Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 17:29:51 14.6.2016
Zapomenutý objev německého držitele nobelovy ceny : Příčinu rakoviny objevil již v roce 1923 – SVOBODNÉ NOVINY BEZ CENZURY
http://svobodnenoviny.eu/...meckeho-drzitele-nobelovy-ceny-pricinu-rakoviny-objevil-jiz-v-roce-1923/
??? --- 11:38:09 10.6.2016
???: Sry, ja zapomnela, ze jsi dneska v nalade "expert na vsechno". Nebudu rusit tve kruhy :).
??? --- 10:44:41 10.6.2016
???: Ja treba taky ne, zalezi jak pani vypada, ale pak je tezky rict, kdy umre nebo se zhorsi. Muze to bejt za mesic nebo za pet let.
??? --- 10:41:56 10.6.2016
???: Ja si nemyslim nic, ja se ptam, co ji zatim delali.
??? --- 6:24:35 10.6.2016
POZITRON: Hele a psalas nekde, co to vlastne je za tumor? Histologickej typ a velikost? Protoze to dost napovi. A taky si nepamatuju, jestli uz je generalizovanej (ma nekde metastazy).
POZITRON --- 22:21:20 9.6.2016
???: jak dlouho bys to tak odhadovala? a zacne mit bolesti?
POZITRON --- 21:48:10 9.6.2016
???: myslela jsem to tak, ze i kdyby to ted zacalo bejt spatny, tak dozit se 91 let v tomhle stavu je proste super.
FLAVIGNY --- 21:44:39 9.6.2016
???: Mas pravdu, pokud chce clovek pro sve pacienty to nejlepsi, mel by si vzdy uvědomit, jak by postupoval, kdyby slo o jeho blizni.
Ono ostatně proti zadrzeni informaci, pokud by pacienta mohli v urcit moment nadmiru poskodit, nic nenamita ani novy obcansky zakonik...
POZITRON --- 21:39:42 9.6.2016
???: ona ted byla na operaci zakalu postupne obou oci, takze kdyby na tom byla nejak fakt blbe, na zadnou operaci ji neposlou, ne? mentalne je celkem fit, tuhle mi vysvetlovala, jak jsme blby, ze platime najem a ze si mame vzit hypoteku. :) chodi s takovym tim vozejkem pred sebou, ale to je spis ze strachu, protoze ji pred casem privrely dvere, upadla a mela otres mozku, takze se boji chodit o holi, aby se to neopakovalo a chodi holt s choditkem, nicmene v 91 letech? dost dobry si myslim.
FLAVIGNY --- 16:08:28 6.6.2016
???: v tomhle veku bych uz taky nestageoval... zasadni je casto rozhodnuti, "jakym zpusobem ten clovek vlastne zemre". napr. z rel. plnyho zdravi prijde senior s obstrukcnim ikterem pri v.s. ca pankreatu. je jasny, ze na palitivni chemoth neni a prognozu ma tak jako tak par mesicu. pri pro progresi ikteru dostane do tydne cholangoitidu, na kterou bez intervence zemre. nebo se mu zavede paliativne biliarni stent, na kterem muze tech nekolik mesicu fungovat - jde uz overtreatment? se stenten jsou spojeny casty komplikace, musi se menit... pacient by mel byt informovan. obdobna situace pri stenozujicich tumorech git, kdyz nemuze prijimat potravu nebo ani vodu.

vetsina hospicu (mobilnich ci luzkovych) navic neprevezme pacienta do pece, pokud neni informovan. rodina ma sveho seniora doma, bez adekvatni hospicove podpory. stoji pred dilematem, zdali rict pravdu ci ne. pri komplikacich ho casto vozi zpet do nemocnice.