Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
VIPASSANA - meditační technika & umění žít
EKONY

Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina

[http://www.lokvani.com/lokvani/a_images/232SNG.gif]

stránky meditace Vipassana v ČR
stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

[http://www.dhamma.org/images/icons/aniwheel2.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GEN_IO --- 23:12:41 14.11.2015
JINTH: jediné co tě může extra překvapit jsi ty uvnitř,.. a na to se stejně nepřipravíš :))) takže všechno pusť z hlavy
JINTH --- 18:24:43 12.11.2015
Díky! ...tak tedy se budu netěšit :)
EKONY --- 14:52:35 12.11.2015
JINTH: jak pise kralik - nic necekat, niceho se neobavat, na nic se netesit (ackoli to samo osobe uz je mastrovstvi :))
nijak se nepripravovat (ono se na to imho ani neda nijak pripravit). Jedine, co ma smysl poresit, je udelat vse proto, at clovek neni z kurzu vytrzen nedoresenosti v praci , nenakrmenym psem, ci otevrenym oknem v loznici..
Neni zapotrebi zadne predesle zkusenosti - dokonce pro spravne osvojeni si techniky se jevi jako lepsi zadna predchozi meditacni zkusenost, nezli nejaka..

Tak hodne zdaru!!!
KRALIK --- 13:33:16 12.11.2015
JINTH: zbytecne. nech se prekvapit
JINTH --- 21:27:54 11.11.2015
Ahoj, měl bych otázku na již zkušené účastníky kurzu/absolventy/staré studenty...prostě ty, kteří již na kurzu byli.
Rád bych jel na zimní kurz a zajímalo by mne, jestli je vůbec možné, či vhodné se na to nějak připravit? Tím nemyslím se ,,smířit" a vzít na vědomí program kurzu (vstávání, jídlo, atd...), ale třeba zkusit se naučit pořádně sedět na zemi (nebo polštářku)..dají se dát dopředu nějaké rady, nebo je to zbytečné? Je třeba vhodná nějaká, minimální, praxe v meditaci?

Díky moc a krásný večer!
EKONY --- 21:53:21 20.10.2015
Letosni zimni kurz (10denni) v jiz tradicni Zihli bude posunuty o jeden den - probihat tedy bude v datech 22.12.2015 - 2.1.2016. Pro ucastniky to nebude znamenat zadny rozdil, snad jen to, ze usetri jeden den sve dovolene.

Registrace se rozbehne od brzkeho ctvrtecniho rana (22.10.), cili vaznym zajemcum opet doporucuji zajistit si misto na kurzu vcasnou rezervaci (registraci), paac standardne byva kapacita kurzu naplnena behem prvnich nekolika malo dni.

Link jako obvykle - www.cz.dhamma.org - sekce "Kurzy v CR"

Pekny den vsem!
HORA --- 22:48:01 21.9.2015
INCONOID --- 9:26:02 5.7.2015
Ahoj, rovněž přidávám Vipassana report z JV Asia, Bali - Kintamani.
Zůčastnil jsem se 10 denního kurzu na přelomu červen-červenec (Chladnější obodobí na Bali) a jelikož středisko je umístěno v horách tak počasí je poměrně chladné (nejen na Balijské poměry a rozhodně doporučuji si sebou vzít dostatek teplého obleční dlouhé kalhoty a mikinu, bundu a kulich se brzo ráno taky hodí :D). Ráno a od šesti večer (jakmile zapadne sluníčko) je zima, během dne pokud není zataženo tak je naprosto ideální teplota na meditování.
Starší studenti jsou ubytování v bunkách po 2 cca a nový studenti jsou většinou ve společných ubytovnách. Já jsem byl ve společné ubytovně a dalo se to, každá postel má svoji moskytiéru takže repelent jsem vůbec nepotřeboval. Toalet je tam poměrně dost a nenastávala situace kdy by se tvořili fronty a občas byla k dispozici i teplá voda (normálně se sprchuji každé ráno studenou vodou ale tady se to občas fakt nedalo).
Jídlo bylo výborné. Tradiční Indonéská-Balijská vegetariánská kuchyně (v podstatě vegan) každý den zázvorový čaj a kvalita potravin byla podle mě na vysoké úrovní. Řekl bych že jsem tam poznál Indonéskou kuchyni lépe než za celý můj 10 měsíční pobyt v Indonésii :). Měli tam i kafe což mě překvapilo ale jednalo se o Balijskou kávu která nebyla moc silná.
Vyuka byla ve dvou jazycích ENG/INDO a pro studenty z Francie, Ruska, Španělska byli k dispozici mp3 s nahrávkami v jejich jazyce.
Co se týče dopravy tak s tou vám poradí organizátoři kurzu ( Jezdí Shuttle z Ubudu, Canggu a letiště, Kuty mám dojem). Konkrétně z Ubudu je to 1h cesty a cena je 100 000 Rp (cca 200 Kč). Dobrodužnější meditátoři se tam mohou dostat i na skůtru nicměně silnice tam nejsou uplně ideální (Nedoporučuji to). Pokud máte nějaké dotazy tak neváhejte a ptejte se :)
RASKOLNIKOV --- 9:40:52 15.5.2015
Ahoj, dovolím si přidat jeden Vipassana report. Těm, kteří budou mít cestu do Jihovýchodní Asie, můžu doporučit centrum Dhamma Malaya v regionu Kuantan v Malajsii. Strávil jsem tam desetidenní kurs na přelomu dubna a května. Mají tam výborné zázemí. Všichni účastníci jsou ubytovaní v samostatných buňkách vybavených sprchou a toaletou. Region Kuantan má velice příjemné klima. Přestože je to kousek nad rovníkem, teploty nejsou moc vysoko nad třicítkou po většinu roku. Také tam často sprchne a každý déšt to tam trochu zchladí. Centrum je umístěné uprostřed plantáže s olejnými palmami a tak je to tam velice tiché a klidné. Na meditování skvělé podmínky.
Jídlo je takový mix místní a čínské kuchyně, ale není tam naštěstí tolik smažených jídel. Já jsem byl s jídlem velmi spokojený a myslím, že většina lídí okolo také. Výuka probíhá většinou ve dvou jazycích, z čehož jeden je angličtina. Často je to kombinace english/mandarin nebo english/tamil. Každá instrukce tedy zazní dvakrát, nejprve v angličtině a pak v druhém jazyce. Někomu to může připadat rušivé, ale mně to nevadilo. Večerní přednášky jsou dělané prostřednictvím nahraných přednášek pana Goenky v angličtině. V případě Vašeho zájmu můžete využít objednaný autobus, který přiváží účastníky z Kuala Lumpur a to přímo z místa odkud jezdí Airport shuttle, takže doprava je naprosto bez problémová.
Pokud Vás cokoli zajímá, klidně se na mě obraťte :)
EKONY --- 14:59:09 1.5.2015
MAHUTA: no ono to je trosku slozitejsi :) nicmene jestli tam je napsane Open, pak pro toho, kdo se prihlasuje, je vsecko ok ;)