Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LENDULIK --- 22:43:05 21.9.2009
???: no ja spis myslim, ze jsem par onkologickych pacientu poznala a nikdo z nich o tom moc nechtel mluvit, ale pozdeji vsichni rekli, ze strasne moc chteli vedet co se to deje a prolezali net horem dolem aby ziskali jakekoliv informace..... a lekari je ubijeli jen svyma suchyma definicema protoze to jsou fakta a co z tech fakt jde a nejde vyvodit je slozite....

ja to chapu,... jen ja jsem strasne mela pocit ze mi informace hrozne moc chybi....
PTACOPYSK --- 22:41:03 21.9.2009
???: to zaprve .... za dalsi nemocni nemusi (casto ani nemuzou) odbornym textum vzdy spravne rozumet a muzou si to vylozit po svem ... nebo se dozadovat lecby, ktera konkretne pro ne neni vhodna a citit se pak ukrivdene, protoze jim tu drahou super lecbu nechceme doprat atd. atd. .... jinak co rict a co nerict je vubec slozita eticka otazka, ted je sice trend rikat pravdu, nicmene jsou i pacienti, kterym kdyz reknes ze maji zhoubny nador, vyskoci oknem hned co zavres dvere (doslova)
LENDULIK --- 16:14:50 21.9.2009
PTACOPYSK: a kdo o tom rozhoduje?
to mi prijde silene... jde prece o nej a jeho zivot....
PTACOPYSK --- 16:11:17 21.9.2009
LENDULIK: kdyz ono je otazka, jestli je vzdy zadouci, aby ten nemocny tyhle informace mel .....
LENDULIK --- 15:08:59 21.9.2009
coz treba pro nemocneho rakovinou neni moc realne...:-( doufam, ze se to v dohledne dobe zmeni...:-(
PTACOPYSK --- 14:32:37 21.9.2009
LENDULIK: cesky toho taky neni malo, ale ne online ... chce to vysadavat v knihovnach a prohrabavat se casopisama....
LENDULIK --- 14:27:44 21.9.2009
no to asi ano... jen mi to pripadlo jako zajimavy zdroj. I kdyz je fakt ze v anglictine je toho mraky.... v cestine stradame....
PTACOPYSK --- 14:09:34 21.9.2009
LENDULIK: jasny ... akorat to chce mit v knihovne registraci (ja platim asi 50 za rok, ale asi mam nejakou studentskou slevu)
LENDULIK --- 14:00:20 21.9.2009
PTACOPYSK: no o tom to ma byt... ze muzes vyhledavat v medicinskych casopisech sveta...
PTACOPYSK --- 13:58:45 21.9.2009
LENDULIK: to měl být link na nějaký konkrétní titul? odkazuje mne to na titulní stránku vyhledávání knihovny