Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BILAKOBRA --- 8:23:21 24.6.2013
PEANUT: jednak jí dát prostor, aby přijala danou situaci - třeba i tím, že si popláče, bude si dělat obavy a bude smutná, rozhodně jí nějak nenutit do toho aby byla veselá, takže mluvit o tom co jí trápí, vyslechnout a poskytovat tichou podporu a nerozmouvat jí její pocity, může taky pomoct, že ty budeš mluvit o tom co tebe trápí, jednak tátův stav ale i ten její
no a pak zase soustředit na nějaké činnosti co teď může pro tátu udělat, jako přinést něco dobrého na zub, postarat se zatím o domácnost, záleží teda taky na tom co říkají doktoři, jaká je vyhlídka, že se táta vrátí domů, ale pak teda řešit praktické věci kolem návratu, co může táta za jídlo například a tak, včetně toho podívat se po nějakých přírodních možnostech podpory dobrého zdravotního stavu, já si teď například pěstuju na balkoně ječmen, občas si natrhám kopřivy na čaj nebo se z toho taky dá dělat sirup, odšťavňuju červenou řepu...
a na druhou stranu jestli má nějaké koníčky jako ruční práce, nebo kytky, tak i tohle jí může zabavit
já za sebe taky doporučuju vyhledat nějakého odborníka, který právě poradí a může být průvodcem v těhle těžkých chvílích, podle aktuálního stavu i třeba na nějakou dobu nasadit prášky, pokud by to bylo potřeba, dneska už je spoustu možností a existují velmi šetrná antidepresiva
VALOR --- 19:09:11 23.6.2013
???: jdi jinam radeji ty. O Tebe tady nikdo nestoji
KARETAKARETA --- 11:44:23 22.6.2013
???: jako stavební inženýr jsem skutečně nadprůměrný lékař a v pavědě psychiatrie se orientuji evidentně lépe jak taková kvazidoktorka jako jsi ty:D
KARETAKARETA --- 11:22:10 22.6.2013
???: už jsem slyšela, že úroveň vzdělání dnešních mediků šla dolů, ale že až takto...
KARETAKARETA --- 11:16:20 22.6.2013
???: poslyš, skutečně jsi lékař? Máš docela mezery, sorry, ale tohle je teda vrchol! končím a nazdar, doplň si vzdělání!
KARETAKARETA --- 11:08:50 22.6.2013
???: no, tak to může být nějaká forma demence, věk na to má...Zvýšená agresivita..Organická porucha osobnosti ..?Po lécích? To je pro psychiatra.
KARETAKARETA --- 10:55:30 22.6.2013
???:a co tak se jí zeptat na rovinu co by chtěla?
KARETAKARETA --- 10:34:25 22.6.2013
???:tak ji začněte vozit po výletech, musí být z vysedávání po ordinacích a nemocnicích hotová..domů se taky nemůže asi moc těšit...co z toho života má?
KARETAKARETA --- 9:37:03 22.6.2013
???: strávit jen měsíc s člověkem, kterého nesnášíš jen proto, abys neobtěžovala okolí...dokážeš si to představit? A pak už NIC! Jistě ještě může zobat ATD, a pak umřít. To by bylo zase nejpohodlnější pro okolí. Je to složité. Děti a vnoučata nedokážou být nestranné.
KARETAKARETA --- 9:13:40 22.6.2013
???: pro ni možná ano...třeba jí došlo, že jí zbývá málo času a nechce ho s dědou trávit. kamarádka mi povídala, že při předsrtavě, že bude mít do 5 let recidivu a bude žít pořád stejně a pak už NIC...prostě si uvědomila svou smrtelnost a snaží se ŽÍT a ne přežívat na kompromisech.