Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KOOTCHA --- 9:22:32 1.3.2013
jo..je to asi ta protonová léčba. Nic o tom nevim, tak si to zkus načíst..
LENDULIK --- 9:20:41 1.3.2013
TRISTRAM: rozhodne zkus tu poradnu.

KOOTCHA --- 9:11:34 1.3.2013
já teď slyšel o nějakym novym typu ozařování, kterej je líp cílenej a sminimálníma vedlejšíma účinkama, ale drahej. Nevim podle jakýho kíče to přidělujou, ale zkuste se zeptat. Nebo to někde vygůgli. nedávno to bylo ve zprávách.
TRISTRAM --- 8:52:43 1.3.2013
Tak jsem se dozvedel, ze má podle vyšetření kontrastní látkou mikroskopická ložiska metastází ve dvou obratlích.
Navrhují mu hormonální léčbu, s potlačením tvorby testosteronu, pomocí léku triptorelin.
Asi to má za úkol zastavit růst, nikoliv zničit?

Nevíte, ta léčba se používá už na pořád předpokládám? nebo jenom dejme tomu 4 injkece po x týdnech/mesicich a pak se uvidi?
je ve FN Kralovské Vinohrady.
když mu našli maligní nález na prostatě tak měl PSA 7, na kontrole po ozařování měl PSA 0 a teď má PSA 12. To není zas tak vysoká hodnota?
Ale prostě mu našli metastáze, jenže zřejmě brzo a chtějí předejít jejich šíření jinde po těle, tak navrhují tu hormonální léčbu.
Bohužel moje máma dědu přesvědčuje, aby na léčbu vůbec nechodil, kvůli vedlejším účinkům, který jsou samozřejmě výrazný, ale třeba to stojí za to.
Takže doufám, že děda to po přívalu depresivních a poraženeckých nářků ze strany mých rodičů předem nevzdá, zvlášť když mu to objevili docela brzo.
31. 3. bude dědovi 79.

KOOTCHA: určitě zkusím nějkaou poradnu, možná i tu Amelii. Díky.
TRISTRAM --- 15:07:26 27.2.2013
KOOTCHA:
KOOTCHA: díky, máš pravdu
KOOTCHA --- 15:00:32 27.2.2013
vůbec bych na nástěnku místo těch blbin z wikipedie napsal spíš nějaký užitečný praktický věci...
KOOTCHA --- 14:59:29 27.2.2013
Internetová poradna - Amelie o.s.
http://www.amelie-os.cz/cz/internetova-poradna

obecně si ale myslim, že ti nikdo neřekne nic konkrétního, když o tom případu nic neví.
Mně taky s každou blbostí posílaj na CTčko pro sichr, páč nikdo si nelajskne v takovýhle věci říct result aniž by si byl jistej.
KOOTCHA --- 14:57:46 27.2.2013
hele jestli ti můžu poradit, tak se zajdi informovat do nějaký poradny. Nenapadá mě teď teda nikdo konkrétní zrovna. Z nemocnice jen vim, že nám tam čas od času oxidovala Amelie http://www.amelie-os.cz/
a nebo třeba ty dobrý anděly, nebo já byl v kontaktu nepřímo jen s lymfom help. Protože tady zaručeně nikdo sofistikovaně neporadí. A tohle není téma, který by bylo vhodný takhle rozebírat zvlášť, pokud se nejedná o tebe samýho. Akorát dostaneš třeba mylnou informaci a budeš z toho mít hlavu...Zajdi si za jeho doktorem, nebo za někym z rodiny a bav se konkrétně o konkrétních věcech. Jinak budeš mít akorát zbytečný starosti a nejasnosti a spekulace.
LENDULIK --- 14:22:47 27.2.2013
TRISTRAM: hele i tak by to bylopravděpodobně na základě metastáz z toho původního z prostaty... takže pokud jde o rozšíření, je to dost podobný..
TRISTRAM --- 13:58:16 27.2.2013
LENDULIK: myslel jsem to tak, že nevím, jestli to je metastáze, nebo sarkom.