Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 8:54:08 30.6.2018
Kdo je tady spravce? Lze zajistit Kocourovi ban?
ZANNA --- 20:12:54 29.6.2018
KOCOURMIKES: Ano, bude to jeden z mých ojedinělých mínusů na Nyxu. Je hezké, že si do něco zapálený, nechceš si na to udělat auditko? Třeba najdeš spřízněné duše.
ZANNA --- 17:43:17 29.6.2018
???: Odkazy na novinky a idnes? Už to vidím, jak nám některý z lékařů říká: Četl jsem na novinkách o takové léčbě...
A nebo naopak, třeba dneska: Pane profesore, četla jsem na novinkách, že ta operace nebyla nezbytná.
Jsem dokonce zástance alternativních způsobů léčby. Jenže zrovna u onkologicky nemocných pacientů vidím roli psychiky a důvěry v lékaře jako téměř zasádní. Pochyby a falešné naděje v zázraky moc nepomůžou.
Rozhodně si nemyslím, že prostudováním všech studií, budu chytřejší než týmy lékařů, které každý pacient obejde.
Ale asi se tím nechci víc zabývat, jsem jen lehce manická po kafe :-)

??? --- 17:03:06 29.6.2018
KOCOURMIKES: Nic jako prvni, druha nebo desata atestace neexistuje.
ZANNA --- 17:01:28 29.6.2018
KOCOURMIKES: Starám se teď o oba rodiče s rakovinou. Pokaždé, když je tu příspěvek, jdu s nadějí, že tu potkám lidi, kteří řeší podobné problémy jako já.

A většinou jen ty. Vždycky mne to rozladí a je to důvod, proč tu nikdy nenapíšu. Skoro bych řekla, že na tom bude stejně víc lidí.
TANAIS --- 18:24:06 28.6.2018
???: Plzeň je super.
TANAIS --- 18:23:52 28.6.2018
???: to se vůbec netýká mámy :-)
TANAIS --- 18:08:13 28.6.2018
Neznáte prosím někdo paní doktorku Michaelu Miškovičovou z VFN na Karláku?
KOOTCHA --- 12:32:27 28.6.2018
KOCOURMIKES: Vidíš, chtěl jsem se jít ptát naproti do pekárny, takže řikáš, že u doktorky to bude lepší? Díky!

Btw jsem zjistil, že vzniklo sdružení přímo pro tuhle nemoc a vydali dobrou brožuru, tak posílám dál. Třeba se nedejbože bude někomu hodit.

Poradna pro pacienty | Hodgkinův lymfom
http://www.hodgkin.cz/poradna-pro-pacienty/
http://www.hodgkin.cz/downloads/HL_brozura_Smardova_2006.pdf
KOOTCHA --- 10:34:24 19.6.2018
Tak já tady přerušim Mikešovy monology, co stejně nikoho nezajímaj a jdu se ptát. Po sedmi letech to mám dost možná zpátky a tak než se dostanu znovu k doktorce, kde se budu moct ptát, uvítám informace od někoho se zkušeností. Měl jsem Hodgkinův Lymfom a teď mám zas nějaký zvětšený uzliny a doprovodný projevy, který nasvědčujou relapsu. Takže:

Je tu někdo kdo měl relaps?
Jaká je pravděpodobnost dalších relapsů v případě úspěšný léčby? Stoupá to rapidně?
Může člověk pak ještě žít pár let, nebo dokonce dýl, nebo už je to víceméně bez šance?

Vim, že je to strašně obecný a relativní atd. Jen mě zajímá jak to zpravidla je. Mám takovej pocit, že když to někdo prodělá 2x, už by třeba neměl moc myslet na to, že třeba bude mít dítě, nebo tak... Zeptám se na to doktorky, až budu moct, ale jdu až za měsíc na ultrazvuk na kontrolu vývoje, tak ocenim nějaký info od doktora, nebo od někoho se zkušeností. To znamená ne od Mikeše :)