Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
odkazovaný příspěvek již není v databázi
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
WANAH --- 23:01:03 18.12.2011
???: Jo ták, nutný to neni, ale učitě je to lepší než se po půl roce začít stresovat až do dalšího svícení.
WANAH --- 22:49:48 18.12.2011
???: Teď nerozumím. 2x,1x do roka nebo obé?
WANAH --- 14:06:58 18.12.2011
EVILMIND: jj postupuje se tak běžně.
LENDULIK --- 12:54:06 18.12.2011
SUCHRE: co rika snar? :)
EVILMIND --- 12:28:26 18.12.2011
Nevim, jako nemuzu si stezovat, nic mi jako nikdy nenasli a kdykoliv jsem rekl, ze me tady boli tady picha, tak pet/ct/ultrazvuk/rentgen toho mista bez ohledu na nejake terminy, nikdo nerekl ani popel. A po enukleaci by naopak riziko melo byt mensi. Spis mi slo o to, jestli to opravdu je nejaky standardni postup, jakoze to zni logicky celkem...
WANAH --- 12:23:55 18.12.2011
EVILMIND: Já to mám tak že na kontrolu a markery, chodím minimálně dvakrát do roka a jednou za rok na PET CT.
Imho PET/CT vícekrát jak jednou za rok, je takovej kulomet pro jistotu.

Ale podstatný je že jde o tebe jestli máš sebemenší pocit že ubrat kontroly je nebezpečné, trvej na nich.
EVILMIND --- 10:50:27 18.12.2011
Tak oko i s nadorem uz tyden uspesne venku, sice monokl mam pres pul tvare jak kdybych probehnul cikanskou osadou, ale i tak proti tomu, jak me hlava bolela predtim, parada. Nicmene chci se zeptat, doted jsem chodil na onkologii po pul roce, ale protoze uz to ted bude na jare 5 let od puvodniho nalezu, tak se cetnost kontrol/CT/atd zmeni na rocni. Je to tak normalni, nebo mam spis zkouset trvat na cim casteji, tim lepe?
SUCHRE --- 10:37:09 17.12.2011
Mam ted vedselou serii snu. Umiram na nador v tlustym streve a deti za mnou chodej do nemoznice, ackoliv jsem jim to zakazal.
MARTHA43 --- 12:49:34 9.12.2011
Zdravim, nevim, jestli to patri primo sem, ale lepsi auditko na mou otazku asi tezko hledat ;) chci se zeptat, zda nekdo podstoupil biopsii?? respektive core biopsii?? :/ mam rakovinu prsu v rodine a nasli mi nalez v prsu... :(
LENDULIK --- 7:55:59 7.12.2011
MONJIE: no to je dobre! ja to muzu psat, ja su ztama :)