Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
VIPASSANA - meditační technika & umění žít
EKONY

Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina

[http://www.lokvani.com/lokvani/a_images/232SNG.gif]

stránky meditace Vipassana v ČR
stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

[http://www.dhamma.org/images/icons/aniwheel2.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
YMLADRIS --- 17:17:40 14.9.2009
Meditace vipassaná s Ch. Köckem, Cholín 23.10. – 25.10. (Hořovická chata)

Christopha Köcka, bývalého mnicha z thajské
lesní tradice a laického učitele meditace, vám již
nemusíme představovat. Příspěvek na ubytování a
stravu 950 Kč. (Jde o minim. příspěvek na pokrytí
nejnutnějších nákladů, pamatujte proto, prosím, na
dobrovolný dar učiteli.) Přihlašujte se přímo
Filipovi písemně, e-mailem nebo telefonicky.
Složenky na úhradu a pokyny na cestu dostanete
po přihlášení. Pokud můžete pomoci s odvozem
učitelů nebo věcí na kursy, také se, prosím,
přihlašte Filipovi. Organizátor: Filip Cabaj,
adresa: Dašická 428, 190 17 Praha 9 - Vinoř,
email: filip.cabaj@centrum.cz, mobil:
608 108 379.

Novoroční kurz meditace vipassaná od 27. 12. 2009 do 1. 1. 2010

Zveme vás již tradičně na Novoroční meditační kurs, který stejně jako v minulých
letech povede Christoph Köck. Bohužel jsme se museli rozloučit s Hotelem Na
Kalvárii, který byl prodán novému vlastníkovi o jehož záměrech nic nevíme. Podařilo
se nám zajistit nové místo a to Rekreační středisko Prudká u Tišnova. Můžete si ho
prohlédnout na www.prudka.cz.
Začínat budeme 27.12. večeří asi v 18.00 – přesně bude uvedeno v pokynech.
Příspěvek na ubytování a stravu je 3 850 Kč (tento příspěvek je minimální, jen na
pokrytí nejnutnějších nákladů kurzu, pamatujte proto, prosím, na dobrovolný dar
učiteli). Překlad z angličtiny do češtiny zajištěn. Pokyny budou rozesílány asi dva
týdny před začátkem kurzu.
Přihlášky posílejte Michalovi Kellnerovi, adresa: Nad Buďánkami II. 12, Praha 5, 150 00, e-mail: michalkellner@email.cz, mobil: 775709422. Ozvěte se, prosím také, mohl-li by někdo pomoci převézt nějaké věci na novoroční kurs. Do auta se nám vejdou jen nejnutnější věci a rádi bychom vzali třeba několik dek navíc – nemáme jich mnoho, nemáme zkušenosti s novými prostory a rádi bychom měli alespoň něco v zásobě pro případ chladu pro některé citlivé účastníky.
JOGINKA --- 8:45:11 1.9.2009
XTALIBAN: Kdybys měl zájem o klasickou vipassanu - hodina vsedě, hodina chůze, tak tady:

Mili přátelé,

pražské Buddhistické Centrum Lotus pořáda ve dnech 15. - 25. 10. 2009 10-ti denní intenzivní meditační kurs mettá-vipassaná vedený malajským učitelem meditace Bro. Visu Teoh (Visuddhacara).

Meditující se podrobně a intenzivně seznámí s technikou meditace laskavosti a dobrotivosti (mettá) způsobem který je praktikována v klášterech a meditačních centrech v Barmě (prvních 5 dní). Po té bude následovat intenzivní praxe meditace vhledu (vipassaná), způsobem jak jsme běžně zvyklí. Tento retreat je zajímavý tím, že učitel ponechá na meditujícím, zda bude pokračovat v praxi mettá až do konce (10 dní) nebo jestli přejde na praxi vipassaná. Tento moment je individuální a záleží na každém, jak se rozhodne. Každý den bude dharma-talk a interview s učitelem.

Kurs je vhodný jak pro začátečníky, tak pokročilé. Je možné se přihlásit i na víkend nebo na několik dní. Překlad do ČJ bude zajištěn.

Kurs se bude konat v centru DIBBAVANA u Mariánských Lázní, cena je 3500 KČ.

(bližší info v poště)
??? --- 12:34:20 30.8.2009
XTALIBAN: ftp na mp3 Goenkovych promluv rad poskytnu (a link ke stazeni pak umistim sem)
Kdyztak mi pisni do posty, poslu pristupy..
OVERSEER --- 10:12:05 26.8.2009
"Jsme zaměstnáni myšlenkami, které myslíme a které doslova námi myslí. Například a obecně naše vytrvalé vnitřní melodrama, které určuje můj údajně vnitřní život, je ve skutečnosti důvěrné živoření ega ulpívajícího na sobě samém. Osobní melodrama je nekončící hovor, můj vnitřní dialog. Monolog ega. Existence ega se nachází v tomto monologu. Pokud monolog znenadání ustane, objeví se okamžitě jiné vědomí Odlišné od toho, které produkovalo naše ego. Je to přítomnost, tam, teď a tady. Zatímco čeká, a přesně na toto je potřeba čas, ego pokračuje ve svém monologu, chyceno v koloběhu svých vlastních myšlenek. Ego je chycené v hlavě. Ego je vždy chycené v hlavě, protože je to myšlenka a nutkavá myšlenka, která nepřestane myslet sama sebe. Je to mentální činnost, která zavádí psychologický čas. Ego známé jako "potřebuji čas"... Čas k dosažení vzdáleného cíle, osobní úspěch, ve který tak pevně věříme a jehož dosažení pořád vidíme v budoucnosti. Ego si zajišťuje svou vlastní existenci v přetrvávajícím úsilí pro dosažení ideálu, který si myšlenkami dalo samo sobě. Ego nikdy není zde, vždy je někde támhle, už brzy, zítra. Moc dobře ví, že pokud by plně bylo zde a nyní, bylo by obsaženo v přítomnosti a zcela v ní zmizelo."
EKONY --- 9:49:00 26.8.2009
XTALIBAN: ok, dam si budik .)
XTALIBAN --- 9:39:20 26.8.2009
EKONY: zkuism na to nezapomenout, kdyztak se pripomen a meli by sme to stihnout do 15.9 neb 16.9 jdu na operaci s kolenem (meniskus) a nevim jak dlouho si me tam nechaj a pak v rijnu filipiny (asi :)
EKONY --- 8:47:24 26.8.2009
XTALIBAN: dobry ty :) toz az budes v praglu tak ozvi se a popovidame, ted bys zas moh prozmenu zaskocit ty k nam - uz tam budem bydlet mozna ani ne mesic a pak do Ovy - a urcite bych neco provedl s tema diskursama
XTALIBAN --- 8:42:23 26.8.2009
btw. dela se u nas pri vipassane i chodici meditace ? dneska me pustili z centra a celou dobu sme tu delali jen sedici meditaci 10.5 h denne sedeni a to je celkem sila, kdyz sem byl v barme v klastere tak sme delali vipassanu dle U Mahasiho a tak sme stridali hodinu sedici a hodinu chodici meditaci a ta chodici mi tu desne chybela ...


btw. mam na audio cd vecerni promluvy od Goenky takze pri priletu do cr je muzu prekonvertovat na mp3 a dat je pripadne na nejkaky ftp (pokud mi nekdo udela pristup - zadny ted nemam, ci nekam na rapid share ) pokud je zajem , je to v anglictine ale paradani povidanmi ty jeho reci sem po celodenim sezeni fakt zral (v dobrym ;) a pak este jedno vvd kde sou nekaky dalsi veci od goenky takze pokud bude zajem muzu to nejak poesit az se vratim do cr ...
XTALIBAN --- 8:38:19 26.8.2009
MYKO: jo tenhle filmecek nam pusteli vcera na vipassane v dharamsale (indie) a mam ho sebou na VCD takze pro pripadne zajemce ho muzu zkopirivat ci tak neco po priletu do CR ( priletim 1.9 ale budu v cr jen v zari pak zas asie )
YMLADRIS --- 12:57:43 20.8.2009
OVERSEER: prislo mi mailem