Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jsou rodiče našimi přáteli či nepřáteli?aneb rodiče si člověk nevybírá...
JUERGA
Připravovala ti maminka nenáviděné oblečení do školy? Musel si být doma,když tvoji kámoši ještě popíhali venku? Nutili tě, trávit s nimi víkendy na chatě? Ptají se tě, jestli jsi v nějaké sektě nebo snad bereš nějaké drogy? Myslí si,že tvůj ideální partner má být vlastně jejich ideální partner? Tak to je ideální diskuze pro tebe....ŠUP SEM S PŘÍSPĚVKY:))
Spřátelené diskuze:
Klub pokročilých rodičů aneb co všechno vydržíme... psychologická poradna
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
INUSHKA --- 15:20:25 28.12.2010
MOTYLEK: Opakuji: "Nejtěžší na tom je naučit se, aby ti to opravdu BYLO jedno." Jinými slovy - otázka zní: Proč ti vadí, že to dělají? Tipla bych, že proto, že ti pořád záleží na tom, aby to, co děláš, schvalovali. Až to budeš brát tak, že když se shodnete, je to fajn, a když ne, je ti to jedno, tak tě přestane trápit, že ti do věcí kecají a budeš to prostě ignorovat. Člověk nemůže změnit druhé, ale může změnit svůj přístup. A když se ti něco, co někdo jiný dělá, nelíbí, můžeš mu to říct, ale jak s tím naloží, už neovlivníš.
EDERA --- 23:19:52 25.12.2010
MOTYLEK: Právě. Teorie je to pěkná, ale v praxi to tak někdy nefunguje.
MOTYLEK --- 18:12:15 24.12.2010
INUSHKA: Něco takového říkám pokaždé. A oni to příště udělají znovu.
INUSHKA --- 17:30:00 24.12.2010
MOTYLEK: To je právě to - nevysvětlovat. Říct "prostě jsem si to koupila a je to moje věc" a dál se o tom nebavit. Jakmile začneš vysvětlovat, tak vlastně připouštíš, že můžou mít pravdu a že jejich názor je důležitý. Jenže on není, pokud o něj sama nepožádáš. Nejtěžší na tom je naučit se, aby ti to opravdu BYLO jedno. Pak už si můžou povídat, co chtějí, a tebe to nerozhodí.
MOTYLEK --- 16:30:42 23.12.2010
INUSHKA: A jak třeba rodičům vysvětlit, že když mám už vlastní finance, mohu si za to pořídit, co chci? Stále mají tendenci mi kecat do toho, co si mám nebo nemám koupit (nebo spíš, že to, co jsem si koupila, jsem si kupovat neměla).
INUSHKA --- 12:02:53 23.12.2010
MOTYLEK: Dá, nenechat si to líbit. Ona totiž spousta dospělých dětí má tendenci se do té pozice nechat vmanipulovat. Prostě ten model chování přijmout a když se k nim rodiče chovají jako k dětem, tak se naoplátku jako ty děti začít taky chovat. Tedy místo rozumné dospělé diskuse případně jasného stanovení hranic se začít hádat, urážet, brečet, vztekat, že "jsem přece dospělá, tak se tak ke mě chovejte".
Pak následují takové ty typické rozhovory typu "Jak sis mohla koupit zelenou sedačku, vždyť je příšerná", kdy ono dítě začne svou volbu obhajovat a bránit a přesvědčovat maminku, že byla správná a že by ji měla schválit, místo aby řeklo "Mně se líbí a jestli tobě ne, je to tvůj problém a mě to nezajímá." Tohle je totiž podvědomá snaha být tím "hodným dítětem", které maminku poslouchá a potřebuje její schválení na všechno, co dělá. V okamžiku, kdy se z téhle škatulky dospělý člověk vymaní a dá najevo, že už poslouchá jen sám sebe, přestanou se k němu rodiče chovat jako k malému dítěti, protože už k tomu nemají prostor.

U nás se to taky rovná už pár let a teď to konečně začíná být jakž takž srovnané.
MEG --- 10:34:21 23.12.2010
U nás se to taky pár let rovnalo. Ale srovnalo. :-)
MOTYLEK --- 9:35:12 23.12.2010
INUSHKA: Rodiče se často chovají ke svým dospělým potomkům jako k dětem a dle zkušeností s mými rodiči se s tím nedá nic dělat. Je to hluboce zakořeněné.
INUSHKA --- 9:29:58 23.12.2010
CLAIREW: Tohle způsobují většinou nevyjasněné pozice. Tj. když se rodiče ke svým dospělým dětem nadále chovají jako k malým dětem, když naopak děti mající dávno vlastní domácnost odmátají respektovat, že u rodičů už nejsou doma, ale pouze na návštěvě a tak podobně. Mně docela pomohlo si to s rodiči narovinu vyříkat.
CLAIREW --- 22:43:53 22.12.2010
zvlastni je vztah s rodici, ktere z celeho srdce milujete a oni vas, ale kdyz se jednou za cas stavite na navstevu, nebo dokonce pobyt i prez noc, tak se vlastne jen hadate a hadate a jen kvuli uplnejm blbostem. ach. nejlepe potkavat se v kavarne nebo jen na vinko nekde v neutralnim prostredi.