Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MONJIE --- 11:45:41 13.6.2011
Diky
MARKYSHA:
MARKYSHA --- 6:54:27 13.6.2011
MONJIE: chudáku, budu na tebe myslet, jsi velká bojovnice!
KOOTCHA --- 18:02:58 10.6.2011
je tu někdo, kdo má, nebo měl hodgkinův lymfom?
nikde se nedá najít nějaký relevantní info o následcích jednotlivejch chemoterapií v dlouhodobym horizontu a praktickej vliv na následnej život (vyplývající omezení, případně čim zamezit relapsu atd.) za jakýkoliv info budu vděčnej.v nemocnici taky plácaj spíš všeobecně.ne, že bych to neměl v plánu pořádně s doktorkou probrat, ale praktický poznatky od někoho, kdo to prožil, bych ocenil.dík fík
MONJIE --- 21:20:06 9.6.2011
tak pristi tyden nejspis dalsi serie, se z toho poseru. Nevim jak budu zvladat peci o 14mesicni dite
DSTEPZ --- 17:42:12 9.6.2011
LENDULIK: nene, to neni mozny, to sis vymyslela)))
LENDULIK --- 15:15:22 9.6.2011
BARUSSS: okej, to chapu, jen nejakej to vysvetleni proc to u nehoho tak je a u nekoho ne vis...
LENDULIK --- 13:59:18 9.6.2011
BARUSSS: A jak bys prosim vysvetlila fakt, ze se clovek z rakoviny vyleci, aniz by zmenil svuj pristup? A neonemocni znovu?
LENDULIK --- 12:44:27 9.6.2011
PTACOPYSK: ja prave taky.... a lidi co jsou ob malicka mlaceny a vyrustaji v zdeptany a psychicky zanedbany jedince, tak ti teda jsou vsichni nemocny? nebo jsou latentne onkologicti pacienti??
PTACOPYSK --- 12:42:18 9.6.2011
BARUSSS: podle téhle teorie už bych byla asi dávno po smrti