Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Respekt je jeden z nejmizernějších občasníků na české mediální scéně a proto ho také nikdo nečte. (Pavel Bém)
FLIPPER
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BINARY_PARANOIC --- 18:58:02 6.2.2012
Hola, moc prosím – nemohl byste mi někdo oskenovat/nafotit/přeposlat článek „Šetřit, kde se dá“ z minulého čísla Respektu (tj. 5/2012)? Pošta, předem mockrát děkuji :)
PATISLAV --- 11:37:11 19.1.2012
FTN: šmarjá, přece bys nechtěl reakci k jádru myšlenky. Je přece jednodušší rýpat se v detailech okolo.
FTN --- 11:24:28 19.1.2012
S_TEJK: Pořád tam nenacházím ten jeden dobrý důvod k mlčení nekomunistické levice...?
S_TEJK --- 7:41:47 19.1.2012
Lidové noviny 18.01.2012

Kdo kondoloval Korejcům

Koncem prosince minulého roku vyvolala pozdvižení kondolence šéfa českých komunistů Vojtěcha Filipa k úmrtí Kim Čong-ila, v níž se mimo jiné píše, že "KSČM věří, že Korejská strana práce překoná nynější smutek a dál povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu". Ministr spravedlnosti Pospíšil vzápětí prohlásil, že by se věcí měla zabývat policie, na Filipa kdosi podal trestní oznámení a šéf komunistů následně musel věc vysvětlovat při výslechu. Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery pak minulý týden věc využil jako záminku ke kritice nekomunistické levice, jejíž intelektuální elita podle něj k věci nemístně mlčí.
K mlčení existuje minimálně jeden dobrý důvod: Vojtěch Filip popřel, že by text jeho kondolence, tak jak ho podle oficiální severokorejské tiskové agentury citovaly české noviny, byl autentický. Věřit severokorejské tiskové agentuře, že korektně cituje, to může jen prosťáček. Nepochybné je tedy pouze to, že Vojtěch Filip k úmrtí Kim Čong-ila kondoloval. Nebyl jediným. Prostřednictvím českého ministerstva zahraničních věcí jsme "korejskému lidu" kondolovali my všichni, a to hned několikrát. Přímo v Pchjongjangu podepsal na tamním ministerstvu zahraničí kondolenční listinu jménem všech členských států EU vedoucí zastupitelského úřadu předsedající země – Polska. Český chargé d’Affaires Jiří Frýda se pak zúčastnil pohřebního obřadu. Kondolovalo se i v Praze. Vedoucí pracovník odboru Asie se podepsal na velvyslanectví KLDR pod text, v němž se vyjadřuje "soustrast lidu Korejské lidově demokratické republiky v tomto obtížném čase".
Sečteno a podtrženo: ve světě diplomacie je normální kondolovat i k úmrtí masového vraha, pokud stojí v čele státu. Se Severní Koreou máme z dobrých důvodů diplomatické styky, čímž samozřejmě fakticky akceptujeme tamní režim. Pokud nějaký český občan – například šéf jedné parlamentní strany – iniciativně pošle ještě svou vlastní kondolenci, mělo by to být kritizováno jako nevkus, nikoli ale kriminalizováno. Erik Tabery svoji kritiku mlčící levice končí těmito slovy: "Je tu ještě jedna varianta, že levici chování komunistů nepřekvapilo, a proto na něj nereagovala. Pokud ano, tak je to ještě horší. Jak je možné usilovat o spolupráci se stranou, která oslavuje porušování lidských práv? Pokud to považují za banalitu, tak alespoň ústava ne. Tam stojí:,Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.‘"
Mohli bychom se stejně dramaticky zeptat, zda je možné brát vážně politického komentátora, který nezná ani ústavu. Citovaný § 403, odst. 1 totiž není z ústavy, ale z trestního zákoníku.

O autorovi: PETR ZÍDEK, redaktor LN
BINARY_PARANOIC --- 12:34:27 20.12.2011
David Březina—multilingual typography & typeface design
http://davi.cz/Writings/2011_Pismo-s-Respektem.html
HARRY_AXE --- 2:55:38 12.11.2011
článek jsem nečetl, nicméně jakákoliv obhajoba husáka je směšná hlavně vzhledem k tomu, co prováděl v letech 48-50. to, co předvádí Slačálek, je standardní logická smyčka českejch levicovejch intelektuálů, tj. reagovat na vyhrocenej antikomunismus vyhroceným anti-antikomunismem, čímž to celý sklouzává do jakýhosi argumentačního cvičení bez valný hodnoty.

FIDEL: když jsem se koukal naposled, nežili jsme v devatenáctým století a v rámci jednoho "listu" mohly existovat individuální názory. že je švehla blb si myslím už dlouho, respekt považuju stále za čitelný.
??? --- 15:56:44 11.11.2011
FIDEL: že věšení patří ke Švehlově poznámce či naopak že tato se týká věšení, je Slačálkova fabulace, a způsob, jakým to pokládá za fakt ilustruje uvažováné jeho, nikoli Švehly. Pojednání o tom, jak měl Husák dostat provaz, ale protože byl mimořádně zarputilé povahy, nenechal se zlomit a šibenici ušel, tvoří nezanedbatelnou část Třešňákova článku. Jistě se to netýká jen vydání, které jsem četl já.

Můžu jen zopakovat, že každý v textu hledá, co tam chce najít, no a co chce v Respektu najít pan Slačálek už tedy víme.
FIDEL --- 15:46:51 11.11.2011
???: mno ale ten svehluv text preci nelze odmyslet od toho druheho textu a predevsim tedy od toho obesovaciho titulku. spojeni techto veci dle meho neni obezlickou, ale je navysost logicke, jde o jeden list, jedno tema a dle obsahu tematu i jeden jediny a jednostejny nazor... ja k tomu Ondrejovu textu mam par vyhrad, ale rozhodne bych mu nezazlival, ze na jasne mirenou a dle meho i trapne hloupou provokaci reagoval (dle sveho zvyku) take velmi provokativne... osobne my jeho prace s historii prijde mnohem vice poucena, nez treba ta Tresnakova, ostatne je k tomu lepe oborove i metodologicky vybaven
??? --- 14:59:41 11.11.2011
S_TEJK: já ti nevim, mně teda "kousek" v Respektu nepřijde jako nenávistný antikomunismus. Ale uznávám, že to je věc subjektivního hodnocení.
S_TEJK --- 14:48:26 11.11.2011
PATISLAV:
???:

jasne, chapu, ze tu byl v jistych kruzich odpor a brzdeni a ten proces byl vysledkem tehle situace, ale prave proto bych cekal misto radostneho tleskani, spise kriticke reakce

jinak osobne si predstavuji vyrovnani spis na zpusob nemeckeho dokumetnu Vlastizdaci (promital se na letosnim festivalu nem. filmu)

Das Filmfest - Festival německy mluvených filmů - Die Doku - Vlastizrádci  - Goethe-Institut 
http://www.goethe.de/ins/cz/prj/fdf/flm/doku/vat/csindex.htm

na tom je videt nejak poctiva snaha pochopit tu dobu, to tady uplne chybi, misto toho vladnou klišovite agitky, jednostranne pohledy a nenavistny antikomunismu, cehoz je dokladem prave i posledni kousek co predvedl Respekt

ackoli si myslim, ze Slacalek to taky svou reakci preexponovava, tak je to fakt trapne sklouzavat v soucasne atmosfere k necemu takovemu