Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
VIPASSANA - meditační technika & umění žít
EKONY

Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina

[http://www.lokvani.com/lokvani/a_images/232SNG.gif]

stránky meditace Vipassana v ČR
stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

[http://www.dhamma.org/images/icons/aniwheel2.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JANITA --- 11:36:10 16.2.2015
tyjo, tak snad se odhodlám...
EBENY --- 13:37:57 9.2.2015
???:
FENRIS:
Nemyslela jsem to tak, že by Lotos byl POUHÝM imprintem a neměl užitek. O jeho užitku jsem se přesvědčila sama během mnoha let praktikování, takže s Lysebethem is Fenrisem souhlasím. Narážela jsem spíše na představu mnoha lidí, že Lotos je TA JEDINÁ SPRÁVNÁ pozice k meditování. Pro většinu lidí ze západu je nedostupná a snaha o to v ní sedět přinese spíše více škody než užitku. A to platí i pro ty, kteří v ní sice dlouho zvyklí sedět byli, ale pak se něco stalo a objevuje se bolest. Vše je pomíjívé, že ano...:)
FENRIS --- 16:40:39 3.2.2015
BIONAUTES: O lotosu Andre Van Lysebeth v knize Cvicime Jogu pise: "Sezeni v lotosu predevsim zpomaluje krevni obeh v dolnich koncetinach, ucinky tedy vyplivaji ze zmeny krevniho obehu. Část krve určená nohám je odvedena do oblasti břicha, resp. podbřišku. Užitek ze zmeny obehu krve mají také pohlavní orgány a systemy vylucovaci. Lotos udržovaný velmi dlouho nevyvolává mravenčení v dolních končetinách."

Je to asana jako jakakoliv jina, vyzaduje tedy dlouholetou praxi. Na kolena opravdu pozor. Nemelo by v nich píchat.
BIONAUTES --- 13:32:28 19.1.2015
EBENY: To máš pravdu, budu tělu ještě nějaký čas naslouchat, a uvidím co mi odpoví. A tak zatím sedávám sed seiza(zazen) a barmský (k když se mi dost rychle umrtví noha)
EBENY --- 8:00:11 16.1.2015
BIONAUTES: Odpověď na otázku Ti dá samo tělo. Odsedět několik dní v kuse v Lotosu je něco úplně jiného, než si do něj sednout byť i třeba na půl hodiny. Trochu zrádné je to, že bolest v kolenou atd.... se nemusí objevit hned, ale třeba i po několika měsících.

Takže doporučuji neřídit se radou jiných a vlastní představou o tom, jak by to mělo být, ale cítit, co se děje a upřímně na to reagovat.

Osobně sezení v Lotosu vnímám jako imprint, který se do západních myslí dostal díky slušné marketingové masáži o tom, jak má meditující, potažmo jógín vypadat a s realitou to nemá nic společného...)
GEN_IO --- 22:04:10 21.12.2014
LAKSHMANA --- 14:03:44 19.12.2014
Fotky z Panditaramy v Lumbini. Neumim si představit hezčí a lépe vedený meditační centrum. Paráda prostě. Tyhle fotky jsou všechny z pozemku Panditaramy, kde jsem strávil 40 dní. Člověk si tam připadá jako v ráji. :-)

Praxe vedená v tradici Mahasi Sayadaw.
Učitelé: Ven. Sayadaw U Vivekananda & Ven. Sayalay U Bhadda Manika, oba dva žáci Sayadaw U Pandity

Taková specialita je, že na interview se chodí střídavě, jednou k učiteli a podruhé k učitelce. Ze začátku jsem si to neuměl představit, jak budu reportovat napřeskáčku dvěma lidem a následovat dvoje instrukce, ale brzy jsem zjistil, že to mají velmi dobře vychytaný. Tak jak to tam dělají, je to naopak k dobru věci a možnost konzultovat u dvou učitelů jsem vnímal spíš jako luxus.


Letenka - cca. 14000.-
Vlak z Dillí do Gorakhpuru a zpět - cca. 2000.-
Vízum Indie - myslim 800.-
Vízum Nepál 3 měsíce - 2300.-
Dána - já dal 8000.- víc jsem neměl. Zasloužili by si mnohem víc.

Moc doporučuju všem!


Panditarama Lumbini Slideshow by DjPradeep | Photobucket
http://s1377.photobucket.com/user/DjPradeep/slideshow/Panditarama%20Lumbini
STINGERS --- 20:52:08 10.12.2014
EKONY: Děkuju :)
EKONY --- 20:41:53 10.12.2014
STINGERS: cau, a jasan, tu mas info ze stranek (www.cz.dhamma.org - sekce stari studenti):

"PRAHA
Každý čtvrtek v 18:45
Adresa: Bášťská 13, Praha 8 Kobylisy
mapa
Kontakt: Mirek Novák
tel: 777 128 257
nokisak@gmail.com"

toz at ti to klapne!
STINGERS --- 20:10:06 10.12.2014
Čau, dělají se ještě vipassana skupinové hodinové meditace jednou týdně po práci v Praze? Dřív to bylo na karláku, tak nevím jak je to ted.