Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KOOTCHA --- 14:57:46 27.2.2013
hele jestli ti můžu poradit, tak se zajdi informovat do nějaký poradny. Nenapadá mě teď teda nikdo konkrétní zrovna. Z nemocnice jen vim, že nám tam čas od času oxidovala Amelie http://www.amelie-os.cz/
a nebo třeba ty dobrý anděly, nebo já byl v kontaktu nepřímo jen s lymfom help. Protože tady zaručeně nikdo sofistikovaně neporadí. A tohle není téma, který by bylo vhodný takhle rozebírat zvlášť, pokud se nejedná o tebe samýho. Akorát dostaneš třeba mylnou informaci a budeš z toho mít hlavu...Zajdi si za jeho doktorem, nebo za někym z rodiny a bav se konkrétně o konkrétních věcech. Jinak budeš mít akorát zbytečný starosti a nejasnosti a spekulace.
LENDULIK --- 14:22:47 27.2.2013
TRISTRAM: hele i tak by to bylopravděpodobně na základě metastáz z toho původního z prostaty... takže pokud jde o rozšíření, je to dost podobný..
TRISTRAM --- 13:58:16 27.2.2013
LENDULIK: myslel jsem to tak, že nevím, jestli to je metastáze, nebo sarkom.
LENDULIK --- 13:55:30 27.2.2013
TRISTRAM: nejsem odborník, vubec, ale metastaze vetšinou znamenaji, že lečba, jakakoliv bude spíš podpůrná pro prodloužení života.

Nikdy jsem neslyšela, že by metastaze znamenaly něco jinýho než rakovinu... jak jsi to myslel?
TRISTRAM --- 13:50:07 27.2.2013
Chci upozornit dopředu, že tomu moc nerozumim a moc o tom nevim, mějte tedy prosím trpělivost a buďte shovívaví.
Děda měl dlouhodoběji nějaký snad zvýšený hodnoty testů(nevím jaké hodnoty), ale jen mírně a někdy mu vyšly pozitivně, někdy negativně, a protože nakonec měl snad nějaký nádor na prostatě, byl na ozařování. Na chemo nebyl, prý nebyla potřeba. Jenže než se na to ozařování odhodlal, tak to trvalo dlouho, minimálně půl roku, až rok, protože se toho hrozně bál, co to bude mít za následky. Teď když byl na kontrole, po snad půl roce tak mu prý zjistili metastáze v kostech. Netušim jak velký, jakýho typu, jestli je to primární nebo sekundární(tedy opravdu metastáze) rakovina. A jestli doopravdy...
Bohužel vím naprostý kulový, protože komunikace v naší rodině opravdu vázne. A když jsem s dědou před týdnem mluvil a ptal se ho i na zdravotní stav, tak mi nic neřekl. Dozvěděl jsem se to až oklikou, přes manželku od mojí mámy.
Nevíte, jaká je pravděpodobnost, že má metastáze od rak. prostaty, protože ji léčil pozdě, nebo jestli je možný, že tím že mu to ozařovali se mu to pohlo dál do organismu? I když to asi neni už tak podstatný. Já vím, kdybych alespoň věděl, co mu doopravdy je...
A pokud má metastáze v kostech, jak moc je to vážný?
Díky.
EVILMIND --- 0:05:26 26.2.2013
KAISERIN: aha, to uz se googli lepe, diky. Takze to prvni cislo je jeste docela v norme, na horni mezi, a to druhy je rocket high, ale jeste se tam muzu utesovat, ze mi konecne zacal alzheimer, coz je ostatne rodinna tradice... :)
KAISERIN --- 23:20:36 25.2.2013
EVILMIND: LD = laktát dehydrogenáza (ten se zvysuje dost nespecificky pri rozpadu bunek), S-100 je protein, ktery je produktem vice typu bunek, muze byt taky zvysenej z nekolika duvodu (nador, zejm. maligni melanom,poskozeni nervu atd.)
EVILMIND --- 14:42:31 25.2.2013
Tak jsem dneska prvne co tam chodim (doted byly moje navstevy na onkologii jen par minut pro formu co pul roku bez nalezu), mel nejaky nepriznivejsi vysledky, "elevace onkomarkeru" z krevnich testu. Doktor mi sice vysvetlil, ze to nemusi znamenat recidivu, a poslal me na PET/CT za 14 dni, nicmene... rikal jsem si, ze si pogooglim zatim sam, ale nedari se mi najit, co tenhle konkretni zapis znamena:
LD (IFCC) - 3.69 ukat/l, S-100 - 0.257 ug/l
LENDULIK --- 9:04:50 24.12.2012
???: dej ji podporu tam kde si rekne, chce li informace, pomuz ji je hledat. Chce li spis nevedet jen podporit, pak to jak se citis.

Dulezity je rict ji ze jsi tady pro ni kdykoliv...
??? --- 23:04:08 21.12.2012
Mate napad, jak udelat kamosce vrbu, kdyz jeji dcera ma bulku na prsu, tak abych ji nechtene neublizila? Ja vim ze naslouchat naslouchat, ale nechci jen delat hmmm a jak ses pri tom citila.