Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GHIVERAN --- 22:49:33 22.6.2009
???: presne jak pise Cornela, u nas na interne je taky praxe ze bandaze dostavaji rutinne jen rizikovi pacienti, pripadne lidi pres urcitou vekovou hranici 40(nebo tak nejak) tusim...a za trombozu muze spoustu veci, spis bych se treba zamyslel jestli neuzivas hormonalni antikoncepci, ktera prokazatelne zvysuje riziko, nemas genetickou zatez apod, pokud se to vyskytlo v nizkem veku, zrovna dneska jsem se ucil patfyz tromboz a podle poslednich vyzkumu je vic jak 50% tromboz zpusobenych ruznymi dedicnymi genetickymi defekty, casto jde o bodove mutace(delece) v genech kodujicich ruzne proteiny hemokoagulacni a fibrinolyticke kaskady...co se stane kdyz se rizikovy faktory poscitaj jsem videl na vlastni oci na patolce; holka 22 let, ctyri roky brala antikoncepci, embolka, smrt z cisteho nebe.
??? --- 22:28:51 22.6.2009
GHIVERAN: tátovy metastáze na játrech teda měly víc jak 1cm (cca 2cm, jak které, bylo jich víc)
Ale už raději mlčím, chtěla jsem jen říct, se kterými nemocnicemi mám špatné zkušenosti... s Fakultní nemocnicí v Ostravě třeba mám výborné zkušenosti (abych jen neházela bahno, jak to asi vypadá).
Ale když mi zdravotní sestra tvrdí, že jsem si tu trombózu přivodila sama, protože jsem při chůzí na berlích měla nataženou nohu (neohnutou v koleni - koleno mě bolelo) a ne proto, že mi nestáhli lýtko, tak si o tom prostě myslím své... (a pokud to tak opravdu bylo, proč mě nikdo neupozornil na to, že když tu nohu neohnu, tak mi hrozí trombóza?). Hlavně že dalším pacientům, kteří se pak u mě na pokoji vystřídali, zatímco jsem tam ležela s trombózou, stáhli lýtka obinadlem a každého se před operací ptali, zda někdy měli trombózu... Mně, ani slečny, co šla pod nůž přede mnou se neptali. Takže evidentně dostali strach, aby se jim to neopakovalo.
Já to tu nechtěla rozebírat celé, protože je to zcela jiné téma, ale budiž...
No, konec OT a omlouvám se za zcestnou diskusi.. já se pak smažu
GHIVERAN --- 20:26:34 22.6.2009
???: stejne tak podle klinickych studii, kdy se v CR delaly tandemove kolonoskopie dojde k prehlednuti nadoru v prumeru az u 30%...v nekterych zarizenich je tento pomer samozrejme jeste vyssi...zalezi totiz taky dost na konkretnim typu nadoru i umisteni...a metastazy na jatrech na CT nevidis dokud nejsou vetsi nez cca 1cm...takze bych jen chtel upozornit ze lekari at delaji co mohou nejsou ani magove ani bozi jak si nekteri lide mylne mysli stejne tak je limitovana i moderni technika. Lekar je jen clovek et errare humanum est. Taky jak rika nas patolog: "biologie neni matematika". Lidske telo je mnohokrat slozitejsi biochemicky kybernet nez jakykoliv stroj co dokazeme sestrojit. A taky existuje obrovska individualni variabilita. Diagnostikovat a lecit cloveka neni vubec trivialni zalezitost.
??? --- 19:44:36 22.6.2009
???: nechci nikoho strašit, jen předávám zkušenosti své a svých známých, což se jsem myslela, že bude ku prospěchu věci... jestli ne, tak se omlouvám a tyto konkrétní příspěvky smažu
??? --- 19:42:52 22.6.2009
???: nechce se mi tu rozebírat každý případ, který se ke mě od známých a kamarádů dostal... třeba že dceři mé kolegyně z práce nezjistili zánět mozkových blan, když tam ležela měsíc v horečkách... od kamarádky mamince přehlídli nádor v tlustém střevu (při kolonoskopii)... bývalou kolegyni z práce poslali domů s trombózou (kterou evidentně také přehlédli)... to by na ukázku stačilo, ne?
Promiň, já bych si tam fakt lehnout nešla.. Ale třeba máš štěstí a s ničím špatným ses tam nesetkala.

Ovšem s Frýdeckou nemocnicí mám taky špatné zkušenosti (a proto šel táta do Nového Jičína). Ve FM mi neztáhli lýtko při operaci kolene i paty (dělali to najednou, což se prej údajně ani nemá dělat, pokud to není nezbytně nutné - což nebylo vůbec) a kvůli tomu se mi udělala trombóza v lýtku (kdybych si nestěžovala na "namožené lýtko z berlí" tak mě taky pošlou domů), mamce dali chodící sádru na vyvrtnutej kotník s výronem a tátovi (obdobně jako na Bulovce) přehlédli metastáze na játrech při vyšetření CT..
Pak jsem tam docházela na chirurgii kvůli svalové kýle... lékaři se tam střídají, takže kdykoli jsem tam přišla, byl tam někdo jinej. A každej mi řekl něco úplně jiného. Jeden řekl, že je to lipom, druhej, že mám zácpu, třetí že je to svalová kýla, pak zas čtvrtej vytáhl teorii o lipomu nebo hematomu... no, než se dohodli co že to v tom břiše mám (poslali mě jen na sono, kde mi řekli že tam není vůbec nic vidět - přitom pohmatem je to cítit), tak jsem se naštěstí stěhovala z města a přešla jsem jinam...
LENDULIK --- 8:31:09 22.6.2009
???: tak to urcite! velka cast pacientu je znicena po prvnim kole chema.. drzim palce zni to opravu pozitivne...
Doktori vam vysli vztric a to je taky super... :-)
??? --- 0:41:06 22.6.2009
???: Dělají blbě konkrétně co? (Jako promiň, ale to je iinformace....:/) ...a výkřik se sebevraždou taky super povzbuzující, fakt .

Taťka už má po ozařování, při kterém dostával chemo. Pak měl měsíc "volno" a teď dostává jednou do měsíce chemo na pět dní. Spáleninu má úplně zhojenou. Chemoterapii snáší. Je s námi doma, jenom ho vozíme v noci do nemocnice na výměnu "patron".
Ošetřující lékař říkal, že tahle chemo už je navíc, že se běžně nedává, ale táta léčbu snáší výborně, tak mu ji dali...


Věříme, že se uzdraví... vlastně si nepřipouštíme, že by to mohlo být jinak....
LENDULIK --- 19:19:08 21.6.2009
???: no jo... to me taky mrzi... nebo ze me nedovede k oltari...
ale zase jsem si strasne moc uvedomila jaky byl skvely clovek. a to je nekdy vic nez si clovek uvedomi za cely zivot.

preju hodne sily :-)
??? --- 18:23:26 21.6.2009
tohle už je asi trochu OT, tak sry..
??? --- 18:23:02 21.6.2009
Jsme s bráchou už dávno dospělí a bohužel jsem neměli štěstí na partnery a vypadá to, že se táta svých vnoučat nedožije... to je třeba taky věc, která mě bude mrzet... táta mi to i říkal, že by se rád vnoučat dožil. A pokud by nějaká léčba mohla prodloužit život tak, aby se jich dočkal...