Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 12:24:01 9.5.2019
Nicmene mame prilis malo informaci, no. Jaky je to stadium, rozsah, co je to za houby, jak pac. ted vypada...takhke strasne tezko rict.
??? --- 12:17:46 9.5.2019
JAACOB: A kde se pacientka leci? Muzete pozadat o konzultaci detsky hematoonko v Motole, coz je asi nejvyssi pracoviste v CR.
??? --- 12:15:51 9.5.2019
JAACOB: Jestli to telo nic nevydrzi, tak zadna experimentalni lecba nebude tak malo agresivni, ale ho uplne nezabila...
JAACOB --- 10:27:14 9.5.2019
KAISERIN: on nador na chemu pry reagoval dobre, ale zbytek organismu slo do kytek...
KAISERIN --- 19:04:05 8.5.2019
JAACOB: No, bohužel si myslim, že velkým problémem je ta infekce houbou, jak píšeš. Pokud jsou nádory velké, bez dobrý odpovědi na chemo, tak se transplantace obcas dela, ale sama o sobě je tak trochu experimentální, úspěšnost není úplně skvělá.
JAACOB --- 17:47:36 8.5.2019
???: vzacny hepatoblastom
??? --- 18:12:51 7.5.2019
JAACOB: Rakovina jater je dost nekonkretni slovo. Chtelo by to vedet, co je to za typ nadoru predevsim.
JAACOB --- 17:45:48 7.5.2019
Zkusim nastrelit dotaz.
Mate nekdo tip kam se podivat, s kym se pobavit, co googlit v pripade rakoviny jater u maleho dvojcete - holcicky 2,5 roku?
Nejsem zadnej ezo blazen, spis me zajima, jestli neexistuje nejaka moznost experimentalni lecby / imunoterapie / protonove delo nebo podobneho. Doktori nad ni z nicehonic zacinaji lamat hul, sam nemam moc dobre informace, ale zkusim alespon v kostce...
Velkej nador jater, bez metastazi, ale prvni chema ji hrozne vyridila (dalsi nemoci, imunita komplet v minusu), ted kdyz uz vypadala, ze se zlepsuje (zacala poradne jist, hrat si a tak), tak prisli doktori s tim, ze to asi uz nepujde nijak resit a mel by se chystat vicemene plan na doziti. Kolem toho nadoru vznikla nejaka infekce (houba?), takze kombinace velikosti a tohohle tyfusu pry znemoznuje transplantaci nebo odebrani tkane a dalsi chema by ji pry vyridila taky. Takze se aktulane nasadi nejaka podpurna lecba a maximalne pry existuje minimalni sance, ze by ji pojistovna uhradila nejakou experimentalni lecbu - a na tu se vicemene ptam...
Omlouvam se, mam dost zamlzene info, pri prijimani tehle informace trochu vynechava rozum, pamet a podobne, takze rodice, teprve vstrebavaji sok...
TANAIS --- 8:46:45 16.3.2019
???: dekuju. To mi pro zakladni orientaci staci.
??? --- 8:44:41 16.3.2019
TANAIS: Rakovina neni jedna nemoc, takze nejstrucnejsi odpoved je “tezko rict tak z hlavy”.
Jinak jestli myslis ciste nadvahu - tukova tkan ma nejaky hormonalni pusobeni, takze ciste teoreticky muze mit vliv na nektery hormonalne dependentni tumory, napr. ca vajecniku, prsu, delohy...
S nadvahou se ov koz casto poji taky spatny zivotni styl a urcity druh stravy, a to pak muze samozrejme mit vliv u nekterych typu nadoru, najmä kolorektalniho karcinomu, ale i jinych.