???: jestli je to ono, pak...
Veronika Havlová
2. 9. 2017 | aktualizace 2. 9. 2017 13:17
Románový debut scenáristy Eugena Lišky jr. v sobě pro českou literaturu netypicky mísí zdánlivě nesourodé žánry. Příběh osamělého desetiletého chlapce, jehož rodina je stejně neutěšená jako vysoký panelák plný podivných existencí, v němž žije, se zvenku tváří jako sociální drama. Od prvních stran ale začneme škobrtat o velká slova a opulentní neotřelé metafory, které by se spíše hodily do hrdinského eposu. Ale proč by tentokrát nemohl být hrdinou kluk s přezdívkou Čmelák, který je kromě statečného srdce vybaven i rozbujelou fantazií?
Každý, kdo v dětství podnikl výpravu do temného betonového sklepa, potvrdí, že je k tomu třeba takřka nadpřirozené srdnatosti. Liška až nepříjemně věrně evokuje dětství, které dokáže být bezstarostné a zároveň plné nebezpečí. Když máte zakázáno jezdit sám výtahem, ale bydlíte v nejvyšším patře, můžete uvíznout ve stísněné kabince s dvojicí věrozvěstů, která vám vsugeruje, že svět se řítí do záhuby a Spasitel brzy rozpoutá Armagedon. Čmelákovi je tak při pohledu kolem sebe jasné, že nastal čas jednat. Je třeba stát se bojovníkem, očistit dům od lidského odpadu a být připraven na příchod strašlivého Spasitele. Najde si na to nového spojence, psa Pocema, který miluje lidské maso…
Liška mísí čistokrevný horor a realitu sídliště s bravurou Skandinávců, kteří jsou strhujícími kombinacemi legend, pokleslých žánrů a sociálních dramat proslavení. Stvoření připomene upírský horor ze švédského sídliště Ať vejde ten pravý. U jeho autora Johna Lindqvista ale bylo jasné, že jde o alegorii dospívání a zároveň je hororová linie reálná. Liškův svět je tajemnější. I po přečtení zůstane mnohé nedořešeno a záleží na čtenáři, co bude považovat za metaforu, co za výplod hrdinovy fantazie a co za zachycení zrodu temné duše. Nic to však neubírá na síle, s níž přitom kniha vyvolává hrůzy i křehkost dětské psýchy.
Autorka je překladatelka.
Eugen Liška jr.: Stvoření
Host, 224 stran