Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
PALEONTOLOG --- 1:59:54 15.1.2014
RANITOMEYA: pořizoval jsem nějaký 5w LED diody do klasickejch žárkovkovejch objímek a musím říct, že co sem jendu z nich nainstaloval nad akvárko, tak se rozjely kytky jako předtím ne.... s barevností mám opačný problém, warm white docela jde, i když má vyšší teplotu než u zářivky, zatímco cool white je modrá jako.. jako prase; samo záleží na výrobci,
k tomu spektru, zatímco pod zářivkama mi například růžkatec nakvítá do červených barev, taky mi pod ním bují od sinic po červený řasy cokoliv, pod LED nic takovýho nepozoruju - tzn. žádný řasy a to je pro mě obrovský plus
5w LED bad akva mám druhou zimu a spokojenost
VEVER --- 17:12:56 9.1.2014
RANITOMEYA: No jo, moje ropucha je černo-žlutá, nevím čím bych tam musela svítit aby to nevyniklo :) Kdyby teda náhodou někdy vylezla zpod kůry :)
RANITOMEYA --- 14:37:47 9.1.2014
VEVER: No právě.. příjemná teplá bílá. Já dávám přednost neutrální bílý. Ono to teda na první pohled vypadá jako strašně modrý světlo, ale je to vlastně to sluneční bílý světlo:
[http://www.energystar.gov/ia/products/lighting/cfls/images/ColorTemperature.jpg]
Co jsem tak hledal, tak se dělají diody i s „denní bílou“, jen jsem s nimi asi ještě neměl tu čest. Naposled, když jsem kupoval diodu, která byla vedena jako studená bílá, měla tak 4000K, což je prostě pořád žlutá jak řemen :)

Takhle, nevím, jak moc to spektrálně ovlivňuje rostlinstvo nebo tak, prostě to jen dobře vypadá. U teplý bílý zářivky prostě člověk i přes den pozná, že se tam svítí. U tý s tim denním světlem to na první pohled vzpadá, že se tam snad ani nesvítí a pak, kdzž se yhasne, člověk najednou vidí, jaká je v tom teráriu tma:) Jde mi spíš o ten efekt. O to hezčí podání barev. Ony pak všechny ty žabičky vypadají prostě líp. Zvlášť modrá a zelená jsou najednou modrá a zelená a ne fialovozelená a fialová :) Ale je to spíš jen moje záliba v "bílym světle" :)
VEVER --- 12:45:56 9.1.2014
RANITOMEYA: Já co mám teď nad stolem ve skleněné kouli na kytky (od ID KILLER_BEE) je celkem příjemná teplá bílá a spektrum by mělo kytkám vyhovovat, on to cpe do akvárek. Jakou teplotu to má v číslech to nevím, to by ses musel zkontaktovat s ním :)
RANITOMEYA --- 12:37:52 9.1.2014
VEVER: Ano, diody jsou v tomhle ohledu naprosto nedoceněný zdroj světla :) I když je pravda, že světlo o teplotě okolo 6500K jsem u diod ještě neviděl. I jejich "studená bílá" je pořád dost žlutá, to jediný mi trošičku vadí.
VEVER --- 12:16:10 9.1.2014
Tak, já samozřejmě svítit chci, už kvůli kytkám. Ale přijde mi že diody jsou prostě lepší. Je to malinké, spotřebu to má minimální a hlavně to netopí - i jenom kvůli zářivce nemůžu dát vlhkomilnější kytky někam blíž k ní, a to mám ještě pocit, že by v terárku klidně mohlo být víc světla než teď.
RANITOMEYA --- 12:08:20 9.1.2014
KUTAS: No, to u mě by se teda při umístění na západní okno cokoliv spolehlivě uvařilo ve vlastní šťávě. Už takhle chladim v létě jak se dá :)
KUTAS --- 11:40:25 9.1.2014
RANITOMEYA: já mám terárko relativně u okna a bez komplikací (kromě řas). Jde tam teda hlavně lehčí jižní slunce asi 1-2h a pak z druhého okna vyloženě západní, ale to je dál.
Čolci mají dostatečné ukryty a teplotu vody se snažim relativně hlídat... ale tam jde hlavně o teplotu pokoje.

Je pravda, že pokud budu mít světla s tím, že bych chtěl svítit jenom na akvarijní část, tak pak vlastně slunce nepotřebuju.
RANITOMEYA --- 11:21:03 9.1.2014
KUTAS: Tak z toho sluníčka je vlastně asi stejně nejdůležitější ta UV část, kterou přes okno a sklo terária vlastně asi nemá smysl uvažovat. Správná délka osvětlení ale může napomáhat přirozenému chování zvířat. Stejně jako je dostatečně silné osvětlení může pozitivně stimulovat. U druhů, které to vyžadují. Já kupříkladu doma nemůžu pěstovat žádnou světlomilnou rostlinu od okna dál, než na parapetu. Pakliže nemám okna na jih, mám tam prostě moc tmu. Stejně tak v teráriu. Nočním zvířatům to nevadí, ale denní by pak měli prostě celoročně šero.
A nechávat pak terárium u okna je holé bláznoství. Vše záleží na „místních“ podmínkách toho kterého pokoje. Věřím, že mít nějakou podzemní místnost s terárii, určitě bys tam přisvětloval přes den i nočním druhům.
KUTAS --- 10:43:58 9.1.2014
RANITOMEYA: plánuju to hlavně kvůli kytkám v akva části... nicméně se zeptám proč? Rozumím teda u tropických druhů - protože tam jsou na to vlastně zvyklý. Na druhou stranu většina z nás má doma pokojové rostliny, které jsou z tropických oblastí a svítí se jim nějak zásadně?

Já jsem po tom kdysi pátral, kvůli tomu, že jsem měl želvy, kde je to nutnost, kvůli vitamínu D. Ale třeba v případě čolků jsem k tomu nic nenašel (ale už je to nějakou dobu). Je pravda, že na moje čolky jde během dne sluníčko, ale o jeho účinnosti mám vážné pochybnosti s ohledem na množství skla, které musí projít.