Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
VIPASSANA - meditační technika & umění žít
EKONY

Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina

[http://www.lokvani.com/lokvani/a_images/232SNG.gif]

stránky meditace Vipassana v ČR
stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

[http://www.dhamma.org/images/icons/aniwheel2.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HORA --- 22:48:01 21.9.2015
INCONOID --- 9:26:02 5.7.2015
Ahoj, rovněž přidávám Vipassana report z JV Asia, Bali - Kintamani.
Zůčastnil jsem se 10 denního kurzu na přelomu červen-červenec (Chladnější obodobí na Bali) a jelikož středisko je umístěno v horách tak počasí je poměrně chladné (nejen na Balijské poměry a rozhodně doporučuji si sebou vzít dostatek teplého obleční dlouhé kalhoty a mikinu, bundu a kulich se brzo ráno taky hodí :D). Ráno a od šesti večer (jakmile zapadne sluníčko) je zima, během dne pokud není zataženo tak je naprosto ideální teplota na meditování.
Starší studenti jsou ubytování v bunkách po 2 cca a nový studenti jsou většinou ve společných ubytovnách. Já jsem byl ve společné ubytovně a dalo se to, každá postel má svoji moskytiéru takže repelent jsem vůbec nepotřeboval. Toalet je tam poměrně dost a nenastávala situace kdy by se tvořili fronty a občas byla k dispozici i teplá voda (normálně se sprchuji každé ráno studenou vodou ale tady se to občas fakt nedalo).
Jídlo bylo výborné. Tradiční Indonéská-Balijská vegetariánská kuchyně (v podstatě vegan) každý den zázvorový čaj a kvalita potravin byla podle mě na vysoké úrovní. Řekl bych že jsem tam poznál Indonéskou kuchyni lépe než za celý můj 10 měsíční pobyt v Indonésii :). Měli tam i kafe což mě překvapilo ale jednalo se o Balijskou kávu která nebyla moc silná.
Vyuka byla ve dvou jazycích ENG/INDO a pro studenty z Francie, Ruska, Španělska byli k dispozici mp3 s nahrávkami v jejich jazyce.
Co se týče dopravy tak s tou vám poradí organizátoři kurzu ( Jezdí Shuttle z Ubudu, Canggu a letiště, Kuty mám dojem). Konkrétně z Ubudu je to 1h cesty a cena je 100 000 Rp (cca 200 Kč). Dobrodužnější meditátoři se tam mohou dostat i na skůtru nicměně silnice tam nejsou uplně ideální (Nedoporučuji to). Pokud máte nějaké dotazy tak neváhejte a ptejte se :)
RASKOLNIKOV --- 9:40:52 15.5.2015
Ahoj, dovolím si přidat jeden Vipassana report. Těm, kteří budou mít cestu do Jihovýchodní Asie, můžu doporučit centrum Dhamma Malaya v regionu Kuantan v Malajsii. Strávil jsem tam desetidenní kurs na přelomu dubna a května. Mají tam výborné zázemí. Všichni účastníci jsou ubytovaní v samostatných buňkách vybavených sprchou a toaletou. Region Kuantan má velice příjemné klima. Přestože je to kousek nad rovníkem, teploty nejsou moc vysoko nad třicítkou po většinu roku. Také tam často sprchne a každý déšt to tam trochu zchladí. Centrum je umístěné uprostřed plantáže s olejnými palmami a tak je to tam velice tiché a klidné. Na meditování skvělé podmínky.
Jídlo je takový mix místní a čínské kuchyně, ale není tam naštěstí tolik smažených jídel. Já jsem byl s jídlem velmi spokojený a myslím, že většina lídí okolo také. Výuka probíhá většinou ve dvou jazycích, z čehož jeden je angličtina. Často je to kombinace english/mandarin nebo english/tamil. Každá instrukce tedy zazní dvakrát, nejprve v angličtině a pak v druhém jazyce. Někomu to může připadat rušivé, ale mně to nevadilo. Večerní přednášky jsou dělané prostřednictvím nahraných přednášek pana Goenky v angličtině. V případě Vašeho zájmu můžete využít objednaný autobus, který přiváží účastníky z Kuala Lumpur a to přímo z místa odkud jezdí Airport shuttle, takže doprava je naprosto bez problémová.
Pokud Vás cokoli zajímá, klidně se na mě obraťte :)
EKONY --- 14:59:09 1.5.2015
MAHUTA: no ono to je trosku slozitejsi :) nicmene jestli tam je napsane Open, pak pro toho, kdo se prihlasuje, je vsecko ok ;)
MAHUTA --- 10:40:50 1.5.2015
EKONY: Takova drobnost, na strankach je stale vidět status Open namísto Waiting list,tedy pokud již vice přihlašených než kapacita.
EKONY --- 0:25:06 28.4.2015
jo a tu aspon jedna takova jaksi retro fotka hotelu a jeho zasazeni v lesich

[http://www.cz.dhamma.org/fileadmin/europe/cz/content/pictures/Srdce_Beskyd.jpg]
EKONY --- 0:23:06 28.4.2015
tak vidim, ze jsem to tu vlastne ani nedal moc na vedomi

Od 24.6.-5.7. se v hotelu Srdce Beskyd na Celadne uskutecni dalsi 10denni kurz vipassany v tradici S. N. Goenky.
Hlasit se muzete zde http://www.cz.dhamma.org/Kurzy-v-CR.1256.0.html?&L=14.
Soucasny stav - tedy 3 dny po spusteni registrace - je cca 135 obdrzenych prihlasek.
Ackoli je kapacita kurzu omezena na 120 studentu, i tak bych doporucoval vsem, kdoz mate zajem kurzu se zucastnit, abyste se neprodlene prihlasili. V soucasne situaci bude vase jmeno zarazeno zrejme na waiting list, ale s ohledem na skutecnost, ze nekteri lide ze sveho zameru prijit nakonec ustoupi, je bezne, ze i ti na waiting listu (ne vsak nutne vsichni) dostanou moznost kurzu se zucastnit.Hotel Srdce Beskyd (Čeladná, Moravskoslezský kraj)

Areál je umístěn na klidném místě uprostřed lesa, v malebné krajině CHKO Beskydy, s překrásnou přírodou a všudypřítomným svěžím vzduchem. Hotel je vzdálen necelých 8 km od nejbližší obce Čeladná a asi 12,5 km od její vlakové stanice. Celková kapacita objektu je cca 310 míst. Počet studentů pro kurz meditace vipassana je však v tomto případě limitován maximálně možnou velikostí kurzu, která činí 120 účastníků. Studenti jsou ubytovaní ve 2 – 4 lůžkových pokojích, z nichž některé disponují připojenou koupelnou, některé pouze umyvadlem a WC, jiné mají sociální zařízení společná pro celé patro. Ženy i muži jsou během kurzu ubytovaní v oddělených křídlech hotelu.

Co je potřeba si s sebou na kurz přivézt, vám sdělíme včas před začátkem kurzu.

MAPA
JANITA --- 11:36:10 16.2.2015
tyjo, tak snad se odhodlám...
EBENY --- 13:37:57 9.2.2015
???:
FENRIS:
Nemyslela jsem to tak, že by Lotos byl POUHÝM imprintem a neměl užitek. O jeho užitku jsem se přesvědčila sama během mnoha let praktikování, takže s Lysebethem is Fenrisem souhlasím. Narážela jsem spíše na představu mnoha lidí, že Lotos je TA JEDINÁ SPRÁVNÁ pozice k meditování. Pro většinu lidí ze západu je nedostupná a snaha o to v ní sedět přinese spíše více škody než užitku. A to platí i pro ty, kteří v ní sice dlouho zvyklí sedět byli, ale pak se něco stalo a objevuje se bolest. Vše je pomíjívé, že ano...:)
FENRIS --- 16:40:39 3.2.2015
BIONAUTES: O lotosu Andre Van Lysebeth v knize Cvicime Jogu pise: "Sezeni v lotosu predevsim zpomaluje krevni obeh v dolnich koncetinach, ucinky tedy vyplivaji ze zmeny krevniho obehu. Část krve určená nohám je odvedena do oblasti břicha, resp. podbřišku. Užitek ze zmeny obehu krve mají také pohlavní orgány a systemy vylucovaci. Lotos udržovaný velmi dlouho nevyvolává mravenčení v dolních končetinách."

Je to asana jako jakakoliv jina, vyzaduje tedy dlouholetou praxi. Na kolena opravdu pozor. Nemelo by v nich píchat.