Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
VIPASSANA - meditační technika & umění žít
EKONY

Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina

[http://www.lokvani.com/lokvani/a_images/232SNG.gif]

stránky meditace Vipassana v ČR
stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

[http://www.dhamma.org/images/icons/aniwheel2.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EKONY --- 18:59:40 29.9.2008
GAF: :))))) zkušenosti vymykající se všední existenci jsou již téměř zcela všední - všední záležitosti se však staly naopak zcela nevšedními :)

neumím levitovat ani telekinezi, nevidím do budoucnosti, neumím číst myšlenky (ačkoli jsem vnímavější k "řeči" těla), nevidím auru, nemám jiné super schopnosti ..
stále mám chtění a nechtění, touhy, strachy, vyrábím si předsudky atd atd

mé osobní přínosy však spočívají ve vědomějším proplouvání tady-ovými a teď-ovými proudy, v lepším chápání příčin a souvislostí, v jasnějším vidění lokálních a globálnějších kontextů, - tedy v uvědomování si vícera skutečností a samosebou v následném záměrném působením na sebe sama s cílem konečného osvobození


šup šup dej si zimní kurzik a ucítíš sám na vlastní koži zač je toho vipassana :)
GAF --- 18:02:23 29.9.2008
EKONY: :)

Nu a což, ty by ses s nějakými svými zkušenostmi vymykajícími se všední existenci zde podělil ?

PS: ne že bys měl. Mám dojem, že tě teď tak trochu pokouším proti tvé víře (naladění) tak nemusíš samozřejmě.
EKONY --- 16:09:03 29.9.2008
GAF: vipassanu provádím, mám k ní vztah, a zde je klub .)
GAF --- 9:09:00 29.9.2008
EKONY: hmm, tak jediný špatný co napadá mě je, že bych se tim vychloubal, ale to by bylo stejně jenom na čas a navíc, kdo by takový hrůzy jako vychloubání chtěl pěstovat, žejo...

Aaa ty teda provádíš vipassanu ? Či máš k ní prostě nějaký vztah, že máš o ní klub ?
EKONY --- 8:50:05 29.9.2008
GAF: k takovým věcem se nevyjadřuji - pouze jsem zde prezentovanými informacemi nainstaloval ukazatel ... co na té cestě kdo zažívá je už jen jeho povětšinou silně individuální věc

nejvíc s tím však souvisí asi totok: (odsud http://www.cz.dhamma.org/art.htm)

"Pozorování skutečnosti takové, jaká je, pomocí pozorování skutečnosti uvnitř – to je poznání sebe sama přímo, na úrovni zkušenosti. Tím, jak člověk praktikuje, se zbavuje svého utrpení způsobeného mentálními nečistotami. Z hrubé, vnější, zdánlivé skutečnosti proniká ke konečné skutečnosti mysli a hmoty. Pak ji přesáhne a zažije skutečnost, která leží za myslí a hmotou, za prostorem a časem, za podmíněným polem relativity: skutečnost naprostého osvobození od všech mentálních znečištění, všech nečistot, všeho utrpení. Je jedno, jak se této konečné skutečnosti říká, nezáleží na jménech; je to konečný cíl pro všechny."
GAF --- 22:02:49 28.9.2008
EKONY: V poslední době mám pocit, že pozorování se mě přibližuje k možnosti ovládat něco podobného nebo rovnou to ono jménem Zanshin.
EKONY --- 21:40:51 25.8.2008
a konečně, zde je pro všechny POZVÁNKA NA VÁNOČNÍ KURZ V ŽIHLI

termín: 20.12.2008-31.12.2008

přihlašovat se můžete již nyní, třebas ZDE

A uvedu zde také to, co je uvedeno i na této pozvánce: "Tyto kurzy jsou vždy bezplatné. Příspěvky jsou příjmány od studentů, kteří dokončili kurz a přejí si přispět budoucím studentům"

:)
GAF --- 19:50:48 25.8.2008
EKONY: Jo, to asi znam. Občas se mi stává, že mam tu možnost to zažít. Řekl bych, že zrovna s pozorováním se to má dost společného :)
EKONY --- 19:44:40 25.8.2008
GAF: tak snad už jen poslední: nemusíš se vůbec bát nějakého snažení... (ono to snažení se je dokonce mnohdy spíše na škodu) .. snažení, touha po pokrok, po hlubším meditování je jedna z věcí, se kterou se tam každý člověk potýká.. (zejména po dobrých výsledcích) nicméně přemíra snažení ti bude spíše ubližovat a není v souladu se správným prováděním techniky ... můžeš si být zcela jist, že přijde zcela přirozeně okamžik (a možná i více :), kdy toto prožiješ na vlastní kůži, a budeš vědět, co to je za stav vůbec se nesnažit a současně se maximálně snažit .)
GAF --- 19:12:37 25.8.2008
EKONY: jo a taky jsem si uvědomil díky tvojemu příspěvku, že pozorovat ty fyzické projevy mi právě jde (šlo) velice dobře bez nějakého přidávání, chtění něčeho jiného a podobně. Takže zaměřím tam svojí další praxi a aaa za to teda taky děkuju. :)