Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
americký radar v čr odvolán
MUCKER
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DIOD --- 16:29:01 24.6.2009
americké rakety-lapače :-)

Vybavil se mi Ládínek na Válečné planetě.
SCHWEPZ --- 15:11:32 24.6.2009
24.6.2009
AMERICKÉ RAKETY V POLSKU I V ČESKU?
Nic není rozhodnuto
Oskar Krejčí

Podle dostupných informací prohlásil americký ministr obrany Robert Gates při inspekci na Aljašce, že se rýsuje kompromis mezi Spojenými státy a Ruskou federací ohledně Národní protiraketové obrany USA. Podle něho by tento kompromis měl vypadat tak, že nejen na území Polska, ale i na území Česka by měly být umístěny americké rakety-lapače, radary by pak měly být postaveny v Rusku a využívány oběma velmocemi.

Z této zprávy vyplývá, že se část administrativy prezidenta Baracka Obamy nevzdala plánů na vybudování Národní protiraketové obrany USA. Tedy projektu, který výrazně destabilizuje mezinárodní situaci. I když se na první pohled může zdát, že výše zmíněná údajná dohoda mezi Washingtonem a Moskvou by mohla situaci zklidnit, její důsledky by mohly být nedozírné - a to nejen ve vztahu k Íránu a muslimskému světu, ale i vůči Číně. Nemluvě o tom, že by se americký voják nedostal pouze k hranicím Ruska, o což Pentagon usiluje již dávno, ale přímo na ruské území.

Přesto se jako důležitější jeví něco jiného: pokračování v programu Národní protiraketové obrany USA je pokračováním v projektech kosmických válek. Tento projekt je ale v zásadním rozporu s vizí globálního jaderného odzbrojení, kterou Obama představil v dubnu na Hradčanském náměstí. A nejen to: podkopává možnost zásadní dohody o redukci strategických zbraní mezi USA a Ruskem, která by měla získat základní kontury při jednání prezidentů Baracka Obamy a Dmitrie Medveděva počátkem července v Moskvě. Hlavní důvody jsou dva.

* Národní protiraketová obrana USA vnáší nedůvěru mezi státy. Předně, i když přijmeme tezi Washingtonu, že není budována proti Rusku a Číně, musíme zároveň uznat, že proti Rusku a Číně může být využita. Dojde-li kredukci strategického arzenálu Ruska a zároveň ke zdokonalení protiraketové obrany USA, hrozí nebezpečí, že vPentagonu někdo podlehne iluzi, že lze vjaderné válce zvítězit.
* Některé informace, které pronikly ztýmů připravujících novu dohodu USA a Ruska o mezení strategických sil, říkají, že Washington usiluje o redukci jaderných náloží, nikoliv však o snížení počtu nosičů. To by mohlo znamenat, že chce strategické nosiče přezbrojit - místo nukleárních náloží dát nové, vysoce účinné nejaderné nálože schopné plnit strategické cíle.

Při takovémto záludném - a dlužno dodat i naivním - přístupu hrozí, že selžou nejen Obamovy snahy o jaderné odzbrojení, ale i představy o radikálním snížení strategických arzenálů.

Vedlejším produktem výše zmíněných pokusů oživit Národní protiraketovou obranu USA je i chování některých politických subjektů v Česku. Nového ministra obrany rozhodně nelze podezřívat, že by se zřekl svého nadšení pro vybudování americké vojenské základny v naší zemi. To, že pokládá aktuální situaci za nevhodnou k otvírání daného tématu ve Sněmovně, neznamená, že nevidí pro rakety či radar v Bradech světlou budoucnost po volbách. A pan ministr j jen symbolem přibližujícím chování celých stran, hnutí a některých medií.

Svržení vlády v nejméně vhodný okamžik a situování voleb na říjen výrazně oslabilo levici. Z televizní obrazovky zmizely spory uvnitř vládních stran. Pravicová koalice se vyvinila z narůstajících ekonomických problémů, ala i hrátek s poplatky u lékařů a lékárníků. Lidovcům poskytne naději na resuscitaci návštěva papeže koncem září. Divoký antikomunismus bude mít v předvečer 20. výročí sametové revoluce na televizních obrazovkách své bakchanálie. Téma americké vojenské základny bude vytlačeno z oficiózních medií.

Řečeno stručně, byť opět pouze symbolicky: když se přepočtou výsledky voleb do Europarlamentu na mandáty ve Sněmovně, získala by koalice ODS a KDU-ČSL plných 105 křesel. A radar či rakety zelenou.

Ne, opravu zatím nebylo rozhodnuto.
-------------------------------------------------------------------------------------

prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc.

politolog, autor přibližně dvaceti knih z oblasti politologie, z nichž čtyři byly přeloženy do angličtiny, pětadvaceti rozsáhlých studií a více než tisícovky nejrůznějších článků. V současné době jsou v prodeji jeho knihy Zahraniční politika USA (Praha, Professional Publishing, 2009. 437 s. + CD se 168 dokumenty), Mezinárodní politika (3. aktualizované a rozšířené vydání; Praha: Ekopress, 2007. 744 s.), Nová kniha o volbách (Praha: Professional Publishing 2006, 484 stran) a Politická psychologie (Praha: Ekopress , 2004, 320 stran). Byl poradcem dvou předsedů československé federální vlády, Ladislava Adamce a Mariána Čalfy. Před sametovou revolucí i během ní zprostředkovával kontakty premiéra s iniciativou Most, která byla napojena na Václava Havla. Je autorem projevu, kterým byl ve Federálním shromáždění ČSSR navržen na prezidenta Václav Havel, programového prohlášení federální vlády národního porozumění, hlavním redaktorem programového prohlášení federální vlády vzešlé z voleb roku 1990 atd.
AJFEL --- 23:52:40 17.6.2009
VIR_KENNY: a ty si radeji postav kryt na dvorku, at se mas kam schovat pred raketou z iranu
AJFEL --- 23:50:50 17.6.2009
VIR_KENNY: tak to je to posledni, co mi na nom vadi, spis ani nevadi.
JOHNYTHEDEVIL --- 15:38:21 17.6.2009
RODNOK: ze sis ani nevsim posledni radky te pravem radi do rad volicu ods (zlodeju , mafianu a podvodniku)
BRAMBOROVY_KRAL --- 13:10:51 17.6.2009
RODNOK: Zapominas ze v jeho scenari vydava radar smrtelny davky radiace do sveho okoli takze nejaka raketa by nemela sanci a rozstavila by se jeste ve vzduchu.
RODNOK --- 12:56:16 17.6.2009
JOHNYTHEDEVIL: teda nerad bych, aby mě zas nějakej expert, co si staví radary podomácku, hned nesetřel, ale ještě jsem neviděl radar, který by něco chránil :))
JOHNYTHEDEVIL --- 12:37:51 17.6.2009
panove panove ... je velmi tezke na zaklade vedomosti jistych nesrovanlosti hned vyvozovat prave priciny, nopak je velmi lehke se do podobnych diskuzi nechat zatahnout. Ptej se napred kdo z toho ma prospech.

Dame si opacko, vy tupci modroptaci.

Radar neochrani sam sebe
Radar neochrani CR
Radar nema schopnost chranit neco jineho nez vdalene oci americanu na mori.
a polsedni nejdulezitejsi
Hrozba proti ktere se ma stavet je vykonstruovana a lziva.
VIR_KENNY --- 10:36:57 17.6.2009
AJFEL: ty si radeji dej na hlavu alobal, aby te nahadou nezasahl paprsek smrti z americkeho radaru
FEMUR --- 9:16:18 17.6.2009
cháá cháá:-))