Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
VIPASSANA - meditační technika & umění žít
EKONY

Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina

[http://www.lokvani.com/lokvani/a_images/232SNG.gif]

stránky meditace Vipassana v ČR
stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

[http://www.dhamma.org/images/icons/aniwheel2.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KAILASH --- 18:51:33 21.12.2008
JOGINKA:
DEMIGO:

Maji na to nejaky web?
JOGINKA --- 11:17:06 16.12.2008
Jedete někdo na vipassanový retreat od 26.12. do 1.1. do Vysokého Sedliště?
JOGINKA --- 9:06:31 4.12.2008
DEMIGO: Díky.
DEMIGO --- 14:40:58 3.12.2008
JOGINKA: nirodha@volny.cz
JOGINKA --- 11:05:53 3.12.2008
Nemáte někdo kontakt na Petra Babku - stačí i mejl. Kvůliva prosincovému vipassanovému kursíku, který má pořádat. Hoďte mi to případně do pošty.
Díky.
LILY --- 14:14:44 25.11.2008
JUNIPETRUS: Když já nevím, co je to retreat a jaký je rozdíl mezi kurzem a retreatem.
EKONY --- 13:20:25 25.11.2008
PALEONTOLOG: jestli si chceš něco přečíst o vipassaně pana Goenky, pak není jednodušší cesty nežli navštívit výše uvedené stránky http://www.cz.dhamma.org/index.php?id=1208&L=14
jestli chceš praktikovat, pak praktikuj, k dispozici tu jsou kurzy vipassany dle S.N. Goenky, které ti poskytnou vlastní zkušenost a vodítko, jak tuto zkušenost aplikovat v denním životě

imho to nefunguje tak, že ti tu někdo napíše: 1. pozoruj, 2. nereaguj 3. buď v klidu, 4. nemysli, 5. miluj sebe .. anebo já nevím co všechno bys považoval za dobroý návod jak praktikovat, a ty by sis pak jakože vzal všechny tyto praktické kroky k srdci a začal je praktikovat ... stále bys totiž jen operoval se slovy a stále tak neměl odpovězenou základní otázku, na kterou se ptáš (co že mám teda vlastně dělat?), páč odpověď není ve slovech ale ve vlastní zkušenosti !

To by bylo asi stejné, jak kdyby jsi dostal návod k praktikování střelby "trefuj jen černý střed", nicméně otázky typu jak často mám střílet abych byl dobrý, kde mám či mohu střílet, s čím mám střílet, z jaké vzdálenosti, co to znamená když netrefim,co když mám terč bez středu, jak velký střed mám mít ... a milion dalších - by se ti samosebou honily hlavou, a ptal by ses na ně všech zkušených lidí do té doby, dokaď by ses nestal sám zkušeným, a jejich odpovědi by k tobě připluli sami od sebe vlastním "prohlédnutím" střelby, plynoucím z přímého prožitku.

Nemálo lidí shledává uvedený řád kurzů něčím, co buďto nezvládnou nebo nebudou chtít dodržet z rozličných příčin. Nicméně z vlastní zkušenosti mohu říct, že to, co se od studentů na kurzu vyžaduje, je asi tak jako zřeknutí se kýble vody versus obohacení se řekou ve vztahu k tomu, co tím sami pro své vlastní dobro získají nejen na kurzu, ale i do dalšího žití ...
PALEONTOLOG --- 12:37:15 25.11.2008
jo tak metoda abhidamma, satiterapie a ostatní sdružené pojmy jsou docela hojné čtivo, ale mě by spíš zajímaly praktické kroky, přestože se o těch pojmech všude píše, všude vykládají, dávají se do souvislostí, co teda dělat, ale text obsahující praxi pro konkrétně čtyři podklady všímavosti (sattipathanami), to se špatně hledá, nevíte?
-nebo kdo víte, je to náplň třeba toho semináře od Goenky?
JUNIPETRUS --- 12:26:07 25.11.2008
DARJEEL: ja nevim, ale na tyhle veci se pouziva google,ne?:-)
TILOPA --- 12:24:30 25.11.2008
Podle jejich skutků je poznáte,.. jako do knih se toho vejde spousta, i o zdržování se toho a onoho.