Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Miroslav Žamboch a jeho díla.
FREAZ

Oficiální web: miroslavzamboch.cz

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MIMA --- 14:15:41 7.6.2012
Postupně určitě a nejen už vydané :-)
PATRON --- 10:59:29 7.6.2012
neplanuje Zamboch vydavat vsechny svoje prace v e-podobe? Pro ctecky nebo ipody?
BORGDOG --- 13:54:34 1.6.2012
Jinak, komentáře ke konkrétním povídkám tu vypisovat nebudu, případní zájemci je najdou tady:

Živí a mrtví / povídky --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
http://www.legie.info/kniha/13727-zivi-a-mrtvi/povidky#zalozky
BORGDOG --- 13:53:50 1.6.2012
Takže, slíbený souhrn:

Na Žambochův „elektronický experiment“ jsem od jeho vydání zachytil mnoho různých ohlasů, od nadšených výkřiků fanoušků až po jízlivé komentáře o „rejžování ze smetí v šuplíku.“ Nepokládám se za fanouška ani odpůrce, takže mě jen navnadily, abych si udělal názor sám. A rozhodně nejsem zklamaný.

Ano, většina povídek je stará. Ovšem alespoň mě přijde mnoho autorových starších věcí lepších než současné – protože zatímco dnes už je „rutinní profesionál,“ tehdy si mnohem více hrál. Fakt, že čtyři z povídek více či méně využívají některých známých literárních, herních i filmových světů o něčem svědčí – přímo z nich čiší, jak zábavné je psaní, když ho člověka nechápe jako „povinnost.“

Ano, většina povídek pochází „ze šuplíku,“ což autor přiznává. Ovšem snad vyjma dvou „mikro legrácek“ jsem nikde neměl pocit, že by byly „vykrádány hroby,“ případně zužitkovány texty, co by jinak neměly šanci na vydání.

Ano, asi polovina povídek už dřív vyšla jinde. Ovšem v případě těch z Ikarie jde o velmi staré kousky, sehnat časopisy by už dnes nebylo jednoduché. A u eletronických by to chtělo občas dost hledání, které možná baví skalní fanoušky, ale ne „řadové čtenáře.“ Takto mají vše na jednom místě, navíc v podání, která nezabírá místo a za docela přijatelnou cenu. Být „Živí a mrtví“ papírová kniha, asi bych kritizoval, ale proti elektronické nemám výhrady. A mimochodem, překvapilo mě, že je povídek tak málo – po Internetu se potuluje ještě pár dalších, dosti slušných.

Pokud nad něčím kroutím hlavou, pak spíše nad tím, co následuje po povídkách. Autorův životopis od Pavly Lžíčařové… no, budiž. Nakonec, MŽ je už natolik významným český autorem, že nepůsobí nevhodně. Ovšem následující bibliografie je problematická. Jako by nestačilo, že se stala terčem mnohdy ostré kritiky u „Dlouhého sprintu s ozvěnou.“ Sem, do elektronické knihy, se hodí lépe, ale i tak mi nesedla. Při vší úctě k týmu, který ji sestavil a jistě to dalo práci, v mnoha případech se nevyhnul spoilerům, a hlavně se obávám, že může prokázat autorovi poněkud medvědí službu. Čtenář si po přečtení stručných popisů zejména povídek může snadno pomyslet – vždyť je toho spousta na jedno brdo. Zda má pravdu či ne, je věc individuálního názoru, přesto bych podobné dodatky v budoucnu silně omezil.

To však nic nemění na skutečnosti, že jsem se sbírkou velmi spokojen. Dostal jsem víc a lepšího, než jsem čekal, přitom v dobré kvalitě (i po redakční stránce – nenašel jsem ani jediný překlep!) a pocit vyhozených peněz určitě nemám. Případnou další podobnou knihou bych rozhodně nepohrdl. Pěkných 84%.
BORGDOG --- 22:53:09 31.5.2012
SCHRAMM: Ještě nemám dočteno, zbývají mi asi 3 povídky. Pak ho napíšu, ale zklamaný zatím nejsem.
SCHRAMM --- 22:46:18 31.5.2012
BORGDOG: A názor?
BORGDOG --- 22:28:27 31.5.2012
Tak jsem včera koupil "Živé a mrtvé" a už mám přečtené dvě třetiny. :-)
SUCUBIS --- 17:11:20 11.5.2012
LOBOTECH: cist knizku na monitoru/telefonu/ipadu mi prijde jako zverstvo pro oci - od toho jsou einky bez podsviceneho displeje a vana jim vubec nevadi - musim vedet, bezne jsem se kdysy davno pred milionem svetelnych let nez se milacek narodil koupala se cteckou dlouhe hodiny a funguje vesele dal, jen musela mit plastenku (ze by to bylo teprve 3 tydny ? neporizujte si deti, nici zivot knihomola)
LOBOTECH --- 17:07:08 11.5.2012
SUCUBIS: Ja proti cteckam ani ebookum vubec nic nemam. Casem si mozna poridim nejakej ten ipad ci tak neco, pac se s tim da skvele blbnout, ale cucim do monitoru v ramci prace a zabavy cca 14 hodin denne, tak me ty ebooky proste nejak neberou. Mam rad ten pocit kdy vim v jake casti stranky jsem, rad sustim papirem pri obraceni a strohe 13/543 stran mi to nenahradi :P Navic ctecce by para z vany asi taky nedelala uplne nejlip :)
Kazdopadne ta predstava s lihovkou je fér :DDD
SCHRAMM --- 17:06:40 11.5.2012
LOBOTECH: Možnost, co mi došla až poté, co jsem se zaměřil na kouzelnou představu podepisovaných čteček, mobilů a notebooků :)