Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LENDULIK --- 17:36:40 29.6.2009
GHIVERAN: diky diky. ja uz to mam opakovane, a uz jsem objednana na vysetreni... uvidime :-)
GHIVERAN --- 17:10:08 29.6.2009
???: ano
GHIVERAN --- 16:05:38 29.6.2009
LENDULIK: ASCUS znamena Atypical Cells of Undetermined Significance takze atypicke bunky nejasneho vyznamu...nerozumim gynde(ale mam gůgl:), afaik by se mel ster opakovat, protoze tenhle vysledek muze byt i pri ruznych nevyznamnych zanetech apod...Takze to neni rakovina, spis indikace k dalsim vysetreni, dalsimu steru, kolposkopii etc...aby se zjistilo proc jsou ty bunky atypicke...
LENDULIK --- 15:32:03 29.6.2009
dnes mi volali z gyndy vysledky cytologie a mam diagnozu ASC-US. vsude jsem nasla jen, ze to je spojeno s rakovinou delozniho cipku... nevedel by nekdo vic?
??? --- 21:15:28 25.6.2009
BUBLIPILSEN: děkuji***
BUBLIPILSEN --- 20:44:47 25.6.2009
???: drzim palecky .*
??? --- 23:49:12 22.6.2009
???: když se mě nějaký jiný doktor ptal, jak jsem k té trombóze přišla, tak každej kroutil hlavou, že mi ty lýtka nezabandážovali hned, že se to dělá normálně. A ještě víc se divili, že mi dělali dvě operace na jedné noze najednou, když nebylo nezbytně nutné, aby mi je dělali najednou. Operace kůstky na patě (rostla kde neměla) a odstraňovali polypy pod čéškou...
A dávat chodící sádru na vymknutý kotník s otokem jak meloun?? To příjde divné i mě...
Jinak já na doktory nenadávám, já mám lékaře vesměs ráda. A vím, že jsou jenom lidi. Každej se občas utne. Jsem vyštudovanej fotograf a občas taky podělám celej film, protože něco blbě nastavím ;)) Doktor bych fakt nemohla být... nemám na to a obdivuju každého, kdo to dělá dobře a zodpovědně. V Novém Jičíně se o mého tátu starali dobře, když tam ležel. Dokud byl ve Frýdku, tak mu ani nic pořádně nechtěli říct a na každé vyšetření je musel málem ukecávat.. proto taky přešel jinam. Fakt to není jeden jediný případ, který bych si z nějakého důvodu "vychutnávala". Doma bychom byli mnohem radši, kdyby nemusel táta pořád někam dojíždět a měl to kousek..
??? --- 22:58:27 22.6.2009
GHIVERAN: hormonální antikoncepci (ani žádné podobné léky)neberu a ani jsem nikdy nebrala
??? --- 22:57:19 22.6.2009
???: Ne, není mi 50 a ani nevážím 100kg. Ale když se pak ptají všech na tyto problémy a mě se na nic neptali? Nepříjde ti to divný? Přitom se stačilo zeptat, zda někdo něco takového u nás v rodině neměl (ano, babička měla několikrát operované žíly, i moje mamka). Ale na nic takového se mě nikdo neptal a já jako laik asi těžko budu vědět, co všechno se dědí a co ne. Do té doby jsem problémy neměla. No jasně, stát se může cokoli kdykoli.. ale vykládat kraviny (viz. ta zdravotní sestra)...??? Kdybych s nohama neměla problémy doteď, tak nic neřeším.
A tohle nebyl jediný průser v dané nemocnici.
Předpokládám, že jsem se teď dotkla zdejších doktorů, mediků nebo zdravotních sester. Omlouvám se.. Neházím všechny do jednoho pytle. A přísahám, že už nikdy neřeknu špatné slovo na žádnou nemocnici ;]
Chtěla jsem na to jen upozornit a třeba i někomu pomoct. Já osobně bych byla ráda, kdyby mě někdo upozornil na opakovaně špatnou (nebo zanedbanou) péči v nemocnici, kde bych ležela (nebo někdo můj blízký).
GHIVERAN --- 22:49:33 22.6.2009
???: presne jak pise Cornela, u nas na interne je taky praxe ze bandaze dostavaji rutinne jen rizikovi pacienti, pripadne lidi pres urcitou vekovou hranici 40(nebo tak nejak) tusim...a za trombozu muze spoustu veci, spis bych se treba zamyslel jestli neuzivas hormonalni antikoncepci, ktera prokazatelne zvysuje riziko, nemas genetickou zatez apod, pokud se to vyskytlo v nizkem veku, zrovna dneska jsem se ucil patfyz tromboz a podle poslednich vyzkumu je vic jak 50% tromboz zpusobenych ruznymi dedicnymi genetickymi defekty, casto jde o bodove mutace(delece) v genech kodujicich ruzne proteiny hemokoagulacni a fibrinolyticke kaskady...co se stane kdyz se rizikovy faktory poscitaj jsem videl na vlastni oci na patolce; holka 22 let, ctyri roky brala antikoncepci, embolka, smrt z cisteho nebe.