Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
DĚTSKÝ POKOJ - nábytek & vybavení, rady & postřehy
LUCCHA

[http://www.synaesthesia.mysteria.cz/home/nyx/kids/detskypokoj1.jpg] [http://www.synaesthesia.mysteria.cz/home/nyx/kids/detskypokoj3.jpg] [http://www.synaesthesia.mysteria.cz/home/nyx/kids/detskypokoj2.jpg]


DĚTSKÝ POKOJ - DĚTSKÝ SVĚT

Jak jste zařídili svému dítěti pokoj? Kde jste se inspirovali? Co jste si sami vyrobili? Jakpak jste ho vyzdobili?
Vše o dětském pokoji patří sem: fotky, články, rady, typy, plánky apod.


spřízněné kluby na NYXu:

rodina: KLUB POKROČILÝCH RODIČŮ + MATEŘSKÝ CIT + TVOŘÍME S DĚTMI A PRO DĚTI
kutil: DOMÁCÍ VÝROBA ORIGINÁLNÍHO NÁBYTKU + DOMÁCÍ KUTIL + KUTÍME A VYRÁBÍME
domácnost: DOMÁCNOST, ANEB ... + DOMÁCÍ ROZPOČET + FOTKY BYTEČKŮ A DOMŮ
design: BYTOVÉ DEKORACE + DOMÁCÍ FLÓRA + INTERIER DESIGN + ŽIVOT NA BALKONĚ + ZAHRADY
nábytek: BAZAR NÁBYTKU + IKEA + POČÍTAČOVÝ NÁBYTEK + EDITACE KOLEJNÍHO POKOJE


Návod na vkládání obrázků najdete v . n . á . p . o . v . ě . d . ě .


Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SYNAESTHESIA --- 7:12:56 29.7.2007
Svět nejmenších II. (www.tvůjdům.cz)

Dětský svět je bezpochyby nejpestřejším z období lidského života. Vjemy útočící na ně celý den nasávají do sebe a selektují. Častokrát jsou pocity velmi silné, takže ve svém pokoji hledají útočiště. Barvy by proto neměly být ostré a výrazné, ale naopak v tlumených tónech, kombinovaných mezi sebou nebo měkce přiléhající k dřevěným odstínům. Významnou roli v tomto prostoru hrají dekorace. Záclony, závěsy, rolety, tapety, dezén dětského povlečení, obrázky a všechny ostatní doplňky dotvářejí atmosféru v interiéru, proto by měly být sladěny nejen mezi sebou, ale v kontextu s celkovým pojetím prostoru.

[http://bydleni.tvujdum.cz/udata/images/images_old/images_clanky/v_1240_3.jpg]

Sladký spánek
V pokojíčku musíme zřídit tolik samostatných pevných lůžek, kolik máme dětí. Máme-li jedináčka, tak postel umístíme bez problémů, často i v nestandardní velikosti, aby mělo co nejlepší pohodlí. Vytvořit dobré spaní pro dvě nebo více dětí v jednom pokoji pak už může být oříškem. Vejdou-li se samostatná lůžka, doporučuje se vytvořit mezi nimi dostatečně velkou mezeru, ideální je oddělit je úložným nábytek. Zpravidla však nebývá místa nazbyt a tak hledáme různá úsporná řešení. Rozšířené jsou u nás patrové varianty (palandy), ovšem ty jsou zásadně nevhodné všude tam, kde nejsou dostatečně vysoké stropy. Dítě je omezeno prostorem, což může působit i na jeho psychiku a zajištěna není ani jeho stoprocentní hygiena. Pokud už po tomto řešení sáhneme, je dobré koupit palandy, které po rozšroubování mohou posloužit jako dvě samostatná lůžka.

Zajímavější způsoby minimalizující ztrátu prostoru poskytují různě podsunutá lůžka, výsuvné či rozkládací systémy. I v těchto případech můžeme svému potomkovi vytvořit vlastní teritorium, a to zejména tehdy, pokud k lůžku patří samostatné pracovní a úložné místo.

[http://bydleni.tvujdum.cz/udata/images/images_old/images_clanky/v_1240_1.jpg]

Máme doma školáka
První školní den je pro dítě velká sláva - začínají mu nové starosti a otevírá se další etapa života. Pokud ještě doposud nemělo svůj pracovní kout, je nejvyšší čas mu ho pořídit. Ovšem ne za cenu, že mu přenecháme svůj starý nábytek (a sobě pořídíme nový), ale že mu koupíme vlastní moderní vybavení. Nemusíme se bát, že z něj vyroste. Hitem dnešní doby jsou sestavy, které s dítětem rostou. Co to znamená? Stůl má nastavitelnou výšku pracovní desky a u některých typů můžeme zvolit také její sklon. Stejně tak můžeme u židle regulovat výšku sedu a sklon opěry zad. Ideální je varianta s kolečky nebo alespoň pružnou kostru, která umožňuje pohupování.

Nesmíme zapomenout, že jsme na prahu třetího tisíciletí a běžnou samozřejmostí domácnosti je počítač. I pro něj bychom měli najít vhodné umístění. Nejlépe samostatný stolek, který je speciálně navržen k tomuto účelu. Dětské pracoviště by mělo být do tvaru písmene L, s maximálně jednoduchým ovládáním a bohatými odkládacími plochami.

Při zřizování pracoviště nesmíme zapomenout na kvalitní osvětlení. Úkolem pracovní lampy je svítit na co největší část pracovní desky tak, aby nevznikaly rušivé stíny a dítě mělo maximální světelnou pohodu. Pravákům přichází světlo zleva, levákům opačně. Kvalitní lampa má otočné klouby, kterými nastavujeme výšku a směr světla a světlený zdroj zapuštěný do stínítka aby neoslňoval.

Domácí hřiště
Víte, kde tráví vaše dítě nejvíc času? Na zemi. Ti nejmenší se po ni přesouvají z místa na místo, později si tam začnou hrát s hračkami a pak přejdou na zajímavější zábavu, jako je vystřihování, stavění domků, autodráh apod. Je tedy nasnadě, že správná volba podlahové krytiny se v žádném případě nesmí podcenit.

Všeobecně se doporučuje podlahovina, která se snadno udržuje, nedrží se v ní prach, roztoče a vše co je ve vzduchu kolem nás. Vhodné je dřevo, laminát, PVC i korek. Samotný výběr záleží na rodičích, z uživatelské strany jsou vhodné měkčí materiály, které tlumí zvuk a jsou pohodlné také na chůzi (např. korek),. Ideální kombinací je celoplošná podlahovina, na kterou umístíme kusové koberečky, které místnost opticky zateplí a stanou se místem pro dětské hry.
SYNAESTHESIA --- 7:08:27 29.7.2007
Svět nejmenších I. (www.tvůjdům.cz)

S příchodem dítěte se manželé automaticky dostávají do nové role - rodičů, vychovatelů. Samozřejmě, že se svého úkolu chtějí zhostit dobře, tak aby jejich ratolest byla co nejlépe připravena na nástrahy života. A tak dítko odmalička slyší různé zákazy a příkazy, omezující jeho činnost, hru a názory. Málokterý rodič si však bohužel uvědomuje, že dítě ve velké míře formuje nejen on, ale také prostředí v němž vyrůstá. Velmi citlivě vnímá chování rodičů vůči sobě, jemu a okolí. Fantazii i estetické vnímání pak formuje okolí, nejblíže mu je zařízení domácího interiéru a zvláště pak jeho vlastního teritoria - dětského pokoje.

Jenže než dítě začne mít rozum ze svého okolí, o všechny jeho potřeby se starají rodiče. Zajišťují, aby bylo v teple, v bezpečí, nemělo hlad - zkrátka cítilo se naprosto spokojeně. Proto ještě před jeho příchodem do rodiny, musíte domácnost novému přírůstku přizpůsobit. Pravidlo číslo jedna v tomto případě zní: co se neudělá ještě před příchodem miminka to hned tak brzy nebude.

[http://bydleni.tvujdum.cz/udata/images/images_old/images_clanky/v_1239_1.jpg]

Nezapomeňte na…
Jak známo dítě je radost, ale samozřejmě i starost. Vedle kočárku, výbavičky, hraček a dalších „drobností“ musíte domů připravit postýlku, kde bude miminko spát, vaničku, ve které ho budete koupat a vyhradit místo, kde ho budete přebalovat, převlékat a starat se o jeho hygienu. Ke každému úkonu existuje na našem trhu spousta různých výrobků, na vás je pak vybrat si ten správný. To se může zdát na první pohled jednoduché, ale žena, která čeká první dítě si v návalu radosti a kvůli nedostatku zkušeností nemusí počínat nejlépe.

Nutné je, aby každá věc byla nejen účelná, ale zároveň i praktická. Při výběru zařízení si představujte jednotlivé úkony, které budete muset udělat, aby... Zjistíte-li, že úkonů je zbytečně moc, pak hledejte dál. Typickým příkladem je třeba přebalovací pult, pod nímž je vanička, která se nevysouvá, ale pult se musí odložit stranou. Přemýšlejte nad tím, jak nalijete a následně vylijete vodu (neočekávejte, že muž bude stále při ruce), kam odložíte přebalovací podložku.... Problémy, které se nahromadí začnou totiž po velmi krátké době přerůstat přes hlavu a vy pak zjistíte, že výrobek nepoužíváte a peníze jste mohla investovat do něčeho úplně jiného.

Každý se snaží si práci co nejvíce usnadnit a hledá nejjednodušší cestu, jak by si ulehčil život. Buďte taková a přemýšlejte (nebo se poraďte se zkušenými matkami) předem, rozhodně se to vyplatí.

[http://bydleni.tvujdum.cz/udata/images/images_old/images_clanky/v_1239_2.jpg] [http://bydleni.tvujdum.cz/udata/images/images_old/images_clanky/v_1239_4.jpg]

Čas letí jako bláznivý
Ani se nenadějete a dítě, které jste před nedávnem porodila začne lézt, stavět se na nohy, chodit… Během chvíle ho bude všude dost. I když budete sebevíc opatrná, je nutné připravit domácnost na jeho pády, úprky za čímkoliv atd. Ideální je pro tuto dobu odstranit všechny ostré rohy a hrany, pokud to nejde, tak na ně pořídit speciální ochranné návleky (prodávají je např. v IKEA). Dále je nutné znepřístupnit schodiště či vstup na balkon apod. Připravit musíte také koupelnu. Vanu nebo sprchový kout vybavit prostiskluzovou podložkou a toaletu speciálním dětským prkénkem.

Dalším bodem je zabezpečit všechny spotřebiče, tak aby se dítě nemohlo popálit, nemohlo se do něčeho zavřít apod. Tady výrobci spotřebičů vycházejí uživatelům vstříc a vybavují spotřebiče různými bezpečnostními funkcemi. Nejčastěji zámkem ovládacího panelu, který nedovolí spustit jakýkoliv program.

Součástí každé domácnosti musí být také dětská jídelní židlička. Na trhu jsou modely, které lze celkem snadno přestavět na židličku se stolečkem, dále typy s polstrováním a opěrkami, rostoucí modely ad. Při výběru je nutné pamatovat na bezpečnost a pohodlí dítěte.

Podcenit byste neměli přítomnost domácích zvířat, zvláště pak, jsou-li součástí domácnosti. Kočky a psi jsou dnes obvyklými společníky rodin. Jejich přístup k dětem by však měl být omezen, zvláště pak jejich přímý kontakt (např. kočka je známým roznašečem nemocí). Rozhodně však své chlupaté miláčky musíte seznámit s novým příslušníkem domácnosti, aby nedošlo k tragedii (známé případy žárlivých psů, kteří pokousali děti apod.)

[http://bydleni.tvujdum.cz/udata/images/images_old/images_clanky/v_1239_3.jpg]