Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Sociologie
BALVAN42
Klub je zaměřen na odbornou diskuzi a výměnu info z oblasti všech paradigmat sociologie, obecné sociologie, dějin sociologie, metodologie, metod a technik výzkumu (popř. i sw, který se při výzkumu používá), organizací a institucí, které mají se sociologií něco společného.

Vzhledem k tomu, že všechny společenskovědní obory nemají striktně vymezené hranice a ani je z podstaty komplexity "společenského" mít takové nemohou, nemusí se diskuze omezovat pouze a jenom na problémy sociologie. Ale to všichni dávno víme :)

http://socionet.cz/sociologicky-kalendar

Sociologie na Cyberspace.cz
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DUNAR_ --- 15:46:48 24.1.2011
PALO_FABUS: hmm, šubrta nečtu. mě se líbí to, co jsem napsal... je to jednoduchý a přitom smysluplný.

ad časová a úkolová práce - Taylorovi bych dal facku za to, že nastartoval děsivý degradační mechanismus, který neumí nikdo ovládat. fanatici.

mobilní komunikace v real-time je zlo. homo internetus je v podstate ve valne casti pripadu celkem krupan.

imho se v tom babráš až moc, takže to podstatné těžko postihneš... maximálně vytvoříš málo přehledné konstrukty, které nejsou užitečné... a užitečný seznam literatury k tématu. můžeš nějak napsat opodstatnění nebo směřování tvýho tématu? zatím mi to furt uniká.

mám dvě otázky, které potřebují tvoji jednovětou odpověď:

1) K čemu potřebuješ rozsáhlou elaboraci různých významů času?

2) Byl jsi si ve svém pochopení tématu jistější na začátku jeho zpracování nebo teď?

d_:)
PALO_FABUS --- 15:12:51 24.1.2011
DUNAR_: j, narazil jsem na ni, ale takových konceptů je milion (viz např. Šubrtovy přehledy na toto téma), a já zatím nenašel kritérium, podle kterého si některý z nich vybrat (takže nevím, co z toho bude, jsem na začátku)

no "oba"... to je fakt těžké takhle, když i třeba taková polychronie je jenom jednou z možností

jinak ad novinka vs. ustupování, heh, ono to je stejně dobře i naopak... viz poměr časové a úkolové práce; viz mobilní komunikace (otázka, jestli nerušíš na úvod telefonátu už se stává pravidlem, jelikož hodinový čas už ti moc neřekne, kde a v jaké situaci by ten volaný mohl být) nebo např. problém prokrastince imho pramení z konfliktu kvantitativního a kvalitativního pojetí času ve smyslu seberozumění aktérů (spekulace)

já jsem třeba přesvědčený, že ta volba konceptu je bytostně ontologická, proto si musíš nejdřív ujasnit alespoň to, jestli jsi idealista nebo realista, tj. jestli je pro tebe východiskem, jak člověk času _rozumí_ anebo jaký čas lze ve světě _najít_ a držet se ho jako míry

ale taky rozumím, že pro tebe bude možná lepší do toho labyrintu nepadat a vybrat si něco intuitivně
DUNAR_ --- 14:55:07 24.1.2011
PALO_FABUS: asi oba, ale myslím, že to je jen jeden. :-)

Znas knizku Temporal man?
1) people operating according to clock time - to je hodinovej čas, celkem expandujici novinka
2) people measuring time according to social events - to je socialni cas, ten trochu ustupuje

Btw. smolis monografii, nebo lepis clanky k sobe?
PALO_FABUS --- 14:42:01 24.1.2011
DUNAR_: myslíš čas, který cítíš, že nemáš, nebo ten, který sdílíš s ostatními, a vlastně s kterými ostatními, pže těch ostatních je tolik a nemusí jít jenom o lidí ale i o věci a procesy a ty můžou koexistovat paralelně... a pak ve smyslu číselném nebo interpretačním, trvání nebo události? a ve které kultuře? atd. atp. :)

se omlouvám za ten sarkasmus, ale řeším čas v dizertaci, a zatím sám nevím, jak se vypořádat s tím pocitem, jakobych stál v hypermarketu s koncepty a zahlcen možnosti nevím, jak a co si vybrat :)) jsem si tak z toho asi předběžně ujasnil, že jsem nejspíš (filosofický) idealista :D takžě quo vadis? :))
DUNAR_ --- 14:31:58 24.1.2011
PALO_FABUS: ale notak. to je ten cas, kdyz ti ukradnou mobil a nemas hodinky. :-)
PALO_FABUS --- 14:28:36 24.1.2011
DUNAR_: jakého času? :D
DUNAR_ --- 14:25:37 24.1.2011
ACHERON: Jasný... spojitý věci by se měly vykládat spojitě. :)

Btw. nevíš o nějakým fajn čtivu k "vlivu technologií ala mobil-internet na vnímání sociálního času"?
ACHERON --- 11:01:28 24.1.2011
DUNAR_: ano, musím přiznat, že moje běžné chápání pojmu mobilita je dost zredukované na klasické uvažování á la Sorokin - v "sociálním prostoru", který není až tak prostorem geografickým. Proto uvažuji o tom, že bych sociální mobilitu vykládal spojitě s jejím prostorovým zakotvením - v současnosti se to totiž snad už jinak ani vykládat nedá, aby to neznělo archaicky - podle blbosti znění těch otázek ale předpokládám, že ten význam tam byl právě klasický učebnicový redukovaný :)
??? --- 0:55:44 24.1.2011
DUNAR_: Jo, ja ji nakonec vyradila ze svyho vyberu, nastesti tam je nejaka moznost volby.
DUNAR_ --- 0:29:18 24.1.2011
???: Na tu otazku bych neodpovidal, protoze je nesmyslna. Bez kontextu je mozne odpoved jen hadat. Vubec neni jasne, jak si vylozit slovo mobility. To, co pise ACHERON, je silna redukce slova mobility jen na ty socialni. S tim treba ja nemuzu souhlasit. (Btw doporucuju mrknout na casak Mobilities, vychazi uz par let.)

PALO_FABUS: nebo taky stav X proces, ono na tu blbě položenou otázku toho lze vymyslet docela dost.