Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
POZITRON --- 10:27:31 7.9.2015
KOCOURMIKES: bez lidi, kteri jsou ochotni tuhle nevdecnou mravenci praci delat a vytrvat i po stovkach neuspechu, porad umirame na chripku.
KOCOURMIKES --- 10:19:59 7.9.2015
POZITRON: tak to na tom skutecne pracuje :)
POZITRON --- 10:07:25 7.9.2015
KOCOURMIKES: radsi nereknu, ale zkoumaj rezistenci rakovinnejch bunek vuci chemoterapii.
KOCOURMIKES --- 9:53:47 7.9.2015
POZITRON: v jake instituci-laborce pracuje?
POZITRON --- 8:38:28 7.9.2015
KOCOURMIKES: muz tvrdi, ze s rakovinou se setka kazdej treti, ne ze na ni umre kazdej treti. a z ty tretiny, co se s ni setka, umre teda vetsina no. asi bych ho nemela poustet domu a zakazat mu nyx, aby sedel v laborce a makal non stop, at se ty vyhlidky nas vsech trochu zlepsi. :)
KOCOURMIKES --- 18:55:29 6.9.2015
???: o moderni onkologicke lecbe toho moc nevis, protoze vas to ve skole neucili, ty moderni leciva a jejich mechanismy neznas, tim koncim debatu s tebou.
KOCOURMIKES --- 18:18:54 6.9.2015
???: ha, v lecivech (na rakovinu) se vubec nevyznas, vsechny antineoplastika nejsou chemoterapeutika ani cytostatika, vzdelej se doktorko, to te ve farmakologii neucili, btw ja jsem ji taky absolvoval (u Farghaliho). nejsme ot.

tady mas vzdelavaci material:
Antineoplastics | Drugs.com
http://www.drugs.com/drug-class/antineoplastics.html
KOCOURMIKES --- 17:39:35 6.9.2015
???: antineoplastika jsou standardni pojem proboha v cestine i anglictine, zklamalas doktorko.
KOCOURMIKES --- 16:46:17 6.9.2015
???: predepisujete i antineoplastika kdyz pracujes na interne?
KOCOURMIKES --- 16:14:45 6.9.2015
je spousta novych leku na rakovinu, jak malych molekul tak i protilatek, tusim ze u nekterych malo typu se s tim da i zvitezit, ale jinak je to prodluzovacka