Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LENDULIK --- 10:05:25 26.9.2013
SPLIFFBOY: to se asi budes muset zeptat v auditku akademikove hovori o vyzkumech spojenych s onkologii.

my se tu snazíme dávat normální rady normálním lidem a tak nejak se podpořit spis nez fajtovat...
SPLIFFBOY --- 9:13:17 26.9.2013
LENDULIK:
???: hele, že si lékař musí být diagnózou jistý, i že sdělení musí být citlivé a formulováno tak, aby jej pacient ustál, chápu. že se dělá výzkumů stran okolností přijetí diagnózy spousta také vím, shodou okolností se kolem tématu nemocí taky studijně pohybuju. sice jsem si v další fázi studia už chtěl najít něco sluníčkovějšího, ale s ohledem na vývoj událostí v mém osobním životě to asi přehodnotím. přesto mi přijde kravina, že by výzkumy dospěly ke shodě, že v 9 z 10 případů má pacient ohledně sdělení diagnózy okno. to je nesmyslně vysoký podíl. ostatně když se vám tu někdo s žitou zkušeností ozval, že je to kravina, odpálila ho cornala jen "tak ty seš ten desatej". ptal jsem se tedy na konkrétní výzkum, který to tvrdí, protože mě zajímá už jen z té akademické stránky, ale dostal se odpověď " seriozni vyzkum ktery byl asi milionkrat zopakovan... bez se zeptat onkologu". tak to teda nechme bejt, takhle si seriozní diskuzi opravdu nepředstavuju.
LENDULIK --- 17:51:27 25.9.2013
SPLIFFBOY: proto ty tanečky... myslím, že se i na medicíně vyučuja jak správně sdělit diagnózu, věřím, že na to bude určitě i nějaký krásný graf... ale jako u každýho takovýho sdělění jde o individuální nastavení člověka, proto je třeba čas aby tě odhadli jestli to dáš nebo nedáš a mají na tebe jít opatrně.

Můj táta třeba diagnózu slyšet nechtěl. Chtěl aby to řekli mamce a nebo mě a pak se ptal jenom budu žít?
LENDULIK --- 17:48:38 25.9.2013
SPLIFFBOY: sdělění diagnózy že máš nemoc, která je ve společnosti tabuizovaná je normání stav šoku. Na to jak se chová tělo, mozek a člověk v šoku je výzkumů hromada.....
SPLIFFBOY --- 17:46:16 25.9.2013
???: mě přijde hrozná blbost tohle: "a dalsi vec ze pacient s onko diagnozou si po jejim oznameni v 90% pripadu nepamatuje nic" - kdo to tvrdí? nějaký seriózní výzkum? lze uvést zdroj? faktem je, že 90 procentum pacientů otázku, co si pamatují z doby oznámení diagnózy, nikdo určitě nepoložil. Kdokoliv takový výzkum provedl, mohl se dotázat určitého vzorku pacientům a je otázkou, ke komu se dostal a na kolik je pak takový vzorek reprezentativní. je samozřejmě diametrálně odlišná zkušenost staršího churavějícího člověka, který už třeba nezvládá úplně držet krok s tím, co mu kdo o jeho stavu v rámci lékařské péče sdělí, a pak zkušenost člověka v produktivním věku, který se té diagnózy třeba děsí a intenzivně o ní přemýšlí (v prvních dnech v podstatě neustále - tak chápu to zmiňované "hodinu po hodině"). já šel k vyšetření po víkendu plných obav, kdy mi v pátek večer došlo, proti čemu možná stojím, a v průběhu víkendu jsem nad tím intenzivně přemýšlel a připravoval se na varianty, co by mě mohly čekat. a pak ti naopak přijde strašně mučivé to, jak doktoři nejprve raději ohleduplně krouží okolo a nikdo to nechce hned natvrdo říct. prošel jsem během pondělí čtyřmi různými zdravotnickými zařízeními a v prvních dvou zůstala ta obávaná diagnóza tak strašidelně nevyřčena v pozadí, hledali se k ní jakoby šetrnější alternativy, které se ověřovaly, a zůstávalo tam to nedokončené "a nebo...", dokud jsem se po něm nezačal sám pídit. tyhle "milosrdné" tanečky můžou třeba pacienta zmást, pokud se chce upínat k nějaké naději, že je vše ok, nicméně věřím, že většina lidí chce vědět, na čem doopravdy je a hlavně co s tím lze dělat.
??? --- 15:48:45 25.9.2013
???: kazdopadne ano, ve spouste pripadu by se to melo pacientum opakovat.. hlavne teda jim rikat, ze se prakticky se vsim da dneska bojovat, at nic nevzdavaji, zivot nekonci.... pro me opravdu nejhorsi zazitky z cely lecby bylo sledovat lidi, kterym clovek v ocich vidi, ze ten boj uz vzdali nebo to chtej aspon uhrat na "plichtu" .. z toho sly obcas depky i na cinicky prase, jako sem ja.. :o(
??? --- 15:43:49 25.9.2013
???: myslim tim cas od toho, co me to urolog rekl (samozrejme s tim ze "vypada to, ze..") az do ty chvile, kdy bylo vice nez jasny, ze mam v sobe zhoubnej nador.. je to tri roky, ale fakt si to vybavuju, jakoby to bylo pred tydnem.. asi tak :o)
nejvic si teda pamatuju ten vyvoj emoci a mysleni z neceho jako "je to v prdeli", pres "tak si pro me pojd ty kundo zubata" az po "vyporadal jsem se uz i s horsim, tak pojdme se rvat, bude sranda" .. ted s odstupem casu se tomu uz jenom smeju .. :o)
??? --- 13:50:52 25.9.2013
???: teda nevim, ale ja si pamatuju od oznameni diganozy zhruba tyden skoro hodinu po hodine... a pamatuju si to i ted, kdy to bude 3 roky ... nebo asi nechapu jak to myslis.. :o)
PTACOPYSK --- 23:42:11 24.9.2013
HYSTERIA: to je běžné, že například metastázy na plicích se zjistí při rutinním, např. předoperačním vyšetření ....
LENDULIK --- 23:17:32 24.9.2013
HYSTERIA: no ze sla k doktorovi vis?