Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
VIPASSANA - meditační technika & umění žít
EKONY

Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina

[http://www.lokvani.com/lokvani/a_images/232SNG.gif]

stránky meditace Vipassana v ČR
stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

[http://www.dhamma.org/images/icons/aniwheel2.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EKONY --- 21:46:32 19.9.2011
tu zasílám nějaký linky na videa - jsou krátké a fajne, tak jukněte na to

1. O 10-denním kurzu (3 minuty)- AJ

2. Praktikování vipassany - zkušenosti meditujících (15 minut) - AJ

3. Rozhovor s S.N.Goenkou (20 minut)- AJ
A_NICK_MARDER --- 23:49:50 12.9.2011
EKONY: tak ten datum je hodne pevnej!
EKONY --- 23:03:30 12.9.2011
jo a jinak i tuto zimu, opet v Zihli, konati se bude 10-denni kurzik vipassany v terminu 21.12.2011-1.1.2012, a s ohledem na kapacitu 90 studentu a castou predcasnou obsazenost kurzu zasejc doporucuju pripadnym zvazovatelum o co nejdrivejsi poslani prihlasky k zaregistrovani na kurz

vsechny potrebne informace najdete na strankach www.cz.dhamma.org

takze nevahejte a hura dotoho, paac neni vskutku lepsi zkusenosti nezli zkusenosti vlastni, ktera vas nauci jak se sebou lepe zachazeti a tak se dobre cititi a toto dobry pocit navic i vukol siriti O:-)
EKONY --- 20:10:37 8.9.2011
a je to tu znova - příležitost shlédnout v Ostravě a zadarmo fakt moc pěkný filmeček The Dhamma Brothers

středa 5.10.2011, Klub Atlantik

[http://ekony23.sweb.cz/DB-Ostrava-web.jpg]

DHAMMA BROTHERS
(USA, 2007, 57 minut)Východ se potkává se západem na hlubokém jihu. Přeplněná věznice v Alabamě s nejpřísnější ostrahou se dramaticky změní vlivem prastaré buddhistické meditační techniky.
Bratři v Dhammě vypráví dramatický příběh lidských možností a transformace. Podrobně sleduje a dokumentuje příběhy vězňů nápravného zařízení Donaldson, kteří se zúčastnili náročného 10-ti denního kurzu meditace. Tento inspirativní film zpochybňuje představu o věznicích jako místu trestu spíše než nápravy a nastoluje otázku: Je možné, aby se tito lidé, z nichž někteří spáchali otřesné zločiny, změnili?

Stručné shrnutí děje


Přeplněná věznice v Alabamě s nejpřísnější ostrahou se dramaticky změní vlivem prastaré meditační techniky. Za vysokými strážnými věžemi, dvojitým ostnatým drátek a elektrickým plotem žije přes 1,500 vězňů, z nichž mnozí již nikdy nepoznají život ve vnějším světě. Některým z těchto mužů se však v životě znovu objeví světlo, když se tato věznice stane prvním zařízením s nejpřísnější ostrahou v severní Americe, kde proběhne kurz meditace vipassana, duševně i fyzicky náročný program tiché meditace, který trvá deset dní a vyžaduje 100 hodin meditace.

Bratři v Dhammě vypráví dramatický příběh lidských možností a transformace. Podrobně sleduje a dokumentuje příběhy vězňů nápravného zařízení Donaldson, kteří se zúčastnili tohoto náročného a intenzivního kurzu. Tento film je dost silný na to, aby naboural zažité představy a předsudky o lidech za mřížemi.

Příběh bratrů v Dhammě ve věznici Donaldson dál pokračuje i dnes, s tím jak zde program vipassany zapouští kořeny a pomáhá postupné změně věznice zevnitř. Čtyři roky po ukončení programu ho Dr. Ron Cavanaugh znovu obnovil v roce 2006.

Ředitel věznice Hetzel zaznamenal pozitivní účinky programu jak na ty, jež se ho zúčastnili a jichž neustále přibývá, tak na ostatní vězně a zaměstnance. To ho přimělo k tomu, že požádal, aby se program vipassany zpřístupnil celé vězeňské populaci. Aby tohoto požadavku mohlo být dosaženo, jsou kurzy nyní nabízeny častěji a pro více účastníků.

Má být zřízen celý samostatný blok pro bratry v Dhammě. Vězeňským dozorcům bylo nabídnuto zvláštní placené volno a úhrada cestovních výdajů, aby se mohli také zúčastnit kurzu vipassany. Osm z nich se již rozhodlo kurz absolvovat.

Výsledky vědeckých studií také potvrdily pozitivní účinky programu. Předběžné výsledky testů prováděných před kurzem, po něm a po jednom roce u účastníků i ostatních vězňů zahrnují následující zjištění u účastníků:

•  Zvýšení uvědomění a emoční inteligence
•  Zlepšení fyziologického a psychologického stavu
•  Úbytek pocitů hněvu a úzkosti
•  20-ti procentní pokles porušování vězeňských předpisů a času na samotkách

To vše naznačuje posun uvnitř věznice od násilí a beznaděje k naději a pozitivní změně.

Jenny Phillipsová
produkce/režie/scénář

Již několik let jsem učila meditaci ve věznicích, když jsem se dozvěděla od Robina Casarjiana, ředitele nadace The Lionheart Foundation, že ve státě Alabama se ve věznici s nejpřísnější ostrahou učí meditovat velký a stále rostoucí počet vězňů. Když mě tamní vězeňský psycholog Dr. Ron Cavanaugh pozval, abych se přijela podívat a pořídit interview s některými meditujícími vězni, sbalila jsem si diktafon a letěla.

Tato návštěva a příběhy, které jsem tam vyslechla, změnily směr mého života na příštích deset let. Zakrátko po první návštěvě Alabamy jsem se dozvěděla o meditační technice, vipassaně, která se vyučuje v centrech po celém světě a je založena na prvcích, jež jsem vždy považovala za nezbytné pro účinný vězeňský program: příležitost a technika k vážné introspekci v bezpečném a podporovaném prostředí. Díky spolupráci Rona Cavanaugha, Vězeňského odboru v Alabamě, nadace The Lionheart Foundation a centra vipassany v Shelburne Falls v Massachusetts se v roce 2002 uskutečnil první kurz vipassany v této věznici.

Když jsem viděla tu silnou souhru přeplněné, podzaměstnané nejpřísnější věznice a prastaré intenzivní meditační techniky, uvědomila jsem si, že je nutné tento příběh zdokumentovat a že nejlépe jej může vyprávět pouze film. Od své premiéry v kinech v roce 2008 film Bratři v Dhammě uchvátil diváky, získal ocenění i pochvalné kritiky.

Utrpení se týká nás všech. Muži z Donaldsonu se učí osvobodit uvnitř, i když jejich těla jsou uvězněna. V širším smyslu film poukazuje na možnost osvobodit se od toho, co vězní nás všechny. Bratři v Dhammě nám v tom jdou příkladem.

Jenny Phillipsová je kulturní antropoložka, spisovatelka a zdravotní sestra na psychiatrii. Přes patnáct let poskytuje psychiatrickou péči v rámci velké nemocnice v Concord ve státě Massachusetts. Specializuje se na odvracení krizí, rodinnou terapii, medicínu chování a hypnoterapii.

V roce 2008 Phillipsová uvedla do kin film Bratři v Dhammě (The Dhamma Brothers). Během práce na filmu dostala přes 200 dopisů od vězňů z Alabamy, které vyprávěly o jejich životech a hledání vnitřního míru. Tyto sebrané dopisy vydalo v roce 2008 nakladatelství Pariyatti Press pod titulem Letters From the Dhamma Brothers.

Phillipsová pokračuje ve snaze zpřístupnit film co nejširšímu publiku. Ukázalo se, že má výjimečný potenciál k nabourávání zažitých představ o povaze věznic. Ty byly dlouho vnímány čistě jako místa trestu a uskladnění. Phillipsová doufá, že příběh bratrů v Dhammě a programu vipassany ve věznici Donaldson poslouží jako příklad pro další věznice, jež se potýkají s problémy přeplnění a nedostatku financí.
EKONY --- 7:09:59 7.8.2011
???: no jo no, ja jen kdyby to nekomu uteklo nebo tak ;-)
??? --- 1:04:51 29.7.2011
EKONY: je k dostaní a už docela dlouho :)
EKONY --- 13:17:23 12.7.2011
Pro všechny, kteří raději nejdříve čtou, než se do něčeho pustí,
či kohokoliv, kdo si rád počtě pěkně srovnané teoretické základy okolo meditace vipassana.


Kniha "Art of living - Vipassana meditation as taught by S. N. Goenka" od autora Williama Harta,
přeložená do českého jazyka pod názvem "Umění žít", je již k dostání.

[http://www.cz.dhamma.org/typo3temp/pics/488c2ff2e2.jpg]

Vipassaná-bhávaná, „rozvinutí vhledu“, představuje jádro učení Buddhy.
Tato stezka k vědomí sebe sama, jak ji vyučuje S. N. Goenka,
je mimořádná svou jednoduchostí, absencí jakýchkoli dogmat a především svými výsledky.
Techniku meditace vipassana může úspěšně praktikovat kdokoli.
Umění žít ukazuje, jak tato technika může člověku pomoci řešit jeho problémy,
rozvinout nevyužitý potenciál a vést pokojný a užitečný život.
Kniha je založena na přednáškách a článcích S. N. Goenky a byla zpracována pod jeho přímým vedením.
Obsahuje příběhy S. N. Goenky a také odpovědi na otázky studentů, které svěžím způsobem doplňují jeho učení.
Kurzů vipassany vedených S. N. Goenkou se zúčastnily tisíce lidí nejrůznějšího původu.
Pan Goenka, který je nyní již v důchodu, je jako bývalý průmyslník a někdejší vůdce indické komunity v Barmě ojedinělý mezi učiteli meditace.
Ačkoli sám žije světským životem, jeho učení si získalo sympatie vážených buddhistických mnichů v Barmě, Indii a na Srí Lance,
z nichž někteří se také zúčastnili kurzů pod jeho vedením.
Navzdory svému charisma pan Goenka nestojí o to být „guruem“ a namísto toho učí každého spoléhat se sám na sebe.
Toto je první systematická studie jeho učení v angličtině.


V případě zájmu o bližší informace či objednání se prosím obraťte na e-mail: umenizit@email.cz nebo na tel.: 732 720 905.
EKONY --- 15:24:23 17.6.2011
TILOPA: jsem ztratil nit ;-) kdo zemrel?

SVA: dobre ty! neco podobneho mne ceka v rijnu na tom novem zelandu..
kazdopadne je to par hodin co jsem proplul 8-denim kurzem Satipatthany pro jiz trosinku vaznejsi studenty v nedalekem nemeckem centru Dhamma Dvara a vsem kdoz chteji ochutnat trosku vice nemohu jinak nez z celeho srdce vrele doporucit
SVA --- 15:10:49 17.6.2011
ahoj kdyby nekdo premyslel o navsteve centra dhama neru ve spanelsku a rad by predtim ziskal nejake informace, tak kdyztak posta. V centru jsem stravila citeho casu asi mesic a pul, byla to obohacujici zkusenot...
TILOPA --- 13:51:31 17.6.2011
EKONY: Třeba tím bylo myšleno, že zemřelo jeho ne-já :o))