Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
odkazovaný příspěvek již není v databázi
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KARETAKARETA --- 11:08:50 22.6.2013
???: no, tak to může být nějaká forma demence, věk na to má...Zvýšená agresivita..Organická porucha osobnosti ..?Po lécích? To je pro psychiatra.
KARETAKARETA --- 10:55:30 22.6.2013
???:a co tak se jí zeptat na rovinu co by chtěla?
KARETAKARETA --- 10:34:25 22.6.2013
???:tak ji začněte vozit po výletech, musí být z vysedávání po ordinacích a nemocnicích hotová..domů se taky nemůže asi moc těšit...co z toho života má?
KARETAKARETA --- 9:37:03 22.6.2013
???: strávit jen měsíc s člověkem, kterého nesnášíš jen proto, abys neobtěžovala okolí...dokážeš si to představit? A pak už NIC! Jistě ještě může zobat ATD, a pak umřít. To by bylo zase nejpohodlnější pro okolí. Je to složité. Děti a vnoučata nedokážou být nestranné.
KARETAKARETA --- 9:13:40 22.6.2013
???: pro ni možná ano...třeba jí došlo, že jí zbývá málo času a nechce ho s dědou trávit. kamarádka mi povídala, že při předsrtavě, že bude mít do 5 let recidivu a bude žít pořád stejně a pak už NIC...prostě si uvědomila svou smrtelnost a snaží se ŽÍT a ne přežívat na kompromisech.
KARETAKARETA --- 9:08:06 22.6.2013
???: ano, kamarádka po onkologickém onemocnění a po terapii s onkopsychologem (ne v ČR) po léčbě opustila manžela. Do měsíce po ukončení ozařování měla sehnané bydlení, právníka a odešla. A přestala se stresovat. Pomohlo jí to. Její ex dodnes po 5 letech dolízá jak psík.
BILAKOBRA --- 8:55:45 22.6.2013
???: dostala jsem tasignu (nilotinib)
BILAKOBRA --- 8:01:59 21.6.2013
???: tak je fakt ze teda ted si uz vubec nejsem jista nazvoslovim, lekari proste tenkrat mluvili o akutni fazi s tim, ze mi diagnostikovali CML, zrejme tedy meli na mysli ten blastický zvrat, ale tenhle termin nepouzili
BILAKOBRA --- 19:51:30 20.6.2013
???: jo tak to mi nedoslo, ja si prosla akutni fazi, takze jsem si to spojila
BILAKOBRA --- 19:34:44 20.6.2013
PEANUT: tak něco se můžeš dovědět například tady http://diagnoza-cml.cz/