Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KOOTCHA --- 19:22:48 26.9.2013
SHASHA_KRASTY: no už to padlo několikrát. Záleží asi na spoustě věcí... Já v průběhu 8cyklů vypozoroval co se během těch 3 neděl mezi nima stane a zpravidla "dobře" mi bylo až poslední tejden. Nejdřív blití nebo prostě nevolnost, potom nespavost a nafukování, pak sračka jak bič třeba několikahodinová, postupně se mi vždycky začaly po injekcích linout bílý krvinky a to mě neuvěřitelně střílela bolest do zad. V průběhu jsem měl taky každej den křeče. Některý dny jsem neudejchal ani cestu na hajzl z postele a musel to dát třeba na dvakrát. A tohle 8x v různý intenzitě. V průběhu jsem přestal cejtit konečky všech prstů a na nohou je necejtim ani dneska. Špatně se mi i artikulovalo a psalo. Ne, že by se nedalo fungovat, ale do práce jako ani boha...Teď pracuju druhym rokem (měl jsem to stejně jako ty) a pořád se to ještě zlepšuje. Pořád ještě mám etapy kdy prostě nespim, najednou jsem unavenej, nebo se mi špatně vyjadřuje. Krom toho jsem neplodnej, mám nevysvětlitelnou kopřivku a komplet mi rekonstruovali zuby, který jsem měl předtim skoro úplně zdravý... O psychice nemluvě.Tož tak :)
TIMUREK --- 12:53:56 26.9.2013
Tak dnes mám nádorové markery v normě :-) (a pátý cyklus FOLFOXu mi právě kape do žil).
LENDULIK --- 11:23:40 26.9.2013
SHASHA_KRASTY: jj to je pravda, do niceho se nenutit... celkove ta psychika je nejvic...
SHASHA_KRASTY --- 11:03:40 26.9.2013
Nechci vam nijak zvlast vstupovat do debaty, ale jen poznamenam, ze moje zkusenosti (vyplyvajici take ze zkusenosti mych znamych a lidi co jsem potkal) jsou takove, ze to prakticky nikdo z nich nevzal nijak hruzostrasne a urcite nemel po oznameni dg. nejake okno. Takze me tvrzeni "9 z 10ti" prijde hodne prehnany. Spis tak polovina bych rekl. Tot moje zkusenosti.

LENDULIK: vcelku s tebou souhlasim jen k tomu poslendimu bych pripsal jen to, ze nema smysl jist neco, co se ti nejak prici nebo proste jenom nemas rad. Neni treba si znechutit jidlo. Navic k tomu jeste dodavam, ze je potreba opravdu HODNE pit, prakticky cokoliv, ale pit, pit a pit! Pak sice clovek neustale lita na zachod, ale to je holt nutne... cloveku je pak mnohem min blbe .. (opet potvrzeno nejenom mnou) .. :o)
LENDULIK --- 10:49:43 26.9.2013
SPLIFFBOY: no ja muzu rict jen z pohledu pečujícího k tomu použitelnej nepoužitlnej po chemu tolik - teta mela 37, když začala chemo a chodila pět let. mela chemo kdyz chodila kazdy tyden na den. ten den mela teplotu sníženou imunitu (takže třeba jezdila raději autem i v tom stavu než autobusem, protoze vzdycky chytla nejakou chripku nebo tak) a pak druhej den sla do prace... chodila tak 3 roky. Pak nekdy ji vypadaly vlasy a nemohla pracovat protoze po chemu byla 4 dny v krečích a bolely ji strasne svaly a klouby.

táta měl ty chema co chodis tyden a pak 3 týdny ne. Chodil na 4 cykly, 4 uz nedochodil. Ale to spis kvuli tomu ze nemohl dejchat, jinak byl unavenej to jo a jeden tyden mel bolesti protoze mel zacpu. (a stydel se to rict, jinak by to vyresil jeden cipek)

hrozne moc je to o tom cím dýl zijes normální zivot tím to líp dávás. (Podle me teda) protoze musis...

pak dalsí vec co se tu resila je to dostat do sebe co nejvic mlecnych tuku a dobrý jsou obiloviny, ktery vytahujou bordel z tela. sice dostanes kutel chemie, ale pak se s tim telo musi co nejdriv vyporadat.
SPLIFFBOY --- 10:29:12 26.9.2013
???: ach jo, chytat se za slova seriozní diskuzi asi taky nepomůže, tu mělo navodit hned mé původní "lze uvést zdroj?". dobrá, zjevně nejde, místo toho se tady ale dočítám opakovaně o milionu výzkumů (z kterých ale nelze uvést jediný konkrétní). a dodat "je to prostě fakt jako kübler-ross" už je úplně absurdní, protože u toho modelu i sama autorka důrazně varuje, že to není žádný dogma, že ty fáze nemusí vůbec takto proběhnout a kritici tomu vyčítají, že je to naprosto nevědecké. ale pokud jsi se tedy pasovala na hlas všech onkologů světa, budiž...

LENDULIK: hele já jsem původně přišel hledat zkušenosti a podporu, protože se mě to aktuálně osobně týká a protože to, co prožívám, určitě není úplně běžná životní situace, s kterými jsem se dosud setkal a nevím, co všechno mě čeká, tak se snažím nasát informace. a v tomhle ohledu jsem opravdu vděčnej za reakci SHASHA_KRASTY:

Upřímně, tuhle diskuzi jsem začal sledovat až nyní, když se mě začala týkat, historii jsem nepročítal. Já tudíž opravdu nevím, jakou mají ostatní ID vazbu k tématu rakovina. netuším, co činí z Cornely autoritu v tématu. nelíbí se mi, že relevantní výtku, nebo žádost a podložení svých tvrzení, kterým dělá z většiny onkologických pacientů nějaké duchem nepřítomné, arogantně odbude odpovědí typu "prostě je to fakt, říkají to všichni onkologové a komu se to neslučuje s jeho zkušeností, je prostě výjimka potvrzující pravidlo". v tom já moc podpory neshledávám. ale fajtovat sem s nikým chodit nepotřebuju, v tohle ohledu si budu šetřit síly na důležitější boje. takže pokud se tu chcete navzájem dál plácat po zádech, jak to máte zmáklý, a ještě se k tomu cítit jako buchvíjak podpůrná komunita, budiž vám to přáno...
LENDULIK --- 10:05:25 26.9.2013
SPLIFFBOY: to se asi budes muset zeptat v auditku akademikove hovori o vyzkumech spojenych s onkologii.

my se tu snazíme dávat normální rady normálním lidem a tak nejak se podpořit spis nez fajtovat...
SPLIFFBOY --- 9:13:17 26.9.2013
LENDULIK:
???: hele, že si lékař musí být diagnózou jistý, i že sdělení musí být citlivé a formulováno tak, aby jej pacient ustál, chápu. že se dělá výzkumů stran okolností přijetí diagnózy spousta také vím, shodou okolností se kolem tématu nemocí taky studijně pohybuju. sice jsem si v další fázi studia už chtěl najít něco sluníčkovějšího, ale s ohledem na vývoj událostí v mém osobním životě to asi přehodnotím. přesto mi přijde kravina, že by výzkumy dospěly ke shodě, že v 9 z 10 případů má pacient ohledně sdělení diagnózy okno. to je nesmyslně vysoký podíl. ostatně když se vám tu někdo s žitou zkušeností ozval, že je to kravina, odpálila ho cornala jen "tak ty seš ten desatej". ptal jsem se tedy na konkrétní výzkum, který to tvrdí, protože mě zajímá už jen z té akademické stránky, ale dostal se odpověď " seriozni vyzkum ktery byl asi milionkrat zopakovan... bez se zeptat onkologu". tak to teda nechme bejt, takhle si seriozní diskuzi opravdu nepředstavuju.
LENDULIK --- 17:51:27 25.9.2013
SPLIFFBOY: proto ty tanečky... myslím, že se i na medicíně vyučuja jak správně sdělit diagnózu, věřím, že na to bude určitě i nějaký krásný graf... ale jako u každýho takovýho sdělění jde o individuální nastavení člověka, proto je třeba čas aby tě odhadli jestli to dáš nebo nedáš a mají na tebe jít opatrně.

Můj táta třeba diagnózu slyšet nechtěl. Chtěl aby to řekli mamce a nebo mě a pak se ptal jenom budu žít?
LENDULIK --- 17:48:38 25.9.2013
SPLIFFBOY: sdělění diagnózy že máš nemoc, která je ve společnosti tabuizovaná je normání stav šoku. Na to jak se chová tělo, mozek a člověk v šoku je výzkumů hromada.....