Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Sociologie
BALVAN42
Klub je zaměřen na odbornou diskuzi a výměnu info z oblasti všech paradigmat sociologie, obecné sociologie, dějin sociologie, metodologie, metod a technik výzkumu (popř. i sw, který se při výzkumu používá), organizací a institucí, které mají se sociologií něco společného.

Vzhledem k tomu, že všechny společenskovědní obory nemají striktně vymezené hranice a ani je z podstaty komplexity "společenského" mít takové nemohou, nemusí se diskuze omezovat pouze a jenom na problémy sociologie. Ale to všichni dávno víme :)

http://socionet.cz/sociologicky-kalendar

Sociologie na Cyberspace.cz
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DUNAR_ --- 20:16:51 2.2.2011
Výstava Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky: nahlédněte do Vaší obce — Přírodovědecká fakulta UK v Praze
http://www.natur.cuni.cz/faculty/aktuality/vystava-atlas-socialne-prostorove-diferenciace-ceske-republiky-nahlednete-do-vasi-obce

Výstava Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky: nahlédněte do Vaší obce

Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze pořádá od 10. 2. 2011 do 10. 5. 2011 v předsálí Geografické knihovny PřF UK (Albertov 6, Praha 2, 128 43, 2. patro) výstavu Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky: nahlédněte do Vaší obce.

Výstava představuje nový dvojjazyčný česko-anglický atlas vydaný nakladatelstvím Karolinum. Soubor 37 tematických map seznamuje s řadou sociálních, ekonomických i environmentálních charakteristik 6500 obcí České republiky. Návštěvníci mohou porovnat postavení obcí, ve kterých sami žijí nebo pracují, s ostatními oblastmi pomocí velkoplošných map v měřítku 1:1 milionu. Mapy zobrazují tradiční témata, jako například míru nezaměstnanosti, věkovou strukturu obyvatelstva nebo dojížďku za prací, ale také jevy, které doposud nebyly detailně zpracovány - rozpočty obcí, sociální dávky, vybavenost lékařskými službami nebo nárůsty komerční a rezidenční suburbanizace. Z map je tak možné zjistit například, že nejvyšší podíl domácností pobírajících příspěvek na bydlení žije v obci Slezské Pavlovice na Bruntálsku, nejvíce let ve škole v průměru strávili obyvatelé obce Okoř z okresu Praha-západ a nejvíce bytů na jednoho obyvatele se postavilo mezi roky 1997-2006 v Květnici v blízkosti Prahy. Výstavu připravily výzkumný tým Urbánní a regionální laboratoře a Geografická knihovna Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky je určen pro široké spektrum uživatelů, počínaje institucemi veřejné správy, přes vzdělávací zařízení až po zájemce z řad odborné a laické veřejnosti. Knihu je možné koupit v síti distributorů nakladatelství Karolinum.

Pozvánka:
http://www.natur.cuni.cz/faculty/aktuality/soubory-aktualit/vystava-atlas
Otevírací doba: pondělí - pátek 9:00 - 17:00, vstup volný.
DUNAR_ --- 12:43:29 26.1.2011
ACHERON: to by bylo fajn, v
PALO_FABUS --- 15:02:12 25.1.2011
ACHERON: radši být vrtalem než motalem, co se spoléhá na "se" :-P
ACHERON --- 14:21:23 25.1.2011
DUNAR_: můžu se podívat, ale zapomněl jsem si na Moravě notebook s mojí 10 Gb virtuální knihovnou :)

každopádně mám výbornej text čtivej na vliv telegrafu na ustanovení časových pásem jestli si to dobře pamatuju :)

jinak určitě ten Timeless Time v Castellsovi se taky dá použít, konkrétněji prosím zopakovat dotaz o víkendu, nejlépe v pátek večer nebo v neděli ráno, v sobotu zabíjim


DUNAR_: ad 2) jakože LOL :)

PALO_FABUS: sociální čas je normální kategorie v sociologii podobně jako sociální prostor, štípí se to až pak u těch vrtalů, co se začnou zabývat definicema :)
DUNAR_ --- 9:27:11 25.1.2011
PALO_FABUS: daří nebo nedaří... jak kdy a jak kde, to je evidentní, ale trend jde asi najít.

jasný... ale i jako doktorand si můžeš klást takový otázky. ;-)

1) to jo, takže si chceš počíst, mno. :)
2) :-D jestli náhodou ten "celostní přístup" není krycí slovo pro povrchnost, která povede ke znovuobjevení zjevného. hehe.

tak jo, když to i šéf posvětil... tak přeju ať ve směsi "intelektuálního uspokojení ze získaných informací" a "depresivního utápění se v neuspořádanosti a zjevnosti týchž informací" je to alespoň jedna k jedné. .)
PALO_FABUS --- 22:58:19 24.1.2011
VON_GILOTINE: thank you, Captain Obvious! :D
DUNAR_: jo tohle, to jo, ale ona je otázka, jak se jim to vlastně daří... dnes už se ví, že cílem je, aby zaměstnanec vzal práci za svůj osobní úkol, aby se především sám ve svých očích realizoval podle svých představ, nebo alespoň aby mu to tak připadalo, ale stejně jako v taylorismu si lidé vždy našli mezírky, ve kterých se jím líp dýchalo, tak jsou i dnešní strategie pořád podvraceny a zesměšňovány (viz všechny ty stripy, komedie a seriály z kancelářského prostředí), a se stoupající diferencovaností je to stále obtížnější... ale taky pořád mluvíme o určité hranici, před kterou se ty tanečky zaměstnavateli ještě vyplácí :))

šílené sousto to je a přínos je ve hvězdách, ale jsem jenom doktorand, na rutinní profesionalitu mám ještě čas... čas, get it? :D

1) no tak určitý přehled musím mít, abych netápal neasi
2) a víš, že zrovna tohle jsem navrhl svému vedoucímu? řekl mi na to, že to je sice fajn, ale že tady ta taktika "stát se kapacitou na úzkou oblast" minimálně s takovýmto tématem už nemusí být nejlepší, a že to chce celostní přístup. takže držím hubu a krok, protože jsem si tak vlastně nechal odobřit to, o co mi šlo od začátku :)
VON_GILOTINE --- 22:28:01 24.1.2011
PALO_FABUS: imo musis zminit toho Taylora a vubec z historie technologie vytahnout konstrukci hodinovejch stroju, jejich ruzny rozsireni, unifikaci casovejch pasem az po soucasnost a neopomenout vliv zavedeni casove urcene pracovni dochazky na spolecnost at uz v dimenzi pracovni tak i postupne celkove (pracovni dochazka - kapitalismus)
DUNAR_ --- 22:20:38 24.1.2011
PALO_FABUS: to může...

aplikaci "vědeckých" metod na organizaci práce

:-D to je dost šílené sousto... může takové přehodnocení něco přinést? pominu-li vlastní intelektuální opojení...

1) Ale jo, to je hezký... ale k čemu to potřebuješ?
2) :-D {Z vlastní zkušenosti mohu říct, že méně je v podobných případech určitě více. :-) }
PALO_FABUS --- 16:16:16 24.1.2011
DUNAR_: j, jednoduchost je přitažlivá ale v otázkách času může snadno vést k jeho reifikaci

co myslíš tím degradačním mechanismem?

babru se v tom proto, že mým východiskem je přehodnocení časovosti v pozdně moderní společnosti... inspirací je pro mě hlavně Deleuzova intepretace Kanta, podle které už nějakou dobu čas není číslem pohybu, ale čistou autoreferencí (vykloubený), tzn. čas točící se kolem času (tzn. že i chronos je jenom takový standardizovaný kairos)

1) elaboraci různých významů dělám proto, že mi řekli, že je prý dobré vědět, k čemu dospěli ti přede mnou .)
2) ono je to asi ještě horší :D já si nejsem ani úplně jist, co je téma (když pominu, že leitmotivem je pro mě dnešní sociální konstrukce času, (tj. v situaci, když někam jít a něco dělat znamená často jenom ťukání a klikání :), a která není vůbec postihnutelná měřitelným časem)
DUNAR_ --- 15:46:48 24.1.2011
PALO_FABUS: hmm, šubrta nečtu. mě se líbí to, co jsem napsal... je to jednoduchý a přitom smysluplný.

ad časová a úkolová práce - Taylorovi bych dal facku za to, že nastartoval děsivý degradační mechanismus, který neumí nikdo ovládat. fanatici.

mobilní komunikace v real-time je zlo. homo internetus je v podstate ve valne casti pripadu celkem krupan.

imho se v tom babráš až moc, takže to podstatné těžko postihneš... maximálně vytvoříš málo přehledné konstrukty, které nejsou užitečné... a užitečný seznam literatury k tématu. můžeš nějak napsat opodstatnění nebo směřování tvýho tématu? zatím mi to furt uniká.

mám dvě otázky, které potřebují tvoji jednovětou odpověď:

1) K čemu potřebuješ rozsáhlou elaboraci různých významů času?

2) Byl jsi si ve svém pochopení tématu jistější na začátku jeho zpracování nebo teď?

d_:)