Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 10:27:25 18.3.2018
KOCOURMIKES: Neboj, paliativni pece tedka hrozne trenduje, rozdavaj se totiz strasny prachy z grantu.
TANAIS --- 14:11:08 8.3.2018
Tak mi bohužel potvrdili pozitivitu na BAP syndrom. Zatím jsem nebyla na konzultaci, tam teprve půjdu. Budu sledována, budou testovány mé děti. Doktorka mi říkala (zaítm jen po telefonu), že to není nejrizikovější syndrom, že mají rizikovější syndromy a že to neznamená, že onemocním nebo snad že jsem už dokonce nemocná (chodím tak nějak na kontroly, takže to vypadá, že mi fakt nic není).

Existuje ale nějaký odhad, kolik lidí má podobné mutace a rizikové syndromy? Jde mi o to, jestli je to, že má člověk takovou mutaci, nějaká velká zvláštnost, či nikoli.

U nás v rodině se to objevilo náhodou. Ne kvůli nemoci, ale kvůli testování jednoho znaménka. Rakovina se u nás samozřejmě několikrát objevila, ale spíše až ve vyšším věku. A když už nic jiného, aspoň budu sledována a pokud se něco objeví, přijde se na to včas a půjde se s tím poprat.
??? --- 11:33:14 24.2.2018
KOCOURMIKES: Tak se zajimej :). Mne jsou tyhle veci fuk.
??? --- 10:55:19 24.2.2018
KOCOURMIKES: Jasny. Tak jim zavolej a zeptej se. Ale nevim, jestli to je volne pristupny pro kazdyho.
??? --- 9:05:34 24.2.2018
KOCOURMIKES: To asi musi mit kazda nemocnice svoje a u sebe ulozeny, ne.
??? --- 20:52:24 23.2.2018
Nebylo tech kecu netykajicich se rakoviny uz dost?
??? --- 18:57:48 23.2.2018
???: Coze, jako fakt :-O? Fok!
??? --- 16:45:00 23.2.2018
Me asi vylouci z komory, protoze jim nestihnu zaplatit poplatek, lol :D.
KOCOURMIKES --- 8:33:50 22.2.2018
???: jediny ktereho si kdy mela...
KOCOURMIKES --- 8:16:06 22.2.2018
SUCHRE: neberu nic a ani nepotrebuju, Cornelie taky nebere..

jestli nemate do ceho pichnout dnes dopoledne v ordinaci prectete pls tohle, budu mit otazky, objevil jsem to nahodou https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0264410X89900431

clanek je na sci-hub.la ke stazeni