Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Optimalizace výrobních procesů - KAIZEN, TQM, BPR, TOC
Z47TC
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ANYSKA --- 18:43:21 17.4.2017
Ahoj, jestli někdo odebírá a pohybuje se tu, mám tady na vyplnění dotazník týkající se výrobních firem. Nejlépe, když vyplní manažeři podniků.
Zde link na Google formulář: http://bit.ly/2oD1m7H
Mooooc by mi to pomohlo :) Díky!
JVMLOK --- 17:32:53 13.4.2015
THETAN:
"Dienst nach Vorschrift"
V administrativě to fakt nemá cenu stavět na drillu a snaha o tlak povede přesně k tomu, co říkáš...člověk se vypálí jak žárovka a radší půjde pást kozy. 6S je důsledek dobře fungujícího systému, takže IMO jde spíš o design procesů a jejich občasný audit z jinýho než ISO pohledu, kterej zajímá jen jestli děláš přesně to co je ve směrnici a napálí ti odchylku za vývojový kroky. Když je majitel procesu schopnej si sem tam udělat vlastní audit a u každýho rozhodovacího bodu nebo vznikajícího zápisu, dokumentu či mailu si říct 5xProč tak kolikrát najde takový rezervy...Snažíme se, a už dloho docela marně, k něčemu podobnému přivést oddělení řízení jakosti, který pod sebou má řízenou dokumentaci a procesní mapu. Sedí v "nexu" ale moc akčně se tam nechovají. Jinak já jsem začínal jako "člověk na zlepšováky" :) a jsem jím pořád, akorát to už není 100% toho co dělám. A udržet dynamiku, aby průběh existence zlepšovatelského hnutí nevypadal jak stará pila, to je taky docela veselé snažení :)
THETAN --- 9:08:40 10.4.2015
"ze lidi zacnou delat presne to, co maji v popisu prace, takze ztratime tah" - hmm to je zajímavej argument...já osobně bych se do 5s nebo 6s v administrativě vůbec nepouštěl...vím že většina našich pracovníků by to prostě nedala a mám to ověřené, protože se o to tady (podobné metody) pokoušeli předchůdci a během roku šli.
Pro mě je důležité mít tým procesních vlastníků, kteří si vytvoří zájem a čas. Pak se na základě této paralelní procesní (vlivové) struktury dokáží věci posouvat....ideálně je mít ještě nějakého agilního člověka na zlepšováky (projekťáka), který vede workšopy a realizuje nápady - tam se procesní optimalizace také může řešit.
JVMLOK --- 19:02:45 9.4.2015
jj. Langsam aber sicher. Na zacatku jsem meli predstavu nejakyho VSM pro administrativu, processFow iagramu atp. Nastesti mame silnyho patrona pro tyhle snahy, reditele spolecnosti s neotresitelnou autoritou, ale kdyz jsme zacali s 6S v administrative, jenom jsme si udelali fotky at mame predstavu, tak si me zavolal a povidal mi dost dulezitejch veci o tom, ze jsme tam, kde jsme, protoze lidi co u nas delaji jsou ochotni jit s vykoenm a osobnim prispenim trochu pres caru, a ze se boji, ze 6S v administrative by vedlo k tomu, ze lidi zacnou delat presne to, co maji v popisu prace, takze ztratime tah. Rozhodne rozumnej argument. Od te doby ale uteklo pet let a my se snazime spis jemne posouvat lidi k odstranovani byrokratickejch hovadin atp, cistit procesy, misto snahy o nejaky velky zmeny. Standardizace stejne tak nejak probiha tim, jak omezujeme moznosti treba pro nakup kancelarskyho vybaveni a jak mame koncipovanej intranet, cloveku je blby vypadat jinak nez u sousedu, protoze je to na prvni pohled videt, a jinak docela prinasi ovoce tlak na maximalni transparentnost.
THETAN --- 9:19:30 8.4.2015
JVMLOK:
Čest tvé práci :-) Pracuji v distribuci plynu, tzn. že nejsme výrobní společnost (ani jsem pro takovou nedělal).
Kultura je celkem v pohodě, ale neni to kultura změny.
Pokud ta společnost není alespoň procesně orientovaná (existují procesní vlastníci, kteří mají o řízení procesu povědomí), ale spíše se soustředí na funkčí (organizační) uskupení, kde je důležitost neformálně daná na konkrétní útvary s "údajnou" největší přidanou hodnotou - např. na řízení provozu - tak je obecně problém, aby nějakej procesní týpek bez letité historie v provozu společnosti něco "nového" implementoval. Je to víceméně politická práce (proto čest), malé krůčky, hodně vyjednávání a hlavně ne co nejrychleji - pak se dost často stává, že projekt bude dokončen, ale byl to takový vítr, že už si to nikdo znova nebude přát a raději abys šel. :-)

Rozdílná situace je například v outsourcingu, kde se používá hodnocení dodavatelů a tam procesní optimalizace (pokud prokáže zlepšení kvality, efektivity, nákladů nebo flexibility) má mnohem přímočarejší úspěch.
JVMLOK --- 22:36:35 7.4.2015
THETAN: vyzva :) pripravoval jsem s Nemeckem variaci vyrobniho systemu s aplikaci do administrativy. Kdyz jsem jim navrhl aby rozdelili cinnosti na rutinni a produktivni, tak jsem mel pocit ze me poslou supem do Kostnice. Jakou mate "firemni kulturu". Rizeni nebo Vedeni?
THETAN --- 19:05:38 7.4.2015
JVMLOK: no já teď jedu Lean? ale administrativní procesy...
JVMLOK --- 12:58:52 3.4.2015
:)
což ale neznamena že neni o čem mluvit .)
já teď finalizuju renesanci OEE (nebo jak se tomu říká u ná s GEFF) a stavím kolem toho shopfloor management a celej eskalační řetězec. Holt jsme se rozrostli tak je potřeba to trochu dostat do latě i po stránce organizační...a na to je FVO docela dobrá podpůrná metoda.
??? --- 21:43:07 31.3.2015
jenže pět let tu nic nebylo :))))
JVMLOK --- 12:04:59 31.3.2015
jinak dobře že jsem konečně našel na nyxu něco tematicky odpovidajici