Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
odkazovaný příspěvek již není v databázi
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TERRYNKA --- 12:29:21 8.9.2011
KOOTCHA: no, to by ses divil. Máma pět týdnů z těch šesti fungovala relativně normálně. Bylo jí sice blbě, byla slabá a tak dále, ale prognóza byla cca. půl roku. Rychlej spád to vzalo během týdne, což nepředpokládal nikdo, ani ošetřující lékař (logicky, je to lékař, ne vědma, tohle se prostě holt stává).
Pokud by tu byla další třeba dva měsíce, nebo toho půl roku, tak by se býval byl důchod hodil, kupříkladu na úhradu nějakého toho hospicu.
To, že jsi málem zemřel, je samozřejmě smutné a je fajn, že se tak nestalo. Zároveň je obdivuhodné, že ses o vše dokázal postarat, ale netvař se, sakra, že když jsi to zvládl ty, musí to zvládnout každý.
KOOTCHA --- 12:19:54 8.9.2011
hele já tady nechci hrát na city, ale já sem taky málem zhebnul.v motole si mě dali do pořadníku a ať přijdu za měsíc na biopsii.tejden na to jsem si to zařídil ve VFN a tam jsem šel okamžitě na biopsii a pár dní na to první chemka.Asi po 4tym cyklu mi doktorka řekla, že jsem měl tak 14 dní života max.máme doma 3,5 letý dítě...
a mám taj brečet jak je systém na hovno?kdybych čekal na motol, tak sem pod drnem.
tak mi taj netutlejte jak neni prdel starat se o někoho nemocnýho.


TERRYNKA: tak když jsou na tom zle pár dnů po stanovení diagnozy, tak zas nepotřebujou invalidní důchod ne?

myslim, že v případě, že je člověk v léčbě, má nárok na dopravu k doktorovi.a protože je tohle onko místnost, tak předpokládám, že se jedná o onko nemocný.když jsem ležel ve špitále, tak mě bez dozoru nepustili ani do vedlejší budovy na vyšetření.asi jsem měl štěstí...
TERRYNKA --- 12:01:59 8.9.2011
KOOTCHA: když jsi rok na nemocenské, tak ano. jenže někteří lidé na tom ačnou být zle třeba pár dnů od stanovení diagnosy. moje maminka zemřela 6 týdnů po prvním projevu nemoci. Ve stavu, v jakém byla poslední týden, mohla být třeba taky půl roku a nevyřídila by nic.

Informovanost je určitě hlavní problém, spolu s nepřehledností nařízení, vyhlášek, paragrafů a tak dále. Plus to, že na každém úřadě ti řeknou něco trochu jiného a pak se v tom prase vyznej. Natož když ti fakt není dobře.
KOOTCHA --- 11:54:11 8.9.2011
TERRYNKA: proč by ne?když seš rok na nemocenský, tak asi tušíš jak se to bude vyvíjet a můžeš si zažádat předem, ne?

nějak se mi nechce věřit, že ty ležáky neřešej individuelně.

taky nevim jak je to s přerušenim nemocenský a opětovnym obnovení.jestli je tech 12 měsíců danejch na určitý obobí, nebo jestli po přerušení běží dalších 12.ale to už jsou spekulace.já věřim, že je to těžký vyřizovat za někoho kdo je na tom vážně špatně ale stejně si myslim, že spíš než v nefunkčnosti systému bude problém v blbý informovanosti a debilitě některých doktorů.
TERRYNKA --- 11:47:02 8.9.2011
KOOTCHA: do invalidního - a na ten tě bude muset posoudit posudkový lékař. Což je samosebou v pořádku pro ty, kteří jsou schopni se k němu dostat. Někteří bohužel nejsou. Pravda, většina z těch, kteří už nejsou schopni si to vyřídit, ty peníze osobně nepotřebuje. Ale bohužel je potřebují jejich rodiny, které se o ně starají. Protože - a jsme u toho - jim platí kupříkladu ten hospic, nadstandadrní pomůcky, etc...

KOOTCHA: ..no a těžko si začneš vyřizovat invalidní důchod předem, že.
LENDULIK --- 11:32:58 8.9.2011
KOOTCHA: no s tim invalidnim je ten problem, ze musis k posudkovymu doktorovi. A tech je hrozne malo a jsou fakt drsni....

muj tata mel vyrezanyho pul krku, nemel hlasivky, diru v krku, při 180 cm 50 kg nedosel na zachod... a doktor mu rekl, no ale ma obe ruce a nohy tak ze by mu ten invalidni spis nedaval.....
KOOTCHA --- 11:17:46 8.9.2011
je to trochu boj staročeskýho zvyku spoléhat na ostatní a dělat všechno na poslední chvíli a byrokracie :)
KOOTCHA --- 11:15:40 8.9.2011
LENDULIK: vim jak je to s tou nemocenskou, ale mně doktorka třeba řekla ať to vůbec neřešim, že když skončí nemocenská, tak půjdu na čas do invalidního (pevně doufám, že to nebudu muset využít).co se bavili chlapi v nemocnici, tak řikali, že to trvalo 4 měsíce cca no.jenže to ví většinou člověk s předstihem.pravda bylo by normální, kdyby ty prachy přišly včas (stejně jako třeba podpora nezaměstnaným).
MONJIE --- 11:14:58 8.9.2011
ale vem cert nejakou debilni paruku! jenom mi prijde nefer, ze pojistovna dava jenom 1000 na paruku
MONJIE --- 11:12:46 8.9.2011
a i ted makam o vikendech:D ale stejne tech 14.000 na blbou paruku neusetrim:D