Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SPLIFFBOY --- 15:28:24 7.11.2013
jo a ještě malej postřeh k těm nevolnostem... zofrany jsem pak užíval čím dál tím méně a kompenzoval jsem to spíš tim hulením. účinky zofranu mi přišly celkem zanedbatelný a navíc mi ta chemická jahodová pachuť v puse chuť do jídla spíš brala, což u hulení bylo aspoň opačně.
SPLIFFBOY --- 15:22:56 7.11.2013
díky za předchozí reakce. nevolnosti ustoupily po několika dnech, fígle s jídle jsem moc nevychytal, ale zvracel jsem fakt jen večer, tak se to nějak přežilo. nicméně sranda to furt není no, mě se ty dopady hezky plynule střídaj. po zvracení přišly průjmy, to byla ještě oproti ostatnímu sranda, byť teda pamatuju i noci, kdy jsem pomalu usínal na záchodě. no a pak přišly horečky! to když mi došly bílý krvinky, v podstatě úplně, jak pak ukázal krevní obraz, a složila se mi imunita. takže jsem teď ještě na antibiotikách (průjmy vítejte zpět!) a spoustě dalších léků (injekce na krvinky, prášky na krevní destičky, prášky na to, aby mi po prášcích na krevní destičky nebylo blbě). každopádně největší peklo je stav moji dutiny ústní. mám totálně zničený sliznice (tváře zevnitř, horní ret zevnitř, jazyk), takže mě bolí polykat jídlo, polykat pití, mluvit... dostal jsem na to nějakej gel na kloktání, po třech aplikacích zatím moc nepozoruju zlepšení, ale snad se dostaví. s ohledem na ten vývoj situace se moje onkoložka rozhodla vynechat dopich bleomycinu, kterej měl proběhnout včera, nicméně příští středu se držíme plánu a startujem druhej cyklus. v práci jsem oznámil, že se beze mě holt musej obejít dál, že na uschopnění to nebude. a chci to mít už všechno z krku. jo a od včerejška už i ve velkym pelichám. takže už je to asi kompletní balíček vedlejších účinků :) tak snad už mě nic dalšího nepřekvapí, jen zatnout zuby a držet.
KYRIA --- 19:54:09 30.10.2013
SPLIFFBOY: ja muzu jen ze zkusenosti potvrdit to nize napsany od Kootchi: ta nevolnost Te snad brzo prejde, ja osobne sem to mela v navalech, nebylo mi zle treba celej den, jen chvilema, ale za to tak ze sem lezla po kolenou a boje s udrzenim jidla sem teda samovolne vzdavala.
co se tyce stravovani, teoreticky by Ti meli doporucit "dietu", ale jinak plati ze jist co Ti v zasade dela dobre, zahulit si podle mne taky funguje. mne dost vyhovoval vyvar bud hovezi nebo kureci, brambory se spenatem, fazole s vajickem a naopak sem se dost vyhejbala stavam vseho druhu a zelenina ani ovoce ve mne nevydrzelo ani pul hodky. ale pocitam ze to sou presne ty tezce individualni veci.
ad rozbodana ruka: ja sem na to mela kecy, ze se mi to blbe hojilo,tak mi to ted pokazdy davaj jinam a nepoznal bys vubec nic, mozna to zkus taky? :)
a ad vlasy: cepice sou in! ja ani po roce nemuzu odvyknout a to uz vlasy mam :)))
KOOTCHA --- 11:43:11 29.10.2013
KOOTCHA: už jsem si něco přečetl v tom cos psal dřív...
KOOTCHA --- 11:39:11 29.10.2013
Neboj, můžou ti to píchnout ze shora na dlaň, na zápěstí, na předloktí...Tip ti já nedám. Třeba někdo jinej. Prostě jez na co máš chuť. Jestli už máš zdeformovaný chutě, tak tě čeká spousta novejch vjemů :) (mi kofola chutnala jak vajíčka, kyselý jsem vůbec nemohl atd.). Dej si co máš rád, viď... A jestli chceš něco, co by ti mohlo třeba helfnout, tak asi ovocný šťávy. Ideálně červenou řepu. Ale na to taj jsou jiný odborníci. Co máš před sebou? Co máš za sebou? Co ti vůbec přesně je?
SPLIFFBOY --- 11:32:23 29.10.2013
KOOTCHA: ale jo, to je mi jasný, že ve finále mi nezbývá, než to skousnout a přečkat. šlo mi spíš o nějaký tipy... co jíst, kdy jíst, jestli to mám vůbec nějakou šanci ovlivňovat... aktuálně samozřejmě vnímám, že podvědomě jíst přestávám úplně. čím míň sním, tím míň se toho pak snažím v sobě udržet. kortikoidy nemám a kapačky bych taky chvíli rád oželel, do teď mám levačku z infuzí úplně zdevastovanou.
KOOTCHA --- 10:17:22 29.10.2013
SPLIFFBOY: Hele myslim, že to nebude dlouho trvat. Ber to tak, že to prostě rozdejcháš za chvilku a že se konečně ten problém aspoň řeší. Prostě teď to chvíli musíš zkousnout a bude to stát za to. Si pamatuju jak to do mě tlačili ze začátku a já nechtěl nic a všichni že musim jíst. Máš kortikoidy? Jestli jo, tak za chvilku si dost možná hodinu po obědě půjdeš dát ještě jeden oběd :). Tolik jsem toho snad v životě nesežral, co v tý době. A to asi týden po tom, co jsem nemohl jíst nic. Prostě si s tim nelam hlavu. Oni ti to daj kdyžtak v pytlíku do kapačky :)
SPLIFFBOY --- 8:58:32 29.10.2013
no tak už mám po srandě. první nevolnosti se dostavily ještě týž den, kdy jsem skončil s kapačkama... zřejmě hned jak doběhla nitrožilně podávaná antiemetika. dnes jsem napsal do práce, že moje představa, že budu oden dneška makat z domu, byla naivní a zříkám se ji, dokud si to aspoň trochu nesedne. ne, že bych nějak nepředstavitelně trpěl, nicméně většinu dne svádím prostej boj sám se sebou o to, zda v sobě poslední jídlo udržím a nebo ne. přes den ten boj zatím vyhrávám, večer je to teda nad moje síly. nějaký fígle, jak ty stavy dostat pod kontrolu? beru zofran, občas si zahulím, nicméně ani jedno mi nepřijde, že by mě nějak vytrhlo... :/
SPLIFFBOY --- 13:47:08 26.10.2013
tak jsem 4. den na kapačkách. CT a krevní testy ještě před dovolenou dopadly nad očekávání dobře, takže snad nakonec vystačím s pouhými 2 zajišťovacími cykly chema. na dovče jsem si užil spousty legrace, načerpal síly a teď už jen přečkat těch 6 týdnů... zatím žádný drama, zle mi není, všichni jsou na mě hrozně hodní, jen ta chemická pachuť a odér potu mě obtěžujou... plus mě mrzí, že mi slezou vlasy, ale vzal jsem je hodně nakrátko už před dovčou a trochu přes ně opálil i hlavu... tak holt zkusím novou image. plus jsem si koupil čepice. celkově vše vychází líp, než zprvu hrozilo, tak mám z toho dobrou náladu...