se hodily tehdy, jsou při dnešním výkonu počítačů, množství existujících vývojových nástrojů a množství informací na Internetu v podstatě už nanic.

3) ano, ten člověk mi vydělává peníze rovné mému uvolněnému času - a to v podstatě znamená, že se mi vyplatí zaměstnat i lidi, kteří "si na sebe nevydělají" - za určitých okolností, samozřejmě. každopádně moje spolupráce s dalšími lidmi je kapitola sama pro sebe... samozřejmě, s mým rozpočtem si nemůžu dovolit zaměstnávat vysokoškoláky a vůbec finančně náročné profíky... takže se snažíme zapojit každého, kdo projeví aspoň trochu schopností a ochoty. ale máme zase jiné výhody...

4) tedy v zásadě, já se nesetkal s ekonomickou teorií, která by integrovala příjmy od jednoho zákazníka v čase - tzn. zohledňovala by nejen jednotkový produkt poskytnutý v daném bodě časoprostoru, ale chápala by jednoho zákazníka jako souhrn všech produktů, které si daný zákazník od producenta v celkovém sledovaném čase zakoupil. podle mě by to na ekonomy bylo moc složité, protože každá jednotlivá sledovaná transakce by se pro ně stala sumou nebo dokonce integrálem nějaké funkce.

samozřejmě, korporace dnes takové produkty nabízejí taky - např. mobilní tarify a hypotéky - a určitě mají nějaký ERP software, který jim vypočítává, jakou pro ně jednotlivý zákazník má cenu, apod. no, a my to prostě odhadujeme z hlavy, no...
ALMAD --- 2:00:57 19.3.2008
XCHAOS: ...začnu číslovat, zamotáváme se ,)

1) Tak to rozhodně, ale já si myslim že tahle možnost na VŠ poměrně solidní je. Nebo aspoň já sem s tim zatim problém neměl...že to 90% studentů na 90% věci nevyužije je jiná věc - ale ještě sem se nepotkal s tim, že bych si domluvil/došel na konzultace s "takhle to chápu já, je tu někde problém?" a nedostalo se mi zhodnocení/ujištění/...

2) Vůbec po nikom nechci, aby se učil nebo aby vyučoval Z-80 - ale jde o to, že těm, kteří si to Z-80 alespoň trochu neosahali (a já nevím, jestli mezi ně patřím) prostě nedůvěřuju, že bych se od nich chtěl učit. To se špatně vysvětluje...

Zkus to, docela by mně to zajímalo. Nevím totiž jak to souvisí s genialitou, že to může být poměrný bod pro tebe kvůli tvé zkušenosti chápu, ale pak zas neúměrně zužuješ své porovnávání.

3) No vidíš, a s tím "nenabídnu méně, než kolik mi vydělá" je to právě sice nejintuitivnější, ale taky pro lidské bytosti zcela nepoužitelný přístup.

Proč? Tvoje argumenty jsou jenom další aplikace toho:

Kromě toho, že i odlehčení od přebytečných 10% dosavadního objemu tvojí práce tě může třeba uchránit před psychickým zhroucením

Jistěže, ale to nic nemění na tom, že a) ten člověk "vydělává" peníze rovné tvému uvolněnému času [který pochopitelně není roven tvému platu, ale násobí se koeficientem psyhického zhroucení atd.] b) nijak nesouvisí s tím co říkám: mluvím o tom, že když budeš vybírat kandidáta na těch 10% práce, nejspíš vybereš toho, kdo to zvládne nejlépe/nejrychleji/nejkvalitněji, tedy diskriminuješ ostatní. A že když mu to bude např. trvat neúměrně dlouho (fakturu pro zákazníka vyplní až za rok), tak se ti vůbec nevyplatí ho zaměstnávat.

4) Můžu se optat, které ekonomické teorie máš na mysli a které z nich jsou v koncích? Protože co se týče Běžná klasická ekonomická teorie obvykle počítá s jednoduššími pojmy a koncepcemi... v zásadě každý další zákazník je pro ně obvykle anonymní, a řídí se jenom cenou a substituovatelností daného produktu, tak bych si dovolil nesouhlasit - reference touhle dobou dohledávat nebudu, ale takovou tu obalovanou kouli produktu, kde jedna z jeho vrstev je právě přidaná hodnota (tedy právě to že někdo zvedá telefon), si poměrně vybavuju. A mám dojem že je hodně stará a v učebnici marketingu byla někde dost na začátku.
XCHAOS --- 21:45:10 18.3.2008
_BENNY: tak vylízat náhodou má smysl, ale samozřejmě jak co a jak komu.
_BENNY --- 21:44:00 18.3.2008
XCHAOS: obyvatelny svet = az lidi budou podle tvych predstav? tak to ani nema smysl vylizat :))
XCHAOS --- 21:39:57 18.3.2008
_BENNY: já jen zjišťuju, jestli už se svět změnil natolik, aby pro mě byl obyvatelnej. jestli ne, tak zůstanu pořád zalezlej u compu, jako doteďka.
_BENNY --- 21:24:50 18.3.2008
XCHAOS: ja si to nepotrebuju institucionalizovat, na posouzeni toho co delam VS titul nepotrebuju. ale tobe porad neco nevoni... :-)
XCHAOS --- 21:21:13 18.3.2008
_BENNY: hele, ty taky, ty jeden neoliberální vševěde.
_BENNY --- 21:12:59 18.3.2008
XCHAOS: ale rozhodně tím chci říct, že nějakou potřebu vzdělávání, zkoušení nebo dejme tomu komunitního posouzení úspěšnosti vyhodnocení informace (nebo tak něco, whatever) prostě asi potřebujeme.

potrebujes :-)
XCHAOS --- 20:42:45 18.3.2008
ALMAD: podívej, když si něco přečtu na netu, tak mám pocit, že jsem mistr světa - ale samozřejmě, dokud něco nepředvedu, co "funguje i někomu jinýmu", tak chybí ta zpětná vazba, pro mě. měl jsem asi na mysli učitele, ale teoreticky, zpětná vazba může být i od téměř kohokoliv jiného, kdo je schopen mi nějak potvrdit, že moje interpretace/použití/implementace/aplikace/whatever dané vědomosti mu funguje. není to jednoduchý... ale rozhodně tím chci říct, že nějakou potřebu vzdělávání, zkoušení nebo dejme tomu komunitního posouzení úspěšnosti vyhodnocení informace (nebo tak něco, whatever) prostě asi potřebujeme.

Nejde o to se něco učit na zastaralých technologiích - jde o to, aby ti, kdo to učí, měli nějaké povědomí o vývoji těch technologií. Dříve to nebylo tak těžké, protože až cca do 60. let se objevovala nejvýše tam jedna nová technologie za 10 let.. pak to začalo zrychlovat. Vůbec po nikom nechci, aby se učil nebo aby vyučoval Z-80 - ale jde o to, že těm, kteří si to Z-80 alespoň trochu neosahali (a já nevím, jestli mezi ně patřím) prostě nedůvěřuju, že bych se od nich chtěl učit. To se špatně vysvětluje.. jde o to, že já díky tomu, že o tom něco vím, vím aspoň to, že já jsem tehdy opravdu geniální nebyl. A někteří jiní programátoři ano. A od těch bych se chtěl případně učit...

No vidíš, a s tím "nenabídnu méně, než kolik mi vydělá" je to právě sice nejintuitivnější, ale taky pro lidské bytosti zcela nepoužitelný přístup. Kromě toho, že i odlehčení od přebytečných 10% dosavadního objemu tvojí práce tě může třeba uchránit před psychickým zhroucením, jsou tu ještě případy, kdy neděláš na jednorázových zakázkách, ale máš stály okruh zákazníků, kterým poskytuješ služby: potom udržení jednoho zákazníka, který pak zůstane několik dalších let, pro tebe může být zajímavé - tzn. někoho platíš, i když ti "krátkodobě" vydělává méně - ale pomáhá ti udržet "dlouhodobé" zákazníky. (Běžná klasická ekonomická teorie obvykle počítá s jednoduššími pojmy a koncepcemi... v zásadě každý další zákazník je pro ně obvykle anonymní, a řídí se jenom cenou a substituovatelností daného produktu ... ovšem třeba u obyčejného hostingu, kde je substitovatelnost skoro totální, je ekonomická teorie v koncích.. není jiný důvod, proč by někdo měl zůstat u jakéhokoliv z X tisíc webhostingů, než ten, že ve skutečnosti dostane za svoje peníze něco víc, než je napsáno v ceníku... tzn. prostě musí přestat jít o identické produkty - ty produkty se odlišují třeba tím, že u jednoho někdo navíc ještě zvedá telefon, u jiného ne)
ALMAD --- 18:06:59 18.3.2008
XCHAOS: Aha, já to pochopil tak, že ty informace má filtrovat učitel a ne žáci. (resp. jinak nechápu komu se ta vazba od učitele vrací, autorovi textu?).

Je jasný že nebudem rozumět všemu. Ale "snažím se poskládat nějaký použitelný obraz světa z toho, čemu už rozumím" jsem pochopil, že se ani nesnažíš porozumět něčemu novému, což si myslím že pro účely vzdělávání není dobré.

Ad Z-80: Ano, lékaří už stovky let léčí stále stejné tělo, ale taky se neučí amputaci pilou a vytrhávání zubů kovářskými kleštěmi. Je zajímavé vědět že to bylo, ale troufám si tvrdit, že je u počítačů podstatné pochopit principy toho jak to funguje - a nevidím vcelku důvod, proč to učit na zastaralých technologiích, pokud se ten princip dá ilustrovat i na novějších.

Nebo jinak: Jaký si myslíš že je přínos zažití a ovládnutí Z-80? (krom toho, že je to cool)

Ad zaměstnanci: Tož já podnikatel jsem a i ve víc než jednom člověku už jsem podnikal, byť jsem z toho prozatím vycouval. A z mojí zkušenosti (pravda, malé a nedostal jsem se do fáze "velkopodnikatel co na nějakou tu zlatku hledět nemusí) vyplývá, že nenabídnu zaměstnanci méně, než kolik mi vydělá. A protože se liší výkonnost lidí a to co svou prací vydělají, liší se i jejich ohodnocení. Ale OK, počkám si až (jestli jednou) budu podnikat ve větším, abych se ti stal hodným komentáře.