Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TANAIS --- 8:46:45 16.3.2019
???: dekuju. To mi pro zakladni orientaci staci.
??? --- 8:44:41 16.3.2019
TANAIS: Rakovina neni jedna nemoc, takze nejstrucnejsi odpoved je “tezko rict tak z hlavy”.
Jinak jestli myslis ciste nadvahu - tukova tkan ma nejaky hormonalni pusobeni, takze ciste teoreticky muze mit vliv na nektery hormonalne dependentni tumory, napr. ca vajecniku, prsu, delohy...
S nadvahou se ov koz casto poji taky spatny zivotni styl a urcity druh stravy, a to pak muze samozrejme mit vliv u nekterych typu nadoru, najmä kolorektalniho karcinomu, ale i jinych.
TANAIS --- 19:21:07 15.3.2019
Asi blbej doraz, ale může rakovinu způsobit / výrazně negativně ovlivnit nadváha?
ZANNA --- 21:13:09 4.11.2018
TANAIS: Držím palce! Hodně štěstí a síly.
TANAIS --- 17:14:15 4.11.2018
Tak téměř po dvou letech je mnohočetný myelom zpět. Mámu čeká asi další transplantace. Tak držte palce.
Teď jí ubývá hemoglobin a máma je hodně unavená, stačí pár kroků a je úplně hotová. Ach jo...
ZANNA --- 21:59:33 10.9.2018
ZANNA: A ještě poslední.
Alternativní medicína. Maminka měla druhou recidivu. Mezi tím chodila k léčitelce TČM, i teď má nějaké kapičky. Nedokážu posoudit, jak moc pomáhájí opravdu, a nakolik pomáhají díky maminčině víře.

Tatínek je úzkostný typ, bylinky ho .... Nejvíc zabírá sebrat všechny příbalové letáky a chválit, jak to dobře snáší.
ZANNA --- 21:50:16 10.9.2018
ZANNA: A ještě kousek toho, co bylo těžší.
Není tak lehké získat recept na lék, který má pacient brát. Člověku léčenému na urologii nebo gynekologii musí něco předepsat praktik, něco internista. Ani odběry krve nebyla žádná legrace. V Praze to bylo potom snazší než na Moravě, ale spíš protože pracuju ve zdravotnictví.

Pokud je pacient předán do ambulantní péče, ale ještě není schopen se “sám” dopravit na pravidelné kontroly není nárok na sanitku. Předpokládá se, že máte auto (mimo neomezeného času). V Praze krátkodobě řešeno taxíkem.

V případech, kdy jste odkázáni na informace od rodičů a lékař nemá potřebu to znovu opakovat, můžete být ztraceni.

Při zdravotních obtížích, které dobře znáte od dětí, nemůžete použít stejné metody jako na děti a přemluvit dospělého člověka ke spolupráci je hodně těžké.

Jinak velká poklona onkogynekologii u Apolináře a onkourologii Královské Vinohrady.

??? --- 23:20:23 9.9.2018
ZANNA: Preju, at je vse ok.
ZANNA --- 23:16:06 9.9.2018
Tak po půl roce, asi úspěsného (ťuk, ťuk), boje s oběma rodiči. Kousek toho, co se mi osvědčilo a pomohlo.
Říct dětem, že nejvíc mi pomohou svým klidem, ikdyž já už budu ztrácet nervy.
Vstřícný přístup lékařů a sester. Nejvíc v tom, že si mne zvali, abych bych byla přítomná sdělení důležitých informací. A naučili mne práci odborné sestry.
Od svěrení rodičů do péče lékaře s příslušnou odborností naprostá důvěra v lékaře. Konec dohledávání na internetu, případné otázky (často na základě předchozího brouzdání internetem) si nechat zodpovědět lékařem. Stejně tak na všechny pochybnosti nic nevymýšlet, ale zeptat se. Otázek je nakonec mnohem míň než domněnek na základě kusých a někde zaslechnutých informací.
LEWIN --- 10:25:53 2.7.2018
KOCOURMIKES banned. Trochu jsem to tu promazal a omylem smazl i poslednich par prispevku (cca 40) nejen jeho, ale i ostatnich. Tak se nehnevejte :)